Toyota 4Runner 2025: ikonický terénní vůz v novém

Nyní přichází zcela nový 4Runner a přestože Toyota svůj ikonický terénní vůz od základu přestavěla, zachovala jeho drsný vzhled

Když se objevila poslední Toyota 4Runner, prezident Obama se stal čerstvě prezidentem USA a skupina Black Eyed Peas se dostala na vrchol hitparády Billboard. Pamatujete? Stalo se tak před 15 lety. Nyní přichází zcela nový 4Runner a přestože Toyota svůj ikonický terénní vůz od základu přestavěla, zachovala jeho drsný vzhled.

Pod kapotou modelu 4Runner pro modelový rok 2025

Model 4Runner 2025 vychází z nového modelu Tacoma a využívá stejnou architekturu TNGA-F. Opouští zastaralý 4,0litrový šestiválec a pětistupňovou automatickou převodovku a nahrazuje je standardním přeplňovaným čtyřválcem o objemu 2,4 litru s výkonem 278 koní a točivým momentem 378 Nm. To je o 8 koní více než u současného modelu 4Runner a o neuvěřitelných 100 N.m navíc.

Volitelná hybridní verze stejného motoru I-Force Max dosahuje výkonu 326 koní a točivého momentu 465 N.m. Obě tyto pohonné jednotky upouštějí od prastaré pětistupňové převodovky a nahrazují ji novou osmistupňovou automatickou převodovkou. Manuální převodovku bohužel nenajdete.

Model 4Runner 2025 vychází z nového modelu Tacoma a využívá stejnou architekturu TNGA-F
I po přestavbě si 4Runner zachoval své rysy

V závislosti na specifikaci se 4Runner začne prodávat s pohonem dvou kol, částečným pohonem všech kol a plným pohonem všech kol. Všechny modely s pohonem 2WD dostanou mít diferenciál s omezenou svorností, zatímco modely s pohonem 4WD dostanou stejný LSD a elektronicky řízenou dvoustupňovou převodovku s vysokým a nízkým převodovým stupněm a také aktivní kontrolu trakce Toyota (A-Trac).

K dispozici je také něco, co Toyota nazývá novým mechanismem odpojení stabilizačních tyčí pro lepší kloubové spojení. Je přístupný stisknutím jediného tlačítka a umožňuje vozu 4Runner ohýbat se, zatímco jeho pneumatiky zůstávají na zemi. 4Runner má nájezdový úhel 32 stupňů a výjezdový úhel 24 stupňů.

Nabídka různých režimů a výbav

Nový Toyota 4Runner 2025 slibuje ještě větší schopnosti. Režimy Mud, Dirt a Sand a tišší funkce Crawl Control se přidávají do nabídky pro rok 2025, zatímco nová výbava Trailhunter (vypůjčená z modelu Tacoma) se připojuje ke zbytku nabídky.

Kupující si mohou vybrat z devíti výbav 4Runner: SR5, TRD Sport, TRD Sport Premium, TRD Off Road, TRD Off Road Premium, Limited, Platinum, TRD Pro a výše zmíněný Trailhunter, nejtvrdší z nich.

4Runner Trailhunter

Model 4Runner Trailhunter má 33palcové terénní pneumatiky, které zvedají světlou výšku o 5 cm vpředu a 3,8 cm vzadu. V rozích zavěšení jsou umístěné dvouapůlpalcové kované tlumiče Old Man Emu s dálkovými nádržemi od společnosti ARB.

K dispozici je také střešní nosič navržený společností ARB, vysoko umístěné sání vzduchu pro pohonnou jednotku I-Force Max (standardní výbava modelu Trailhunter), 20palcová světelná lišta a ocelové smykové desky. Tato tvrdá vylepšení se připojují k novým vizuálním prvkům, jako je maska chladiče Toyota Heritage s bronzovým nápisem „TOYOTA“.

Výbava 4Runner Limited

Zákazníci, kteří nemají takový zájem o jízdu v terénu, se mohou rozhodnout pro novou výbavu 4Runner Limited. Nejluxusnější 4Runner má černé akcenty na exteriéru a prémiová vylepšení uvnitř, jako je vyhřívaná druhá řada, head-up displej a automatické stěrače s dešťovým senzorem.

Standardní výbava

Toyota 4Runner 2025 je standardně vybavená 8,0palcovým dotykovým displejem a 7,0palcovým digitálním přístrojovým panelem. U vyšších stupňů výbavy najdete 14,0palcový dotykový displej s 12,3palcovým digitálním panelem. Ten má bezdrátové připojení Apple CarPlay a Android Auto, bezdrátové nabíjení a zásuvky USB-A i USB-C.

Každá verze nového modelu 4Runner má ve standardní výbavě systém Toyota Safety Sense 3.0, který zahrnuje výbavu jako automatické nouzové brzdění s detekcí chodců, adaptivní tempomat, asistent pro jízdu v jízdním pruhu, rozpoznávání dopravních značek a asistent dálkových světel.

Cenu zatím neznáme

Jediné, co zatím nevíme, je, kolik tento nový 4Runner stojí. Cena modelu 4Runner 2024 začíná na 42 100 dolarech (996 000 korun). Cena zahrnuje doručení do cílové destinace.

Očekává se, že nový model 2025 by měl stát o něco víc. Pro srovnání, nová Toyota Tacoma začíná na 32 995 dolarech (780 000 korun). Nový 4Runner se začne prodávat ještě letos.

Zdroje: motor1, Vapol