Mercedes třídy G konečně přičichl k elektrifikaci

Model třídy G nese pochodeň terénních vozů Mercedes-Benz již 45 let. Skříňové SUV se nyní konečně dočkalo elektrické verze

Model třídy G nese pochodeň terénních vozů Mercedes-Benz již 45 let. A toto skříňové SUV se za téměř půl století příliš nezměnilo. Pro rok 2024 však Mercedes svůj ikonický terénní vůz konečně elektrifikuje. Stalo se tak jen malou chvíli před chystaným elektromobilem EQG, který se objeví koncem letošního roku.

Pod kapotou základního modelu G550

Základní model třídy G od Mercedesu G550 se zbaví osmiválce a nahradí jej novým přeplňovaným řadovým šestiválcem o objemu 3,0 litru s mild-hybridní asistencí prostřednictvím turbodmychadla výfukových plynů a pomocného elektrického kompresoru.

Samotný integrovaný startovací generátor poskytuje 20 koní a 148 N.m
Mercedes třídy G s označením G550 má o 27 koní více než předchozí model

Díky tomu má Mercedes základní třídy G výkon 443 koní a točivý moment 413 N.m. Samotný integrovaný startovací generátor poskytuje 20 koní a 148 N.m. To je o 27 celkových koní více než u předchozího modelu, ale o něco méně točivého momentu.

Do terénu jak dělaný

Modernizovaná devítistupňová automatická převodovka s měničem točivého momentu poskytuje celkově širší převodové poměry. Dále pohon všech kol s rozdělením točivého momentu 40-60 je součástí standardní výbavy.

I s motorem s menším objemem má G550 vynikající terénní schopnosti. Tři mechanické uzávěrky diferenciálů jsou spárované s převodovkou, která nabízí terénní převody s nízkým rozsahem. Stejná světlá výška 24,1 cm zůstává stále stejná, stejně jako nájezdový a výjezdový úhel vozu 30, resp. 31 stupňů.

Funkce Off-Road Cockpit a další

Mercedes do informačního a zábavního systému MBUX zabudoval funkci Off-Road Cockpit, která pomáhá při jízdě v terénu. Funkce Off-Road Cockpit zobrazuje na 12,3palcovém dotykovém displeji a odpovídajícím digitálním přístrojovém štítu údaje jako polohu vozidla, nadmořskou výšku, úhel natočení volantu a teplotu, přičemž uživatelé si mohou zobrazení přizpůsobit podle svého uvážení.

Funkce „průhledné kapoty“ převzatá z modelů EQE a GLC se rovněž přenáší a umožňuje řidiči vidět „skrz“ přední část vozu pomocí 360stupňové horní kamery.

Mercedes do informačního a zábavního systému MBUX zabudoval funkci Off-Road Cockpit, která pomáhá při jízdě v terénu
Interiér modelu G550

Ve třídě G je k dispozici celá řada dalších technologií, včetně sady bezpečnostních prvků v rámci standardního paketu Driver Assistance. Ten zahrnuje adaptivní tempomat, sledování mrtvého úhlu, rozpoznávání dopravních značek a další.

Součástí Parkovacího paketu je také 360stupňová kamera nad hlavou. Kupující si mohou přidat věci jako adaptivní asistent řízení, aktivní nouzové zastavení a asistent rychlosti podle trasy.

Model G63

Zatímco u základního modelu G550 došlo ke snížení objemu motoru, u modelu G63 zaměřeného na výkon zůstává motor beze změny. Přenáší se 4,0litrový osmiválec s dvojitým turbodmychadlem, výkonem 577 k a 627 N.m a stejným 48voltovým mild-hybridním asistentem jako základní model. To je dostatečný výkon k tomu, aby G63 zrychlil na 100 km/h za 4,2 sekundy.

Novinkou ve výbavě modelu G63 je systém AMG Active Ride Control, který přidává hydraulickou stabilizaci náklonu a nastavitelné adaptivní tlumení pro lepší jízdní vlastnosti na silnici i v terénu
Mercedes G63 přináší nový systém AMG Active Ride Control

Novinkou ve výbavě modelu G63 je systém AMG Active Ride Control, který přidává hydraulickou stabilizaci náklonu a nastavitelné adaptivní tlumení pro lepší jízdní vlastnosti na silnici i v terénu. Můžete ji získat jako součást paketu AMG Offroad Package Pro.

Výbava pro oba nové vozy třídy G

Základní modely G550 i G63 dostaly pro rok 2025 decentní vizuální vylepšení. Konkrétně model G63 přichází s novou variantou laku Manufaktur Hyper Blue Magno, standardními adaptivními LED světlomety a osvěženým designem nárazníku. Vybírat můžete také ze šesti různých variant kol o velikosti od 20 do 22 palců.

Jediné, co Mercedes neprozradil, je, kolik nová a vylepšená třída G stojí. Cena modelu 2024 začíná na 144 150 dolarech (3 370 tis. Kč) s doručením na místo. Cena modelu G63 se pohybuje okolo 180 950 dolarů (4 230 tis. Kč). Očekávejte, že za model 2025 si připlatíte ještě o něco více.

Zdroje: motor1, Vapol