,,Drak smrti“ z Mendozy

Na základě fosilií z argentinských And byl identifikován druh pterosaura, který rovněž představuje nový rod. Mohutná zvířata měla rozpětí křídel až devět metrů.

Argentinští paleontologové objevili nový druh obřího létajícího plaza. Pterosaur, přezdívaný „Drak smrti“, žil před 86 miliony let, což se shodovalo s dinosaury.

Analýza je založena na dvou exemplářích, z nichž jeden mohl rozpínat křídla sedm metrů, druhý dokonce devět metrů. Díky tomu je nově objevený druh Thanatosdrakon amaru největším dosud nalezeným v Jižní Americe a také jedním z největších na světě, podle Universidad Nacional de Cuyo v Argentině.

Mocné kosti: paleontolog Leonardo Ortiz při vykopávkách v Andách (foto z roku 2012), ,,Drak smrti" z Mendozy
Mocné kosti: paleontolog Leonardo Ortiz při vykopávkách v Andách

Kromě toho se jeví Thanatosdrakon podle univerzity nejstarším známým členem pterosaurské rodiny Quetzalcoatlinae. Pterosauři předcházeli ptákům jako první tvorové na Zemi, kteří používali křídla k lovu kořisti ze vzduchu.

Jedinečné vlastnosti ,,draka“

Výzkumný tým objevil fosilie draka thanatos poblíž Aguada del Padrillo v Andách v provincii Mendoza na západě Argentiny. Skály, ve kterých se nalezly pozůstatky plaza, pocházejí z období křídy před 86 miliony let.

Podle odborníků by tento děsivý tvor žil nejméně 20 milionů let před katastrofou, která předznamenala konec dinosaurů. Zhruba před 66 miliony let dopadl na pobřeží dnešního mexického poloostrova Yucatán obří asteroid a vyhladil asi tři čtvrtiny života na tehdejší planetě.

Projektový manažer Leonardo Ortiz v rozhovoru řekl, že nález má některé rysy, které nebyly nikdy předtím pozorovány. Proto se má pojmenovat nejen nový druh, ale i nový rod. ,,V současné době nemáme žádné záznamy o blízkých příbuzných, kteří by se podobali postavě těchto šelem,“ řekl Ortiz.

Děsivý pohled

Zvolené rodové jméno Thanatosdrakon kombinuje starořecká slova pro smrt (Thanatos) a draka (Drakon). ,,Zdálo se vhodné mu tak říkat,“ říká Ortiz. ,,On je drak smrti.“

Plaz musel mít děsivý pohled, jak ilustruje model vystavený na univerzitě v Mendoze. Vědci publikovali svou práci v časopise Cretaceous Research a zapojil se i brazilský paleontolog Alexander Kellner, který již identifikoval řadu druhů dinosaurů.

Zdroj: spiegel, Vapol