Technologie e-Corner od Hyundai Mobion se předvedla na veletrhu CES

Na veletrhu CES v Las Vegas koncepční elektromobil Hyundai Mobion představil úplně novou technologii s označením e-Corner

Několik stovek sledujících na veletrhu CES, který se každoročně koná v Las Vegas, radostně sledovalo, jak se koncepční elektromobil Hyundai Mobion rozjíždí do stran jako krab, jezdí v dokonalé úhlopříčce a na místě dělá piruety. A to vše způsobila nová technologie s označením e-Corner.

Každý nový trik – umožněný čtyřmi koly, která se mohou otáčet až o 90 stupňů a otáčet se nezávisle na sobě – vyvolával slyšitelné povzdechy přihlížejících. Celý život totiž viděli auta se pohybovat jen dvěma nudnými směry. A to dopředu a dozadu. Těmto dnům pravděpodobně odzvonilo.

Hyundai Mobis tvůrce technologie e-Corner

Hyundai Mobis, dodavatelská odnož automobilky, která vytvořila koncept Mobion, chce dokončit vývoj svého oslnivého systému e-Corner do roku 2025, uvedl pro InsideEVs jeden z vedoucích pracovníků společnosti.

Kia, další firma spadající pod Hyundai Motor Group, by ráda tuto technologii nasadila ve svých budoucích autonomních dodávek
Koncepční elektromobil Hyundai Mobion s technologií e-Corner

Kia, další firma spadající pod Hyundai Motor Group, by ráda tuto technologii nasadila ve svých budoucích autonomních dodávek. Nemusí tedy trvat tak dlouho, než vám elektrická Kia vysadí na příjezdové cestě balíček, udělá otočku a pojede dál.

„Myslím, že to musíme zavést do výroby,“ řekl v rozhovoru pro InsideEVs šéf designu Kia Karim Habib.

Dokončení a výroba technologie

Jakmile se technologie e-Corner dokončí, Hyundai Mobis ho začne nabízet automobilkám, řekl Lee Seung-hwan, šéf pokročilého inženýrství společnosti. V tuto chvíli jsou hlavními prioritami jeho týmu snížení nákladů na e-Corner (dva motory na kolo podle něj způsobují problém s cenou) a zajištění toho, aby splňoval kritéria odolnosti.

Za předpokladu, že vše půjde dobře a zákazníci se přihlásí, očekává, že e-Corner by se mohl začít vyrábět kolem roku 2030. Kia by podle něj mohla být jedním z prvních kupců e-Corneru.

Prezentace technologie

Prezentace společnosti Hyundai Mobis uváděla celou řadu výhod pro běžné řidiče. Schopnost horizontálně najet na úzké parkovací místo by mohla dát paralelnímu parkování nový, doslovný význam. Manévrování kolem dvojitě zaparkovaného auta by šlo lépe, kdybyste mohli všechna kola otočit o 45 stupňů a pokračovat šikmo. Lee však říká, že „nejsilnější“ využití e-Corneru najdeme v užitkových vozidlech, jako jsou robotické dodávky budoucnosti.

Kia představila koncept PV1

Kia na veletrhu CES představila koncept právě takového vozidla. Během tiskové konference, na níž oznámili novou řadu vysoce přizpůsobitelných dodávek, ukázala automobilka potenciální budoucí model vybavený systémem e-Corner.

Kia předpokládá, že koncept PV1 se obejde bez řidiče a využije řízení všech kol, aby se lépe pohyboval v úzkých městských ulicích
Koncept Kia PV1 debutoval na veletrhu CES

Kia předpokládá, že koncept PV1 se obejde bez řidiče a využije řízení všech kol, aby se lépe pohyboval v úzkých městských ulicích. Ačkoli ještě není jisté, že by tento model měl jít do výroby, Habib uvedl, že technologie Hyundai Mobis by pro něj byla „ideální“.

Pro elektromobily

Nástup elektrických vozidel umožňuje technologii e-Corner lépe zapadnout. Jen si představte, jak složité by bylo pokusit se něčeho takového dosáhnout s použitím konvenčního benzinového motoru. Spoléhat se na jeden točící se hřídel, který otáčí čtyřmi koly v různých směrech a v různé orientaci? Na to zapomeňte.

Několik možností otáčení

Naproti tomu nezávislý pohon každého kola pomocí vlastního elektromotoru otevírá celou řadu zajímavých možností – zejména pokud je každé kolo vybavené druhým motorem pro řízení, jako je tomu u konceptu Mobion. Otáčení všech čtyř kol vozu jen tak tak umožňuje plynulé otáčení o 180 stupňů, kterému Hyundai Mobis říká „nulová zatáčka“. Ponechání předních kol na pokoji a otočení zadních o 90 stupňů umožňuje celému vozu kývat se jako stěrač. Přední kola zase slouží jako otočný bod.

Některé automobily s bateriovým pohonem na trhu již využívají své elektromotory a omezenější nastavení řízení všech kol k provádění některých netradičních manévrů. Pickup GMC Hummer EV může díky řízení zadních kol jezdit po mírné úhlopříčce. A Mercedes-Benz se pochlubil schopností své připravované elektrické třídy G otáčet se jako na obrtlíku díky pohonu kol na jedné straně v opačném směru než na straně druhé.

Existuje důležitý důvod, proč se nejobdivuhodnější schopnosti e-Corneru pravděpodobně nedostanou na vaši příjezdovou cestu. Lee říká, že ovládání všeho by bylo příliš matoucí. „Nejlepší bude nechat krabí jízdu a nulovou zatáčku na autonomních vozidlech“, řekl.