Standardní nabíječky podle pravidel EU

Podle nové legislativy EU měly od podzimu 2024 začít povinně používat standardní kabely USB-C

Apple a další výrobci smartphonů mají od konce roku 2024 povinnost pro standardní nabíječky. Ty musí podporovat USB-C jako součást jednotného standardu nabíjení pro mobilní zařízení v celé Evropské unii. A to již na podzim roku 2024 podle nového zákona, který v úterý oznámili představitelé EU.

Legislativa je zaměřená na snížení elektronického odpadu a odstranění „změti kabelů,“ uvedla Margrethe Vestagerová, místopředsedkyně Evropské komise. Podle legislativy, podle vydání, „mobilní telefony, tablety, elektronické čtečky, sluchátka, digitální fotoaparáty, sluchátka a náhlavní soupravy, ruční konzole pro videohry a přenosné reproduktory, které lze dobíjet kabelem, musí být vybavené typem USB-C, bez ohledu na jejich výrobu.“

Nadcházející pravidla se mají týkat nové malé a střední elektroniky prodávané v EU.

Standardní nabíječky

Nabíječky, které podporují rychlé nabíjení, budou také muset přijmout stejnou rychlost nabíjení. Opatření se netýká technologií bezdrátového nabíjení a spotřebitelé by si museli mít možnost koupit zařízení bez přibalené nabíječky. Pokud se tedy tak rozhodnou.

Nové pravidlo má přinést velké změny pro uživatele Apple (AAPL). Apple okamžitě neodpověděl na žádost o komentář. Během legislativního procesu však Apple řekl představitelům EU, že navrhované pravidlo by podle zprávy Evropského parlamentu způsobilo zastaralost až miliardy zařízení a příslušenství. Tyto zařízení používají vlastní konektor Lightning.

Studie z roku 2021 citovaná ve stejné zprávě zjistila, že iPhony s konektorem Lightning tvořily v roce 2019 18 % prodejů nových mobilních telefonů. Přičemž 44 % používalo USB-C a 38 % starší USB Micro-B konektor.

Nápis se nacházel na konci konektoru Lightning společnosti Apple již nějakou dobu. Apple již používá standard USB-C v některých počítačích Mac a iPad. Navíc údajně testuje modely iPhone, které vyměňují port Lightning. Ale úterní oznámení by mohlo urychlit přechod Applu na USB-C a potenciálně vést k tomu, že společnost definitivně vyřadí Lightning po celém světě.

Snahy o zavedení jednotného standardu pro nabíjení v Evropě se datují více než deset let. Úředníci v jednu chvíli zajistili průmyslovou podporu pro standard USB Micro-B. Ale dobrovolná dohoda mezi hlavními výrobci v tomto smyslu vypršela v roce 2014 a zatím ji nikdo nenahradil. Naproti tomu přicházející zákon vyžadující USB-C patří mezi první svého druhu.

Úterní oznámení následovalo po trojstranných jednáních Evropské komise, Parlamentu a Rady. Opatření zpoplatnění musí ještě získat konečné schválení, než vstoupí v platnost. Nicméně tento proces je z velké části považovaný za formalitu.

Zdroje: edition.cnn, Top Vozíky