Wagoneer S ještě nevyšel, ale už poráží Teslu?

Na začátku roku jsme se dozvěděli nové podrobnosti o osmi připravovaných zcela nových elektromobilech od globální automobilky Stellantis. Automobilka je firemním pojivem spojujícím americké značky Chrysler, Dodge, Ram a Jeep. Generální ředitel Carlos Tavares zopakoval a aktualizoval plány na uvedení nových modelů, jako je Dodge Charger EV v roce 2025, nové elektrické SUV Chrysler a plně elektrické SUV Jeep Wagoneer S v roce 2025. Přičemž v letech 2024 až 2026 bude uvedeno na trh dalších pět vozidel těchto značek.

Již víme, že nový Jeep Wagoneer S EV bude založený na platformě Stellantis STLA Large Vehicle. Ta bude schopna podepřít vozidla příští generace se spalovacím, hybridním nebo plně elektrickým pohonem s 400 nebo 800 voltovou architekturou. Také potvrdili, že nový model Wagoneer S nabídnou pouze v plně elektrické verzi. Důvod je, že značka Jeep již prodává čtyři různé modely SUV Wagoneer a Grand Wagoneer ICE, stejně jako středně velký model rodiny Grand Cherokee s benzinovým a hybridním pohonem.

Hlavní konkurent Jeep Wagoneer S

Před letní premiérou elektrického Wagoneeru si Jeep začal střílet z toho, co by mělo být jedním z hlavních konkurentů tohoto SUV, z crossoveru Model Y od Tesly. Značka zveřejnila video, na němž nový Wagoneer S poráží Model Y v drag race. Poté jsou nastíněné různé specifikace Wagoneeru S (zrychlení na stovku za 3,4 s, výkon 600 koné, dojezd přes 480 km).

Nyní nás překvapuje, že Wagoneer S a Model Y se zdají být podobně velké. V dřívějších pohledech na Wagoneer S vypadal větší, jako fastback převzatý ze středně velkého dvouřadého SUV Grand Cherokee. Už jsme věděli, že bude prémiový, navržený tak, aby konkuroval Land Roveru Range Rover Sport, až bude v Severní Americe k dispozici později v roce 2024.

Wagoneer S

Díky svému vzhledu a přepracované střeše, která se noří pod zadní křídlo, vypadá cool. Znovu objevuje mřížku chladiče s LED osvětlením, kterou bude prorážet vítr. Vytváří tak umění z ikonické přední grafické DNA značky, říká šéfdesignér Stellantis Ralph Gilles.

Změny oproti koncepční verzi

Nejnovější pohledy na zřejmě sériový Wagoneer S odhalují některé změny oproti koncepční verzi. Těžko říct, ale masku zjevně zformátovali do podoby mnohem bližší sériovému provedení s novými světlomety a přepracovaným motivem mřížky chladiče. Obložení karoserie na nových snímcích odhaluje svěží řezané linie, které na koncepčním voze nebyly patrné. To znamená, že by tento nový vůz mohl být připraven k montáži. Na přídi je nyní také zjevně umístěný radarový senzor a přepracované označení na zadních dveřích, které nyní místo „Wagoneer“ obsahuje pouze nápis „Jeep“. K vidění je také nový design kol a mohutná zadní střešní vzduchová lišta se přenesla i do této podoby, což prý zlepšuje aerodynamiku a efektivitu, ale jsme zvědaví, jestli lidé dají přednost nákladovému prostoru, který pod ní klesající linie střechy zřejmě ubírá.

Koncept Wagoneer S údajně nabízí dojezd nejméně 480 km (STLA-Large však údajně zvládne až 800 km), zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy a výkon až 600 koní z dvoumotorové soustavy, která pravděpodobně nabízí pohon všech kol. Nebude to žádný drobeček a Gilles říká, že S je pro rychlost.

Jeep

„To je území Trackhawk pro rychlost,“ říká šéf značky Jeep pro Severní Ameriku Jim Morrison. „Bude to parádní jízda.“ Jen pro zajímavost, v klipu na YouTube Wagoneer S nakonec srovnávají s poslední generací Grand Cherokee Trackhawk, nikoli s modelem Y.

Je možné, že až tyto specifikace přitvrdí pro výrobu, budou nabízeny i nižší výbavy a nižší výkon. Velká platforma STLA prý bude schopna osadit akumulátory o kapacitě 85 až 118 kWh a u některých vozidel nabídne světlou výšku až 28,7 centimetrů. Nové prémiové SUV bude mít ve standardní výbavě také velkou schopnost pohonu všech kol s řízením jízdy v terénu, ale nebude mít certifikaci Rubicon trail jako většina ostatních Jeepů, říká Morrison.

Jeep Wagoneer S: Interiér

Kabina bude patřičně luxusní, v souladu s asociací modelu se značkou Wagoneer. Podle prvních snímků, které Jeep zveřejnil, nabídne interiér Wagoneeru S audiosystém McIntosh s 19 reproduktory, vícebarevné ambientní osvětlení a „ohleduplné materiály.“ Což chápeme jako hezky vypadající a na dotek příjemné výrobky, které nejsou z kůže. Zdá se, že screentastická přístrojová deska nabízená v ostatních SUV Wagoneer (a také v běžném modelu Grand Cherokee značky Jeep) s digitálním přístrojovým štítem, dvěma středovými dotykovými displeji a dotykovým displejem u spolujezdce se přesune i sem, stejně jako dvouramenný volant Wagoneer.

Wagoneer S je o něco menší a kompaktnější než dnešní Jeep Grand Cherokee. Nicméně interiéry obou SUV jsou si trochu podobné, říká Gilles. Mají stejný prostor pro nohy. Vzhledem k tomu, že baterie a podlaha EV jsou ploché, mohli konstruktéři maximálně využít interiér a vytvořit dobrý paket segmentu D, říká.

Model Wagoneer S si nelze plést s plány na elektrifikaci modelu Jeep Grand Wagoneer v roce 2024. Jeep Grand Wagoneer 4xe, který by měl být plug-in hybridem stejně jako jeho populární sourozenci Jeep Wrangler 4xe a Jeep Grand Cherokee 4xe.

Jeep Wagoneer S

Elektrifikovaný Jeep Grand Wagoneer bude mít kombinovaný dojezd s benzinovým motorem a elektromotorem přibližně 800 km na jedno nabití. Strategie 4xe je pro Jeep úspěšná. Wrangler 4xe je nejprodávanějším PHEV v USA a Kanadě a nově představený Grand Cherokee 4xe se rozjíždí na plné obrátky.

Wagoneer S je součástí širšího plánu Jeepu na plně elektrická vozidla 4xe. Podle generálního ředitele značky Jeep Christiana Meuniera bude jedním ze čtyř plně elektrických SUV pro Severní Ameriku a čtyř pro Evropu do konce roku 2025, kdy bude mít určitý stupeň elektrifikace celá modelová řada.

Wagoneer S očekávejte brzy!

O tom, že je pravděpodobně připravený k odhalení i sériový Wagoneer S, svědčí i teaser video zveřejněné na různých sociálních kanálech Jeepu na začátku letošního roku. To ukazuje stejné detaily jako výše a odhaluje také zadní kameru a bližší detaily nových designových akcentů. Jeep dříve tvrdil, že pořádá soutěž o nové jméno pro model Wagoneer S, ale zřejmě od této snahy upustil vzhledem k tomu, že nejnovější teaser zachovává stejné staré jméno.

Brzy bychom se měli dočkat plného odhalení modelu Wagoneer S. Podle informací Mopar Insiders začne jeho výroba v Mexiku. Dodávky zahájí ještě letos. Je pravděpodobné, že dorazí jako modelový rok 2025.