Sucho odhalilo potopené město na Filipínách

Znovuobjevená osada Pantabangan

V 70. letech 20. století se Pantabangan evakuoval a zaplavil. Sucho na Filipínách způsobilo, že se staré osídlení znovu objevilo. Stalo se tak oblíbenou turistickou destinací – navzdory teplotám někdy přesahujícím 50 stupňů Celsia.

Množství uvolněných kamenů, zbytky zdí a velký kříž na jednom z těchto pozůstatků: Pantabangan vypadá, jako byste si představovali zbytky starého místa. Ale ve skutečnosti byste tyto zbytky neměli vidět. Protože ve skutečnosti leží pod hladinou vody. Sucho nyní odhalilo kameny a zbytky zdi.

Obrovská vlna veder zasáhla části Asie. Na Filipínách jsou rekordní maxima a školy jsou kvůli extrémním podmínkám zavřené. V některých případech se naměřily teploty přes 50 stupňů Celsia.

Sucho odhalilo potopené město na Filipínách
Dočasný ostrov v nádrži – hladina vody v nádrži je o 50 metrů nižší

To některým nebrání v návštěvě 300 let staré osady Pantabangan. „Ruiny uprostřed přehrady Pantabangan v Nueva Ecija jsou turistickým magnetem,“ uvádí zpráva v Manila Times. Přihlížející mohli rybáři dovézt na provizorní ostrůvek uprostřed nádrže za zhruba 120 Kč.

Zatopená stará osada Pantabangan

Osada je od 70. let 20. století zatopena. Důvodem byla stavba přehrady, která by pomohla zásobovat místní zemědělství vodou. Lidé museli opustit své domovy, aby vyklidili oblast. Podle zprávy je to již pošesté, co bylo téměř 300 let stará osada od té doby znovu spatřena.

Cca 300 let staré město

V březnu se po měsících „téměř bez deště“ pomalu znovu objevily části kostela, radnice a zbytky náhrobků, řekl podle zprávy agentuře AFP Marlon Paladin, hlavní inženýr Národní agentury pro zavlažování. Podle údajů státní meteorologické služby nyní hladina vody v nádrži klesla téměř o 50 metrů od svého normálního vrcholu 221 metrů. Přibližně polovina provincií země, včetně Nueva Ecija, je oficiálně v období sucha.

Zpočátku se zdá, že konec není v dohledu: Benison Estareja, meteorolog ze státní meteorologické kanceláře Pagasa, řekl BBC, že by se v příštích dnech mohlo mírně oteplit. ,,Obecným dopadem změny klimatu na Filipíny se jeví vyšší teploty. Vedra a sucha, která v současnosti zažíváme, by se v příštích dnech mohla neustále zvyšovat.“