StoreDot na cestě k pětiminutovému nabíjení EV

Izraelský vývojář baterií StoreDot říká, že je na dobré cestě k hromadné výrobě baterií schopných nabít 160 kilometrů dojezdu za 5 minut do roku 2024, na cestě k dosažení dvou minutového nabíjení do roku 2032.

Historie společnosti

Společnost StoreDot, která byla založena v roce 2012, je prominentní ve vývoji baterií díky své slibované technologii pěti minutového nabíjení baterií, „extrémně rychlému nabíjení (XFC) bateriím, které překonává kritickou překážku pro přijetí běžných elektromobilů – dojezd a obavy z nabíjení.

Na začátku roku 2021 společnost představila technické vzorky své první generace pěti minutového nabíjecího akumulátoru. O kterém společnost tvrdila, že prokázala komerční životaschopnost její technologie extrémně rychlého nabíjení.

Společnost následně v září představila rychlonabíjecí válcový bateriový článek ve stylu bateriového článku Tesla 4680. O kterém tvrdí, že jej lze plně nabít za 10 minut.

Technologie samoopravných bateriových článků

StoreDot se stal také průkopníkem nové technologie samoopravných bateriových článků. Ta má schopnost regenerovat na nedostatečně výkonné bateriové články, když jsou v provozu.

Ale jsou to pěti minutové nabíjecí baterie společnosti, které budou mít největší dopad, pokud je budou moci brzy uvést na trh.

StoreDot

Strategicky představený technologický plán společnosti slibuje, že společnost je „pevně na cestě“ k dosažení svého prvního milníku. A to výroby lithium-iontových článků XFC s dominantní křemíkovou anodou, v měřítku do roku 2024. Ty mají schopnost dorazit 160 kilometrů v dosahu za 5 minut nabíjení.

„Je naprosto klíčové, abychom globálním výrobcům automobilů poskytli jasný, realistický a bez humbuku plán pro zavádění našich technologií pro rychlé nabíjení baterií,“ řekl Dr. Doron Myersdorf, generální ředitel společnosti StoreDot.

„Po intenzivním vývoji našich chemických látek s dominantním křemíkem máme do roku 2024 přípravu na sériovou výrobu. A dodáme transformační produkt, který překoná hlavní překážku širokého přijetí elektrických vozidel – dobu nabíjení a obavy z dojezdu.“

StoreDot očekává, že se tyto baterie dodají jak v pouzdře, tak i v řadě 4680.

Sériová výroba na cestě

Kromě toho, zatímco StoreDot běží souběžně s uvedením své pěti minutové baterie do sériové výroby. Tvrdí však, že je již v „pokročilých fázích vývoje převratných polopevných technologií“, o kterých věří, že dále vylepší své baterie. A to 40 % během příštích čtyř let.

StoreDot věří, že do roku 2028 má schopnost dodávat baterie, které nabijí 160 kilometrů za pouhé 3 minuty.

Třetí generace technologie baterií StoreDot – popisovaná jako nabíjení 100in5, 100in3 a 100in2 mil (míle se rovná 1,609 km) za minutu – dodá do roku 2032 baterie schopné nabití na 160 kilometrů (100 mil) za 2 minuty.

„Naším konečným cílem, který je nyní zcela v našich rukou, je vyrábět články, které způsobí revoluci v nabíjecích časech a dosahují 100 mil (to je přes 160 km) za pouhé 2 minuty,“ řekl Myersdorf. „Tento průlomový výkon, který se považoval za nemožný – má dosažitelnost s technologií StoreDot za pouhých 10 let.“

Zdroj: thedriven, Vapol.cz