Škoda potvrdila další 3 elektromobily. Enyaq jako předvoj

O dalších elektromobilech mladoboleslavské značky, které by měly dorazit po modelech Škoda Enyaq a Enyaq Coupé, se v médiích spekuluje již poměrně dlouho.

Dohady jsou u konce. Jejich existenci, vývoj, uvedení na trh i pozice vůči konkurenci před pár dny potvrdila přímo Škoda ústy svého generálního ředitele Thomas Schäfer.

Velké sedmimístné elektrické SUV podle šéfa škodovky momentálně není pravděpodobné, do budoucna však nevyloučil, že by se takové auto mohlo objevit.

Enyaq iV a jeho druhá karosářská verze Coupé budou na jistou dobu největšími elektromobily v nabídce Škody. To už nejsou domněnky skládané z informačních drobků sbíraných v zákulisí, ale nepřímo slova Thomase Schäfera, generálního ředitele české značky, který od 1. července 2022 převezme křeslo předsedy představenstva automobilky Volkswagen.

Schäfer totiž při nedávné prezentaci Enyaqu Coupé přiznal, že tři budoucí elektromobily budou menší než aktuální novinka, zatímco větší model není v plánu. Zatím.

Nástupci Škody Enyaq
Nástupci Škody Enyaq

„Rodina modelů Enyaq iV jsou počátkem naší cesty k elektromobilitě. Už teď vymýšlíme tři další bateriová auta. Jejich představení proběhne během následujících let,“ prozradil šéf škodovky. Detaily produktové strategie samozřejmě nerozebíral. Už nějakou dobu ale víme, že jednou z novinek má být i elektrický ekvivalent Octavie.

Tento vůz by měl být českou alternativou Volkswagenu ID.3. Takže stojí na platformě MEB, na rozdíl od německého stroje však nepůjde o hatchback, ale sedan, nebo přesněji řečeno zřejmě o liftback.

Škoda Elroq velikostně jako Karoq
Škoda Elroq velikostně jako Karoq

Škoda Citigo iV bude mít taky svého nástupce

V případě dalšího modelu si dovolíme uvést i jeho jméno. Škoda si totiž nechala patentovat označení Elroq, které by měl dostat menší crossover. Svými rozměry nepatrně větší než Karoq. Akorát je otázkou zda jeho základy vycházejí z platformy MEB. Nebo jednoduššího šasi s pohonem předních kol MEB Entry (někdy také MEB Small). Sázíme spíše tu první možnost, zatímco třetí elektromobil bude s jistotou předokolka.

Nejmenší elektrická škodovka nepřímo nahradí CitigoE iV, bude mladoboleslavskou alternativou Volkswagenu ID Life (v sérii spíše ID.1) a Cupry Urban Rebel, což jsou tedy zatím jen koncepty, ale postaveny na reálně připravované bázi.

Na otázku, zda by Škoda mohla uvést na trh sedmisedadlový elektromobil Thomas Schäfer zopakoval, že vývoj se momentálně zaměřuje opačným směrem, zároveň ale dodal: „Nikdy neříkej nikdy. Tři menší modely pod Enyaqem jsou však naší prioritou.“

Koncept Cupra Urban Rebel
Koncept Cupra Urban Rebel

Zdroje: topspeed, Vapol