Elektrický Land Rover Defender s dojezdem 482 km

Elektrický Land Rover Defender se objeví v příštích letech. Nejnovější verze oblíbeného vozu s pohonem 4x4 se představila teprve v roce 2020

Elektrický Land Rover Defender se objeví v příštích letech. Nejnovější verze oblíbeného vozu s pohonem 4×4 se představila teprve v roce 2020. Přesto je pravděpodobné, že se plně elektrických verzí modelů 90, 110 a 130 dočkáme v rámci obnovené řady Defender v roce 2025, přičemž k zákazníkům se vozy dostanou v roce 2026.

Land Rover Defender EV

Tento krok by měl pravděpodobně znamenat změnu technologie platformy. A to ze současné platformy D7 Premium Lightweight Architecture na novou vyspělou platformu MLA Flex společnosti Land Rover. Platforma MLA může podporovat plně elektrické pohony i spalovací motory a již nyní je základem nových modelů Range Rover a Range Rover Sport, přičemž plně elektrické verze těchto vozů se začnou prodávat od roku 2024.

Změna platformy přichází v době, kdy Defender čeká osvěžení v polovině životního cyklu, ale navzdory změně architektury neočekávejte velké změny vzhledu vozu
Land Rover Defender

Změna platformy přichází v době, kdy Defender čeká osvěžení v polovině životního cyklu, ale navzdory změně architektury neočekávejte velké změny vzhledu vozu. Stejně jako v případě modelu Discovery Sport. Ten v roce 2019 (v rámci aktualizace v polovině životnosti) přešel na platformu Land Rover Premium Transverse Architecture, aby umožnil větší elektrifikaci. Dále se očekává, že vzhled a rozměry modelu Defender zůstanou stejné.

Změny v interiéru

Možná dojde k určitým změnám informačního a zábavního systému v interiéru, který by měl dostat o něco větší obrazovku. Nicméně design kabiny zákazníci přijali natolik dobře, že se neočekává, že by se příliš měnil. Je však pravděpodobné, že se zvýší použití udržitelných materiálů, protože Land Rover se snaží zvýšit svůj kredit v této oblasti.

Elektrický Defender

Inženýři firmy jsou nadšení vyhlídkou, že jejich ikonický vůz 4×4 začne pohánět elektřina a výhodami, které to přinese jeho výkonnosti v terénu. Je možné lépe kontrolovat dodávku elektrické energie prostřednictvím softwarového řízení a pokročilého vektorování točivého momentu. Obojí dále zvýší vážné terénní schopnosti Defenderu, zatímco zcela rovná spodní část vozu zajistí větší světlou výšku.

Zatím nevíme, jak Land Rover odliší vzhled svých plně elektrických modelů od vozů se spalovacími motory
Defender EV

Technické detaily sesterského vozu Defender EV, plně elektrického Range Roveru, který se má představit v roce 2024, zatím neznáme. Avšak podle zasvěcených zdrojů Land Roveru se do platformy MLA bez problémů vejde baterie o kapacitě přibližně 100 kWh. Cílem má být dojezd alespoň 482 km na čistě elektrický pohon.

Další změny Land Rover

Zatím nevíme, jak Land Rover odliší vzhled svých plně elektrických modelů od vozů se spalovacími motory. Ale vzhledem k menší potřebě chlazení bychom očekávali, že sací otvory na modelu s ICE by měly být u elektrické verze zakryté. Zvěsti z JLR naznačují, že tato úprava by mohla být použitá také u jediného současného plně elektrického modelu firmy, Jaguaru I-Pace, který má být obnovený na začátku roku 2023.

Land Rover Discovery, který sdílí platformu a výrobní linky s modelem Defender, se stane také plně elektrickým a posune se na vyšší úroveň. Přičemž bývalý generální ředitel Thierry Bolloré nám řekl: „Zcela nově vymýšlíme Discovery. Věříme, že je pro něj prostor, ale musíme být kreativní.

„Musíme vyrobit skutečný rodinný vůz pro nejnáročnější rodiny. Discovery musí a měl by hrát tuto roli, která by jinak mohla z trhu zmizet – přinejmenším v luxusních segmentech. Discovery se takovým vozem stane.“

Elektrifikace společnosti

Přestože Bolloré nyní společnost opustil a bývalý finanční ředitel Adrian Mardell je v současné době prozatímním generálním ředitelem, program Reimagine společnosti JLR je stále v plném proudu. A to včetně úplné elektrifikace modelové řady Land Rover do konce desetiletí a přerodu značky Jaguar na plně elektrickou luxusní značku. Na novou generaci bateriových elektrických modelů se připravují také továrny JLR po celém světě.

Navzdory výzvám z některých kruhů, aby Land Rover urychlil příchod plně elektrických modelů, současné vedení na to nemá náladu. A to vzhledem k tomu, že společnost má banku objednávek na více než 200 000 vozů. Jedná se většinou o vysoce maržové modely Range Roverů, Range Roverů Sports a Defenderů.

Poptávka po elektrifikovaných produktech JLR ze strany kupujících však zjevně existuje. V současné době je nějakým způsobem elektrifikováno přibližně 65 % všech prodaných modelů. Od mild-hybridů přes plug-in, až po plně elektrický model I-Pace.

Zdroje: motor1, Towpoint