Toyota Urban SUV – malý crossover míří na evropský trh

Nejnovější elektromobil Toyoty nese obecný název Urban SUV a po uvedení na trh v příštím roce se zařadí vedle modelu C-HR

Nejnovější elektromobil Toyoty nese obecný název „Urban SUV“. Po uvedení na trh v příštím roce by měl představovat vstupní bod do plné elektrifikace japonské automobilky. Nový malý elektrický crossover, který se poprvé představil na každoročním fóru Kenshiki v belgickém Bruselu, se v rozrůstajícím se portfoliu značky zařadí po bok hybridního a plug-in hybridního modelu C-HR. Tento model by se měl stát také vůbec nejlevnějším elektromobilem této značky na evropském trhu.

Koncepční vůz Urban SUV

Koncept Toyota Urban SUV je o něco kratší a užší, ale o něco vyšší než model C-HR. Urban byl zkonstruován s pohonem předních i všech kol. To rovněž znamená, že se začne dodávat v konfiguraci s jedním i dvěma motory. Zákazníci si mohou také vybrat ze dvou velikostí baterií, ale Toyota o nich zatím nechce mluvit.

Nový malý elektrický crossover, který se poprvé představil na každoročním fóru Kenshiki v belgickém Bruselu, se v rozrůstajícím se portfoliu značky zařadí po bok hybridního a plug-in hybridního modelu C-HR
Koncept Toyota Urban SUV se objeví na evropském trhu

Jeho podvozek není sdílený se stávajícím vozidlem se spalovacím motorem, protože Toyota tvrdí, že její konkurent Volvo EX30 bude stát na speciální platformě pro elektromobily. Poněkud kostrbatý design odpovídá modelům bZ, a i když je označený jako koncept, sériový model se nemůže tolik lišit. Jednou z plánovaných změn se má stát přijetí běžných bočních zrcátek namísto oněch malých kamer.

Nulové emise především

Malý crossover se má stát jedním z přibližně 15 modelů s nulovými emisemi, které Toyota hodlá v Evropě prodávat do roku 2026. A to v rámci své nabídky osobních i užitkových vozů. Sportovní crossover, předvedený na letošním autosalonu v Šanghaji, byl potvrzen i pro starý kontinent. Kromě toho se na evropskou půdu chystá loňské kompaktní SUV bZ.

Malý crossover se má stát jedním z přibližně 15 modelů s nulovými emisemi, které Toyota hodlá v Evropě prodávat do roku 2026
Crossover se zařadí mezi další vozy bez emisí

Až šest elektromobilů

Od nynějška do roku 2026 uvede Toyota na trh šest specializovaných elektromobilů. Do té doby Toyota předpokládá, že více než 20 % jejích evropských ročních dodávek by měly představovat elektromobily. Automobilka si to spočítala a očekává, že do roku 2026 prodá evropským zákazníkům více než 250 000 vozů bez spalovacího motoru ročně.