Výroba solárních panelů má vyšší energetický výstup

Energetický výstup je více než stokrát vyšší než vstup potřebný k výrobě solárních panelů. Vyplývá to ze studií třetí strany

Energetický výstup je více než stokrát vyšší než vstup potřebný k výrobě solárních panelů. Vyplývá to ze studií třetí strany, kdy výkon během 40leté záruční doby solárních panelů Maxeon více než stokrát převyšuje energetickou náročnost na jejich výrobu.

Společnost Maxeon Solar Technologies je významným výrobcem fotovoltaických modulů se sídlem v Singapuru. Společnost také prodává značku SunPower ve Spojených státech. Firma odhalila výsledky hodnocení energetické návratnosti svých panelů Maxeon 3 třetí stranou ve své výroční zprávě o udržitelnosti za rok 2021.

Výroba panelů a energetická návratnost

Energetická návratnost je doba potřebná k tomu, aby systém obnovitelné energie vygeneroval stejné množství energie, jaké se použilo k výrobě samotného systému. Hodnocení bere v úvahu kumulativní poptávku po energii ve všech fázích životního cyklu solárních panelů a zvažuje účinnost místní sítě pro různé globální lokality.

Test zjistil, že solární panely Maxeon 3 měly dobu energetické návratnosti v rozmezí od 0,13 do 0,45 roku pro pozemní moduly a 0,27 až 0,92 roku pro obytný střešní systém. U zemních panelů může být doba energetické návratnosti až 47,5 dne.

V rámci 40leté záruky na výkon na panely překračuje energetický výkon vstup více než stokrát během své životnosti. Což představuje významný milník pro udržitelnost fotovoltaické technologie.

Společnost Maxeon ve své zprávě o udržitelnosti za rok 2021 uvedla, že v roce 2021 dodala 899 MW čisté energie. Konkrétně panely značek Maxeon a SunPower. Vliv společnosti vedl v tomto roce ke snížení emisí uhlíku o více než 52 milionů tun.

Zavázala se snížit energetickou i uhlíkovou náročnost výroby svých panelů oproti úrovním z roku 2020 o 10 % v roce 2025 a 20 % v roce 2030. Do roku 2030 se také snaží snížit spotřebu vody o 5 % a tvorbu odpadu o 20 %.

Společnost Maxeon Solar Technologies se zavázala snížit energetickou i uhlíkovou náročnost výroby svých panelů oproti úrovním z roku 2020 o 10 % v roce 2025 a 20 % v roce 2030
Cíle Maxeon Solar Technologies

Pokud jde o sociální cíle, společnost ve své zprávě ESG uvedla nízkou míru výskytu bezpečnosti na pracovišti. Ta je na špičce v oboru a nemá žádné případy nedodržování zákonů o lidských právech. Do roku 2025 se snaží ještě více posílit svou sledovatelnost tím, že své informace o dodávkách uvede na blockchain. Tím zpřístupní údaje o dodavatelích do 4 hodin od dotazu.

Air panel

V roce 2021 výrobce představil Air panel. Jde o tenký, flexibilní modul navržený tak, aby se přilepil na komerční střechy s nízkou hmotností. Ty podle společnosti představují 4 GW trh, který neobsluhují tradiční solární panely. Takové panely jsou pro takové konstrukce příliš těžké.

Výrobce panelů také oznámil, že se připojil k Singapore Low Carbon Network. A to jako inaugurační člen jako součást asijsko-pacifického centra PwC pro dokonalou udržitelnost v Singapuru. Vytvořila nová partnerství se Solar Energy Research Institute of Singapore a National University of Singapore za účelem dalšího rozvoje své technologie.

„Do splnění Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 zbývá méně než deset let. A obnovitelná energie má být klíčovým motorem pohánějícím singapurskou i světovou agendu dekarbonizace. Srdečně vítáme společnost Maxeon Solar Technologies v rámci organizace United Nations Global Compact. Těšíme se na spolupráci s nimi při přijímání rozhodných kroků pro cíle udržitelného rozvoje,“ řekla Esther Chang, výkonná ředitelka Global Compact Network Singapore.

Zdroje: pv-magazine, Towpoint