Aleix Espargaro oznámil ukončení kariéry

Trojnásobný vítěz Velké ceny Aleix Espargaro na speciální tiskové konferenci oznámil, že na konci sezóny 2024 odejde z MotoGP.

Čtyřiatřicetiletý Španěl to oznámil před svou domácí Velkou cenou Katalánska v Barceloně, kde loni vyhrál závod.

Espargarovi vyprší současná smlouva s Aprilií na konci letošního roku. A již při podpisu této smlouvy před dvěma lety přiznal, že očekával, že bude jeho poslední.

,,S radostí oznamuji, že končím jako jezdec na plný úvazek. Bylo to nádherných 20 let v tomto paddocku. A zároveň jsem velmi šťastný a hrdý na to, čeho jsme společně s Aprilií dosáhli,“ řekl Espargaro.

,,Zapsali jsme se do historie a nikdy na to nezapomeneme. Užil jsem si tolik zábavy a vytvořili jsme neuvěřitelnou lidskou skupinu.“

Espargaro debutoval v MotoGP v roce 2009 jako náhradní jezdec na Pramac Ducati na GP Indianapolis, kde ve svém prvním závodě získal body na 13. místě.

V tomto roce absolvoval celkem čtyři vystoupení. Z nichž všechny získaly body, než podepsal smlouvu s Pramacem na plný úvazek pro rok 2010.

Espargaro dosáhl nejlepšího osmého místa v sezóně zasažené zraněním. A v roce 2011 se vrátil do střední třídy, kde skončil na 12. místě v hodnocení Moto2 poté, co získal první pódium Velké ceny v Barceloně.

Espargarovi vyprší s Aprilií na konci roku smlouva

Aleix Espargaro oznámil ukončení kariéry
Aleix Espargaro, Aspar Team ART

Do MotoGP se vrátil v roce 2012 s týmem Aspar na palubě stroje CRT poháněného Aprilií, skóroval ve všech kolech kromě dvou. A ukončil tak kampaň jako nejlepší jezdec CRT.

Totéž udělal v roce 2013, než se přesunul do týmu Forward Racing na stroji Yamaha třídy Open – na kterém získal šťastné první pole position v Assenu. A poté porazil Cala Crutchlowa z Ducati v závodě na čáru v Aragonu a skončil druhý.

Espargaro podepsal tovární smlouvu na rok 2015, aby se připojil k začínajícímu projektu Suzuki spolu se svým současným týmovým kolegou Aprilia Maverickem Vinalesem.

Espargaro, který se stal nástrojem při vývoji GSX-RR, který by nakonec vyhrál šampionát s Joanem Mirem v roce 2020, byl konzistentně nejlepším osmým vyzyvatelem na motorce, ale nikdy nedosáhl na stejné vítězné výšky jako Vinales.

Následoval přesun do továrního projektu Aprilie v roce 2017, kdy Espargaro během svých prvních tří sezón vytěžil maximum z motocyklu, který byl kdy považován za hodný MotoGP.

Po obzvláště obtížném roce 2019 Espargaro zvažoval odchod do důchodu, ale rozhodl se pokračovat s Aprilií do roku 2020.

Aleix Espargaro, Aprilia Racing Team Gresini

V roce 2021 se zapsal do historie na britské GP. A to když získal Aprilii první pódium MotoGP se třetím v Silverstone, po čemž následovalo v roce 2022 první vítězství jeho i týmu v Argentině.

Espargaro bojoval o šampionát v roce 2022 až do posledních fází. A přestože výzva k titulu se v nekonzistentní sezóně pro Aprilii v roce 2023 nenaplnila, stále vyhrál dvě velké ceny.

Během svého působení v závodech velkých cen byl Espargaro také často otevřeným hlasem pro bezpečnost v šampionátu. A prosazoval tak nezbytné změny.