Možnosti nabíjení elektromobilů

Infrastruktura nabíjení je jediná věc s největším otazníkem v revolucí elektromobilů. Odpovědí mohou být jiné možnosti napájení

Zprávy naznačují, že kapacita baterie druhé životnosti by mohla do roku 2030 celosvětově přesáhnout kapacitu 200 GWh. Otázkou jsou ovšem nové možnosti nabíjení elektromobilů.

Infrastruktura nabíjení je možná jediná věc s největším otazníkem nad vhodností pro daný účel v tom, co se rychle stává revolucí elektromobilů. Odpovědí mohou být jiné možnosti nabíjení.

Společnosti usilovně pracují na vybudování sítě vysokorychlostního nabíjení. Ta je již téměř tak bohatá, dostupná a spolehlivá jako síť čerpacích stanic. Jejich vývoj trval skoro 100 let. Avšak mají před sebou obrovský úkol.

Poskytnout dostatek veřejných míst s dostatečným množstvím nabíječek pro podporu rostoucího počtu BEV v Británii je věc první. Nicméně místní nabídka musí také držet krok. Instalace zbrusu nových nabíječek na místě nutně neznamená, že existuje zcela nová místní s tím související plošná distribuční síť. Baterie druhé životnosti, které dosáhly konce své životnosti pro napájení BEV, by mohly znamenat obrovský rozdíl. Problémem zůstává také otázka, kde mohou uživatelé ve městech bez parkování v terénu pohodlně nabíjet.

Naštěstí se objevují nápady, které by měly věci zlepšit, jakmile se rozběhnou. Ve Spojeném království se 15. června otevřel HyperHub Monks Cross v Yorku, který nabízí čtyři ultrarychlé nabíječky ABB 175 kW a čtyři nabíječky 50 kW a také 30 7kW nabíječek v přilehlé oblasti. Ta je určená především pro zákazníky typu park and ride. Centrum je výsledkem spolupráce mezi radou města York a EvoEnergy a jeho 175kW nabíječky mohou být později upgradované na 350kW. A to až se na silnice dostane více BEV podporující tuto vyšší rychlost.

Další možnosti dobíjení

Solární stříška poskytuje uživatelům ochranu před povětrnostními vlivy a energie, kterou vyrábí. Stříška je uložená v Tesla Powerpacks pro posílení místní elektrické sítě. Jako hlavní zdroj napájení má být Monks Cross HyperHub napájený pouze obnovitelnými zdroji energie dodávané prostřednictvím sítě. Letos se v oblasti mají otevřít další dva uzly, jeden v Poppleton Bar park and ride a další poblíž centra města.

Mezitím Audi již v Norimberku úspěšně vyzkoušelo svůj „koncept městského nabíjení“. Koncept je zaměřený na zákazníky, kteří nemohou nabíjet vozidlo doma. Šest ultrarychlých nabíječek hubu lze rezervovat předem. Co ji však odlišuje od stávajících systémů, je určitý stupeň soběstačnosti.

Nabíječky jsou napájené lithium-iontovými bateriemi druhé životnosti. Pocházejí z testovacích vozů namontovaných v kontejnerech ve tvaru krychle s celkovou skladovací kapacitou kolem 2,45 MWh. Kontejnery jsou napájené pouze zelenou energií a jsou průběžně dobíjené z lokální sítě relativně skromným 200kW připojením. Což snižuje zatížení sítě a zabraňuje jakémukoli zpomalení. K akumulaci energie přispívají také střešní 30kW solární panely.

Audi v Norimberku úspěšně vyzkoušelo svůj koncept městského nabíjení. Koncept je zaměřený pro ty, kteří nemohou nabíjet vozidlo doma
Okruh v Norimberku

Lithium-iontové EV baterie mají podle Renaultu životnost 10-15 let. Poté si zachovají asi 75 % své kapacity. Což je činí ideálními pro život, kde je cyklování nabíjení mnohem šetrnější. V té roli by měli být dobří ještě dalších 10 let. Jakmile dosáhnou konce své životnosti, recyklační závody, jako je Volkswagen, mohou nyní extrahovat materiály vzácných zemin i základní stavební materiály.

Nový druh silničního nabíjení

Arena del Futuro v Itálii, postavená pro testování dynamického bezdrátového nabíjení přenosu energie, je nyní v provozu. Projekt Stellantis-A35 Brebemi testuje bezdrátové nabíjení pod silnicí, takže elektromobily mohou cestovat bez využití kapacity baterie. Systém běží na stejnosměrný proud a používá tenčí kabely, než by bylo potřeba pro AC. Kabely jsou vyrobené z hliníku spíše než z mědi pro větší udržitelnost a snadnou recyklaci.

Zdroje: autocar, Top Vozíky