Výzkum tvrdí, že každý šestý Australan někdy usnul za volantem

Nejhorší je, že každý desátý Australan měl v roce 2021 autonehodu, uvádí nový výzkum.

Nový výzkum naznačuje, že jeden ze šesti – neboli 16 procent australských řidičů – přiznal, že při řízení někdy v minulosti usnul. Studie zadaná britským výrobcem palubních kamer Nextbase zkoumala Australany ve věku 18 let a více. Dále výzkum odhaluje, že 22 procent mužských řidičů přiznalo, že za volantem někdy usnuli. Podle údajů měl každý desátý Australan v roce 2021 nehodu. Přičemž nejtěžší to měli obyvatelé Melburnu, a to i přes tvrdá omezení ve státě.

Samostatná studie provedená Monash University odhaluje další alarmující statistiky. Každý den zemře jeden Australan na silnici poté, co usnul za volantem. Přičemž ospalá jízda podle odhadů přispívá k 20 procentům automobilových nehod v Austrálii ročně. V roce 2021 bylo na australských silnicích tragicky ztraceno 1126 životů.

S blížícím se obdobím dovolených se ujistěte, že jste před vyjetím zkontrolovali pneumatiky a kapaliny svého vozidla. Naplánujte si cestu s vhodnými přestávkami a výměnou řidiče. Podle rady Centra pro bezpečnost silničního provozu v Novém Jižním Walesu nejlépe funguje 20minutový šlofík, vyhněte se řízení po půlnoci a pokud je to možné, zařiďte výměnu v řízení s ostatními ve vozidle. Tyto rady se hodí pro řidiče po celém světě. Ani Češi by neměli zůstat bez varování. Tady jsou ale další rady:

Asi první rada, která se přímo nabízí, je pořádně se vyspat. Tu už jsme ale zmínili. Ani to ale není všemocné. Únava za volantem se může dostavit kdykoli. Když navíc už nechcete čekat ani minutu, následující tipy vám jistě přijdou vhod.

Výzkum o usínání za volantem

Na kávu musíte podle výzkumu zapomenout!

Kromě spánku asi to úplně první, co vás napadne. Jenže kofein dosáhne maximálního účinku pár minut poté, co kávu vypijete, účinky navíc stejně rychle opadají. Cesta za poznáním bývá mnohem delší, káva tak může pomoci jen v případě, že vám do cíle cesty zbývá jen pár desítek minut. Mnohem lepší je užívat některý z doplňků stravy na zvýšení energie.

Abyste dokázali i stovky kilometrů odřídit bez nehody a mikrospánku, který sice trvá jen 3 až 15 sekund, ale řidič během něj přestane vnímat své okolí, má opožděné reakce a nevědomky také často zvyšuje rychlost jízdy, držte se následujících rad.

Udělejte si v autě pohodlí

  • Nepřetápějte kabinu vozidla
  • Před jízdou si seřiďte volant
  • Pusťte si rádio
  • Nesnažte se sedět vzpřímeně, raději se opřete, ať nezatěžujete páteř a svaly kolem ní. Uvolněte se, nastavte si sklon sedadla i hlavové opěrky tak, ať sedíte pohodlně

Nejezte před jízdou těžká jídla

Víte, že vaši pozornost může výrazně ovlivnit i to, co sníte a vypijete před jízdou? Dodržujte zásady zdravé výživy, vyhněte se tučným jídlům, dejte přednost těstovinám a salátu.

Do auta si nakrájejte ovoce a zeleninu. Jezte pomalu, dodržujte pitný režim. Spíš než kávu a energetické nápoje pijte zelený čaj a ledově vychlazenou vodu. Na alkohol, čokoládu a sladkosti zapomeňte, stejně tak na colu.

Pravidelně na chvíli zastavte a dejte si pauzu

Soustředit se na jízdu vás unavuje a vyčerpává, není tak od věci naplánovat si přestávky, během kterých se protáhnete a nadýcháte čerstvého vzduchu. Projděte se párkrát kolem auta, zkontrolujte pneumatiky.

Náš tip: Cítíte únavu a vyčerpání? Zastavte a opláchněte si obličej studenou vodou.

Výzkum radí časté větrání auta

Čerstvý vzduch vás osvěží, proto si během jízdy větrejte otevřeným okénkem.

Máte spolujezdce? Povídejte si!

A je úplně jedno o čem. Budete muset přemýšlet a vnímat, co vám ten druhý říká. To vás udrží bdělé. Nemáte spolujezdce? Pusťte si rádio s rychlou hudbou, která vám nedovolí zadřímnout.

Tip na závěr: Užívejte hořčík

Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, pomáhá proti bolesti hlavy a stresu. Najdete ho třeba v doplňcích stravy Magne B6.

Víte, že přírodním zdrojem hořčíku jsou mimo jiné i ořechy jako mandle, kešu a piniová semínka, datle, banán a sušené meruňky, které můžete zobat i během jízdy?

Zdroje: drive.com, autoweb, Vapol