Díky podvodní zvukové technice rostou korály lépe

Když zaslechnou hluk, korály se s větší pravděpodobností usadí na poškozených útesech. Vědci to zjistili v experimentu.

Pokud korály slyší zvuky neporušeného ekosystému, stávají se ochotnější usadit se na již poškozených útesech. Američtí vědci to zjistili při experimentu na třech místech v Karibiku.

Nastavili podvodní zvukovou kulisu, která napodobuje ruch a obzvláště ruch podmořského světa. „Zdravé korálové útesy se vyznačují výraznými zvukovými plochami,“ píší vědci ve studii, která se publikovala v časopise „Royal Society Open Science“. Ty by produkovaly ryby a mořští bezobratlí, kteří migrují podél útesu nebo žijí v útesu.

Vyhodnocení těchto tří lokalit naznačuje, že tyto zvuky slouží jako „orientační a usazovací vodítko“ pro larvy. Tato zvuková kulisa na již poškozených útesech chybí. Proto pomáhá jejich napodobování. Nastavením podvodních reproduktorů vědci povzbudili více korálů k usazení než obvykle.

Díky podvodní zvukové technice rostou korály lépe
Korálový útes, který je stále nedotčený: oslnivé barvy, vysoká biologická rozmanitost

Na útesu Salt Pond se v průměru usadilo 1,7krát více korálů než na místech, kde nebylo slyšet žádný útesový hluk. Čím dále se zvukové kulisy umístily od místa osídlení, tím méně korálů se vyvíjelo. Vědci napočítali podstatně více korálů kolem 30 metrů kolem zdroje hluku. Výzkumníci chtějí také použít sonikaci k přilákání dalších obyvatel útesů, jako jsou ryby.

Boj korálových útesů

Korálové útesy se celosvětově stávají ohroženy rostoucí teplotou vody, acidifikací oceánů a znečištěním. Teprve začátkem března úřady potvrdily nové hromadné bělení korálů na australském Velkém bariérovém útesu.

Podle odborníků tvoří zdravý útes až 70 % živých korálů. Zbytek tvoří rozbitý vápenec, na kterém se mohou usazovat houby, mušle, červené řasy nebo nové kolonie korálů. Útesy se stávají domovem téměř čtvrtiny všech mořských živočichů a dokážou zpomalit bouřkové vlny, čímž ochrání mnohá pobřeží před záplavami.

Na mnoha místech se vědci snaží zastavit úhyny korálů nebo znovu aktivovat již poškozené útesy. U pobřeží Floridy právě probíhá velký projekt.

Výsledky současných studií jsou slibné, ale stále není jasné, zda všechny druhy korálů reagují na zvuky útesů. „Při používání této technologie musíte být velmi opatrní,“ řekla Guardianu Nadège Aoki z oceánografického institutu Woods Hole v Massachusetts. „Nechceme je povzbuzovat, aby se usadili tam, kde zemřou.“ Musí se proto přijmout mnoho opatření, která zajistí přežití těchto korálů a jejich růst po určitou dobu.