Budou se v F1 opakovat chyby z 2009? Fia doufá, že ne

Vedení Formule 1 se domnívá, že pravidla pro rok 2022 jsou nastavena bezchybně. FIA však již nyní poukazuje na nedostatky.

Ve vedení panuje silné přesvědčení, že nová pravidla posunou závodění o úroveň výš. Teprve až se při prvním závodě nového ročníku F1 v Bahrajnu zažehnou motory nových monopostů, vyplynou na povrch nedostatky. Jakým bylo například pravidlo o předjíždění z roku 2009, které ubralo na zážitku ze závodu.

Připomeňme si rok 2009

Ačkoliv se na vývoji pravidla hlavní mírou podílela OWG (Pracovní skupina pro předjíždění), F1, s velkou podporou závodních stájí, tehdy musela narychlo měnit jeho znění.

Hlavní roli sehrál dvojitý difuzor, se kterým přišel tým Brawn GP. Kromě Williams a Toyoty, kteří difuzor také využívali, se proti tomuto pravidlu ostře ohradily ostatní týmy. FIA však jejich námitky smetla ze stolu a zbytek stájí se tak musel přizpůsobit.

Detail difuzoru

Jádrem problému byla úprava pravidel, která měla omezit doplňková aerodynamická zařízení ve Formuli 1. Tři výše zmíněné týmy však našly kličku v pravidlech. Nejenom že difuzor zvyšoval přítlak, ale vytvářel také turbulentní proudění za monopostem, které znesňadňuje předjíždění. Nepomohla ani změna ve velikosti předního a zadního přítlačného křídla.

Vizualizace monopostu 2022

Poučení pro 2022

Tvůrci pravidel pro letošní sezónu se dle jednoho ze šéfů FIA Nikolase Tombazise poučili z chyb. Regule jsou nastaveny striktně a s minimální možností je obcházet. I tak Tombazis říká, že F1 možná dojde do bodu, kdy si přizná, že mohla udělat něco lépe.

Jak nakonec bude sezóna 2022 ve Formuli 1 vypadat? Obhají Verstappen prvenstí? Sesadí ho z trůnu Hamilton, u kterého je otázkou, zdali do nadcházejícího ročníku vůbec nastoupí? Nechme se překvapit již při prvním závodu, který začíná už 20. března na okruhu Sakhir v Bahrajnu.

Zdroj: AutoSport, top-voziky