Squad uvádí na trh „světově první“ solární městské auto

Nizozemský vývojář elektromobilů Squad Mobility oficiálně zahájil předobjednávku svého Squad Solar City Car. Tento malý dvoumístný kompaktní městský vůz s cenou od pouhých 155 000 Kč se může pochlubit solárním panelem na střeše, který dokáže každý den zajistit dojezd až 20 kilometrů.

Pokud bude z Austrálie dostatečný zájem, Squad říká, že může zvážit upřednostnění budoucího startu tam.

Solární městské auto

Poprvé jste mohli o Squad Solar City Car slyšet před rokem, kdy zakladatelé Squad Mobility Robert Hoevers a Chris Klok odhalili malou elektrickou čtyřkolku, navrženou speciálně pro sektor městské mobility jako malé a chytré městské auto.

Čtyřkolka Squad je malá, postavená pro jízdu ve městě a pro soukromé i sdílené použití. Nabízí maximální rychlost 45 km/h.

S vyměnitelnou baterií poskytující dojezd 100 kilometrů má na střeše solární panel. To může poskytnout až 20 kilometrů za slunečného dne v Evropě (pravděpodobně více ve slunnější zemi, jako je Austrálie).

Dvě sedadla Squad Solar City Car jeho malá velikost zajišťuje, že se může pohybovat po městech, vyhýbat se problémům s parkováním, dopravním zácpám a obavám z dosahu.

Ve skutečnosti je Squad dostatečně malý, aby tři mohli zaparkovat na jednom parkovacím místě. Je to díky půdorysu, který měří pouze 2,4 metru čtverečního.

V současné době je k dispozici pro předobjednávku na webových stránkách společnosti za 155 000 Kč, evropské předobjednávky začínají na pouhých 50 EUR 1 250 Kč za běžnou produkční verzi.

Poplatek za předobjednávku ve výši 125 500 Kč je nutný k zaručení jednoho z prvních 100 jednotek Signature Edition za dražší cenu 230 000 Kč. Za 1 250 Kč si zákazníci mohou předobjednat dalších 900 modelů Pioneer Edition za o něco levnějších 175 000 Kč.

Solární městské auto.  Zdroj: Squad
Solární městské auto

Předobjednávky pro zahraniční zákazníky

Důležité je, že pro ty mimo Evropu jsou předobjednávky na základní model za 155 000 Kč zdarma. Důvodem je skutečnost, že Squad použije čísla předobjednávek, aby určil, do jaké země se příště rozšíří. Pokud bude z Austrálie dostatečná poptávka, mohlo by se stát, že bude mít prioritu pro budoucí expanzi.

Squad také hledá možnosti leasingu nebo předplatného, ​​které by mohly začínat na měsíčních nákladech až 2 500 Kč.

Squad Mobility také očekává, že v pozdější fázi uvede Squad s výkonnější 70 km/h v kategorii L7. To by místo pouze 2 usadilo 4 osoby. Současný Squad bude v Evropě homologován v kategorii lehkých 4 kol L6e.

Cena základního modelu je založena na minimu inkluzí. Podrobnosti o předobjednávkách pro verzi základního modelu hovoří o „volitelných dveřích“, „volitelné klimatizaci“ a „volitelných přídavných bateriích“.

Pro srovnání, dražší edice Signature a Pioneer mají standardní vybavení „plnými dveřmi s okny“.

Má však silnou ochrannou klec, tříbodové bezpečnostní pásy a celonárazovou konstrukci vpředu i vzadu. Proto může být vhodný pro určité případy použití.

Uvnitř Squad se společnost může pochlubit „překvapivě prostorným“ interiérem.

Squad to popisuje „jako malý obývák na kolečkách se dvěma pohodlnými křesly, velkými okny pro panoramatický výhled, přehlednou palubní deskou s prostorem pro tašku nebo notebook, držáky na pohárky, držákem na telefon a USB nabíječkou. Dostanete se v suchu a bezpečí do cíle.“

Zdroj: thedriven, Vapol