G550 Professional je G, jak má být

Někde u Fresna se jeden hlupák v oprýskaném Silveradu rozhodl, že chce vyzkoušet, co Mercedes-Benz G550 dokáže. Postavil se na červenou, kde přes křižovatku vedla stuha mrtvé dálnice. Na semaforu blikla zelená a Silverado, zadní pneumatiky zahřáté, vyčištěné a přilnavé, okamžitě zdemolovalo přímočaré SUV ve druhém pruhu. Což nebylo velké překvapení, protože G550 ujede půl kilometru za 13,9 sekundy při rychlosti 160 km/h a staré zemědělské náklaďáky to obvykle nedělají. Ale řidič Chevroletu si tu podívanou pravděpodobně užil i tak.

Silné stránky vozu Mercedes-Benz G550

Vypadá tak, jak má géčko vypadat. Jízdní vlastnosti na silnici nijak netrpí. Tento model G550 má na sobě paket G Professional, který nahrazuje standardní 19 palcová kola a pneumatiky optimalizované pro vozovku SUV černými 18 palcovými koly obutými do terénních pneumatik Falken Wildpeak A/T o rozměru 265/60R-18. Géčko má zrušené elegantní podběhy a na střeše je umístěná vyhlídková plošina s žebříkem vzadu. Už jen tyto změny vyhánějí z G550 obvyklou estetiku Real Mall Crawlers of Miami-Dade. Ta je přizpůsobená publiku a způsobu použití současných G-čkových vozů.

2023 mercedesbenz g550 pro
Mercedes-Benz G550

Zdá se zbytečné označovat G Professional jako „terénní G-wagen“, ale přesně takový je. Je to G550, který ví, že třemi elektronicky uzamykatelnými diferenciály je strašná škoda plýtvat. Když pomineme příplatkový střešní nosič, Professional je spíše destilací gestaltu třídy G zpět k prvním principům. Pořízení této puristické vize dřevěného vozu si nicméně vyžádá příplatek 25 350 USD (cca 600 000 Kč) k základní ceně 141 050 USD (3,2 milionu Kč). Plus jakoukoli odpornou tržní úpravu, kterou si váš místní prodejce bude chtít připsat. Doufejme, že naši národem dlouho trpící kupci G550 dostanou spolu s inflací MSRP i kvalitní leptání skel a keramické povlaky.

40 kg více než poslední testovací vůz se projevilo již při rozjezdu

Vzhledem k této „finanční pokutě“ alespoň terénní úprava třídy G nepřináší žádné praktické sankce z hlediska jízdní dynamiky. Naše G Professional vážilo 2870 kg, což je o 40 kg více než u posledního testovaného modelu G550 určeného pro silniční provoz. Tato kila navíc se projevila už při rozjezdu. Při zrychlení na stovku G Professional mírně zaostával za svým sourozencem, potřeboval k tomu 5,3 sekundy (oproti 5,1).

Poté se však jedná o mrtvý souboj se stejnými časy na půl kilometru a rychlostmi v pasti. Dokonce i čas zrychlení na 192 km/h, 22,8 sekundy, je shodný. Kovová střecha zjevně nemá velký vliv na odpor vzduchu při vysokých rychlostech. Při brzdění ze 110 km/h však vůz zkonzumuje 60 m vozovky, což je podstatně horší než 53,5 m standardního G, ale výkon na smykové ploše se zlepšil. Jakékoli cvičení s bočním zrychlením u modelu G550 omezuje systém kontroly stability. Nicméně Professional se svými celoročními pneumatikami Pirelli Scorpion Zero 275/50R-20 potrápil své Falkeny až na hodnotu 0,64 g. To je o 0,03 g více než u tohoto modelu 2019.

Slabé stránky vozu Mercedes-Benz G550

Podlaha z třešňového dřeva nákladového prostoru je téměř příliš drahá, střešní nosič blokuje střešní okno, žádný nový výkonný hardware. Paket G Professional přináší kromě funkčních změn také začerněné ozdobné lišty, chrániče kartáčů, závěsy kapoty, přední ližiny a odznaky. Vnější držák rezervního kola je v souladu s tématem overlandingu ocelová trubková záležitost, lakovaná rovněž černě. Zadní nákladový prostor poněkud nesourodě obložili pěknými prkny z třešňového dřeva s chromovanými úchyty a pogumovanými kovovými podélníky, které zabraňují klouzání zavazadel.

2023 mercedesbenz g550 pro
G550 – interiér

Naše testovací G zahrnovalo také adaptivní tlumiče, paket Exclusive Interior Plus (s masážními předními sedadly s aktivními bočními opěrkami) a šedý lak Arabian Grey. Několik dalších drobností a doplňků zvýšilo celkovou cenu na 188 650 USD (4,4 milionu Kč). Jeden z důvodů, proč naše terénní výpravy nezahrnovaly King of the Hammers nebo Black Bear Pass. Několik mírných kalifornských horských stezek však potvrdilo, že G550 je mimořádně pohodlným prostředkem pro překonávání jakýchkoli nezpevněných cest, které stojí mezi vámi a vaší skalní redutou.

Dokonce jsme ani nemuseli použít uzávěrku zadního diferenciálu. Ani tu centrální. Ani přední. Ale jestli se dá očekávat, že někdo z kupujících G550 bude správně interpretovat runy vyryté na těch třech tlačítkách na palubní desce, budou to snad ti, kteří si vyberou 18 palcová kola a Wildpeaky. Mercedes, možná v rámci šikany terénních nováčků, označuje uzávěrky diferenciálů v pořadí, v jakém by se měly zapínat, ale samotná tlačítka neuspořádal v pořadí, takže jsou 3, 1, 2.

G550: Tohle by prostě měla být standardní třída G

Na silnici je G Professional klidný, jistý a rychlejší, než by si zasloužil. Když se ponoříme do plynu 4,0 litrového osmiválce s dvojitým turbodmychadlem o výkonu 416 koní, vyvstane hlavní otázka: Jaký maniak potřebuje G63 AMG? Svalnatý baryton osmiválce podtrhuje zašpičatělý aktivní výfuk, který končí pod zadními dveřmi a mumlá svou bojovnost i ve vypnutém tichém režimu. Zpoza volantu je hlavním rozdílem mezi tímto vozem a neprofesionálním modelem výhled na oblohu skrze střešní okno, které je kvůli převislé střešní plošině vystaveno věčnému částečnému zatmění.

2023 mercedesbenz g550 pro
Podlaha z třešňového dřeva – G550

Opravdu, hlavní nevýhodou paketu G Professional je cena, která, jak víme, je pro tuto demografickou skupinu pravděpodobně nepodstatná, ale přesto nám připadá na hranici směšnosti za to, co obsahuje. Například paket Night, který přináší spoustu zatmavených prvků výbavy G Professional a sportovní výfuk, stojí 900 dolarů (21 000 Kč). Přidejte 18 palcová černá kola (1000 USD; 22 500 Kč) a jste na nejlepší cestě ke vzhledu a výbavě G Professional. Tím chceme říct, abyste nepočítali s tím střešním nosičem a třešňovou nákladovou palubkou.

Jen si představte, že až příště uvíznete v zácpě, můžete vylézt po žebříku, postavit se na střechu a naplánovat útěk. Mohli byste se vydat na cestu k okraji kaňonu, aniž byste se museli bát, že si ohnete ráfky. Mohli byste se prodírat blátem, aniž byste při vystupování z auta museli překonávat odřené podběhy. Jestliže G550 představuje stylizovanou třpytivou projekci offroadové fantazie, G Professional se nejvíce blíží kořenům své vlastní pohádky.

Zdroj: caranddriver, Vapol