Nabíječka pro EV nabíjí baterii, když je síť nejvyšší

Chytrá nabíječka EV Evnex E6

Majitelé EV nyní mohou optimalizovat své nabíjení v době, kdy je síť nejčistší, pomocí nového nabíjecího produktu. A to od novozélandské společnosti Evnex.

Nabíječka E6, monitoruje uhlíkovou intenzitu sítě, aby majitelé elektromobilů mohli nabíjet v době, kdy je solární, větrná nebo vodní energie ze sítě nejvyšší.

Systém Evnexu bude monitorovat australské energetické tarify a využívat data z open source rozvodné sítě. Proto, aby uživatelům poskytl v reálném čase obraz o typech energie dodávané do jejich domova v kteroukoli danou chvíli.

Nabíječka se dodává s mobilní aplikací, která v reálném čase zobrazuje celkový rozpis zdrojů energie napájejících sítí. Včetně uhelné, plynové, solární, větrné a vodní energie. Aplikace vypočítává uhlíkovou intenzitu sítě na základě zdrojů energie a poskytuje aktuální množství emisí v CO2/kWh.

Tato aplikace také poskytuje uživateli náklady na nabíjení, přidaný dojezd a celkovou spotřebu uhlíku pro každou relaci nabíjení.

Nabíječka E6

Aplikace chytré nabíječky Evnex E6
Aplikace chytré nabíječky Evnex E6

Evnex říká, že první nabíječka E6 se instalovala v rodinném domě v Maroubra v Sydney. Společnost plánuje v nadcházejících měsících zavést stovky nabíjecích jednotek. A funkce monitorování uhlíku v reálném čase se má v Austrálii spustit v červenci.

Společnost Evnex, která se založila v roce 2014, říká, že jejím cílem je snížit uhlíkovou stopu rostoucích flotil elektrických vozidel v Austrálii a na Novém Zélandu. Nová nabíječka se vyvíjí dva roky a zohledňuje jedinečné tarify a různé energetické mixy každého státu a území.

Tým Evnex při první instalaci nabíječky E6 v Sydney
Tým Evnex při první instalaci nabíječky E6 v Sydney

„Austrálie instaluje rekordní množství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, dává velký smysl koordinovat nabíjení elektromobilů tak, aby využívaly větrnou, solární a vodní energii, když je nejvíce dostupné, a omezili naši závislost na nabíjení z fosilních zdrojů,“ říká CEO Evnex Ed Harvey.

Snížení uhlíkové stopy

„Naše technologie se navrhla tak, aby pomohla řidičům snížit jejich uhlíkovou stopu a lépe se starat o klima tím, že jim poskytuje nejpřesnější dostupná energetická data na dosah ruky. To jim umožňuje informovanější rozhodnutí o tom, kdy nabíjet a jaké druhy energie chtějí používat.“

Chytrá EV nabíječka Evnex E6
Chytrá EV nabíječka Evnex E6

Nabíječka E6 se uvedla na trh na Novém Zélandu v dubnu. A společnost uvádí, že v domácnostech na Novém Zélandu se dosud nainstalovalo 150 nabíječek. Evnex doufá, že do roku 2024 bude v Austrálii aktivních kolem 2 000 nabíječek E6.

„Pro mnoho řidičů elektromobilů bylo jejich rozhodnutí pořídit si elektrické vozidlo z velké části ovlivněno faktory životního prostředí. Tito řidiči chtějí vědět, že dělají vše, co je v jejich silách, aby nabíjeli chytře, ale dosud nebylo k dispozici řešení, které by zviditelnilo dopad sítě na životní prostředí,“ řekl šéf australského Evnex Matthew Topp.

Nabíječka E6 se vyrábí v Christchurchu z inovativního bio-kruhového materiálu se čtvrtinovým uhlíkovým dopadem tradičního plastu. Disponuje jmenovitým výkonem 7,4 kW a možností solárního nabíjení. Má také funkci „Charge Now“, která uživatelům umožňuje přepsat předem nastavené plány nabíjení. Je k dispozici ve všech velkých australských městech.

Zdroj: thedriven, Vapol