Žába s (ne)průhledným stehem

Skleněné žáby na listu

Výzkumný tým objevil speciální maskovací trik, který používají skleněné žáby: když zvířata spí, zprůhlední – jednoduše zablokují část krve.

Pro vědce jsou spící skleněné žáby úžasná věc: zvenčí pohodlně vidí, co se děje uvnitř. Jak to funguje v trávicím systému zvířat. Nebo jak funguje srdce – to vše bez rentgenu nebo MRI.

Zvířata z Jižní a Střední Ameriky, která jsou vysoká jen pár centimetrů, jsou částečně průhledná. Svaly a kůže břicha vypadají průhledně a propouští až 95 procent světla. Tento složitý typ kamufláže poskytuje obojživelníkům výhody, protože se lépe schovávají před predátory.

Speciální maskovací trik nyní blíže prozkoumali odborníci pod vedením Carlose Taboady z Duke University v americkém státě Severní Karolína s využitím druhu Hyalinobatrachium fleischmanni. Zelená zvířata jsou noční a přes den spí. Když jdou do klidu, jejich průhlednost se zvýší dvakrát až třikrát – jsou pak téměř k nerozeznání od listu. Ale jak je to možné?

Maskování průhledností je v říši zvířat dobře známé. Především vodní živočichové jako medúzy nebo zooplankton si osvojili umění splynout se svým prostředím. U obratlovců, kteří žijí na souši, je to méně pravděpodobné.

Fotografie průhledných skleněných žab: samec vlevo, samice vpravo s vejci v průhledných vaječnících
Fotografie průhledných skleněných žab: samec vlevo, samice vpravo s vejci v průhledných vaječnících

Stejně jako u lidí se kardiovaskulární systém skleněné žáby obvykle tvoří červenými krvinkami. Ty jsou plné hemoglobinu. Toto krevní barvivo absorbuje modré a zelené světlo. Dokonce i průhledná tkáň se zabarví a zviditelní díky transportu kyslíku krví.

Komplexní maskovací mechanismus

Zdá se, že larvy úhoře překonaly tento krevní problém tím, že neprodukují hemoglobin a červené krvinky. Naproti tomu skleněné žáby si v průběhu svého vývoje vyvinuly složitý maskovací mechanismus, ukazuje aktuální analýza.

Během období odpočinku odeberou asi 89 procent svých červených krvinek z oběhového systému a šoupnou je do jakéhosi meziskladu: jater, která jsou zodpovědná za čištění krve, a jsou tak něco jako skládka tělesného odpadu. Přesto tělo malé žabky v této fázi funguje normálně, nedochází k oběhovým ani metabolickým poruchám.

V klidové fázi by se sraženiny očekávaly kvůli malému počtu červených krvinek v krvi. Mohlo také dojít k hladovění kyslíkem, protože červené krvinky jsou zodpovědné za transport tohoto životně důležitého prvku. Zvířata si ve fázi spánku zjevně vystačí s velmi málem.

Skleněná žába na listu
Skleněná žába na listu

Když se žáby probudí a začnou se pohybovat, játra opět uvolní červené krvinky. Zároveň se do těl zvířat vrací barva.

To vše odborníci sledovali zobrazovacími metodami a ultrazvukovým vyšetřením – zejména distribuci krve a hemoglobinu v cévách. ,,Tato strategie umožňuje žábám dosáhnout velké transparentnosti, když jsou nejzranitelnější,“ píše tým.

Stále není zcela jasné, jak se zvířatům daří dočasně ukládat červené krvinky v játrech. Není také jasné, zda dokážou tento mechanismus ovládat nezávisle – pokud se například přiblíží predátor, píší Nelly Cruz a Richard White v komentáři ke studii. Odpověď na tyto otázky by mohla poskytnout vodítko k obecnému pochopení průtoku krve – možná s výsledky, které jsou relevantní i pro lidi.

Pokud se pochopí zajímavý mechanismus, který zabraňuje krevním sraženinám během procesu, můžou se potenciálně vyvinout nové kardiovaskulární léky nebo terapie. Malá žába by měla výzkumníkům alespoň umožnit nahlédnout hlouběji do budoucnosti.

Zdroj: spiegel, Vapol