Francouzská Polynésie a potápění se žraločí alejí

Žralok černocípý plave nad korálovým útesem na atolu Fakarava ve Francouzské Polynésii; v úzkém podvodním průsmyku zde mohou potápěči zažít sraz stovek žraloků

Atol Fakarava je jedním z nejlepších míst ke koupání se žraloky – jsou jich stovky. Podívejte se, jaké to je potápět se žraločí alejí Francouzské Polynésie.

,,Jste připraveni vidět nějaké žraloky?“ ptá se průvodce potápěním Thibault Gachon cestovatele. Jeho otázka je řečnická.

Francouzská Polynésie

Potápěč se připravuje ponořit se z atolu Fakarava v souostroví Tuamotu ve Francouzské Polynésii. Ten se jeví součástí biosférické rezervace UNESCO, kde čekají jedny z nejspolehlivějších žraločích vod na světě.

Gachon, který provozuje potápěčského dodavatele O2 Fakarava, se usměje a nasadí si regulátor. Obrovským krokem sestupuje ze zadní části lodi a padá s potápěčem přímo do jednoho z nejvzrušujících – a nejdostupnějších – podvodních pohledů na oceán.

Jsou uprostřed úzkého průsmyku Tumakohua na jižním konci atolu. Zdá se to jako jeden z pouhých dvou přílivových kanálů, které tečou do druhé největší laguny Tuamotus. Ta pokrývá plochu více než šestkrát větší než Washington, DC.

Letecký pohled na příliv, když vstupuje do kanálu z Pacifiku do laguny, která je uzavřena korálovým atolem; Francouzská Polynésie a potápění se žraločí alejí
Tichomořský příliv se řítí do laguny Fakarava přes 91 m široký kanál; stejně jako ostatní atoly se Fakarava vytvořila kolem sopečného ostrova, který se později potopil; úlomky korálů zmítané bouří pomohly vyzvednout jeho části nad hladinu moře

U tohoto vchodu do laguny se štíhlí žraloci šedí útesoví shromažďují jako kousky skládačky, každé zvíře je dlouhé zhruba 1,5 m. Svou pouhou hojností mění střední vzdálenost oceánu na břidlicovou barvu.

Gachon a potápěč sestupují asi 24 m a drží se skalnatých kousků útesu v proudu, aby se pokochali výhledem. Čím tišeji zůstanou, tím blíž se zdá, že se žraloci přibližují. Je to, jako by je sám oceán vydechoval k nim.

Žraločí podívaná jako žádná jiná 

Ve skutečnosti lze zvláštní chování zdejších žraloků šedých útesů lépe přirovnat k energeticky úspornému dopravníkovému pásu, říká námořní vědec Yannis Papastamatiou z Floridské mezinárodní univerzity, který studuje fyziologickou a behaviorální ekologii mořských predátorů a strávil stovky hodin potápěním v jižním průsmyku Fakaravy.

„Přes den tu neloví,“ říká o šedých útesových žralocích, kteří se negativně vznášejí a potopí se, pokud přestanou plavat.

Žraloci využívají proudění proudem v podstatě stejným způsobem, jakým vznášející se ptáci využívají proudění vycházející z hory, aby zůstali ve výšce, říká Papastamatiou. ,,Vzestupný proud působí proti negativním účinkům gravitace na žraloky,“ říká.

I když se žraloci mohou ve vodě zdát téměř nehybní, ve skutečnosti se potápí velmi pomalu. Používají vzestupný proud, aby se unášeli kupředu vodou a pak se nechali proudem vrátit na místo, kam poprvé vstoupili, aby to udělali znovu. Výsledek vypadá jako nekonečný pás žraloků, kterých se každý den mohou počítat stovky.

Potápěč plave mezi šedými útesovými žraloky v noci.
Potápěč plave mezi šedými útesovými žraloky v noci kolem atolu Fakarava

,,Toto chování v podstatě snižuje, kolik energie musí žraloci vydat,“ říká Papastamatiou a vysvětluje, že proud tlačí vodu přes jejich žábry a snižuje energetické výdaje zvířat odhadem o 20 procent nebo více.

Šedí útesoví žraloci loví v noci. Hojnost ryb v laguně atolu, podpořená pravidelnými třecími agregacemi, se považuje za jeden z důvodů neobvykle velkého výskytu šedých útesových žraloků.

Sharky Islands 

Žraloci se chrání ve Francouzské Polynésii od roku 2006. Fakarava je stěží jediné místo v Tuamotus, kde se hojně vyskytují žraloci šedí útesoví. Mezi mnoha dalšími druhy, včetně žraloků bílých, černých, tygřích, kladivounů a žraloků citronových.

V Mokarran Protection Society na Rangiroa — také v Tuamotus a druhém největším atolu na světě — vědci studují ohrožené žraloky kladivouny. Často je mohou vidět potápěči při rekreačních ponorech zde i jinde v souostroví.

Potápěči drží světla, aby osvětlili žraloky, když loví kanice skrývající se v útesu; Francouzská Polynésie a potápění se žraločí alejí
Za téměř bezměsíčné noci na Fakaravě drží členové týmu fotografa Laurenta Ballesty plavající se proti přílivovému proudu silná světla, která potřebuje k fotografování žraloků, když loví kanice ukryté v útesu

A na atolu Tikehau se profesionální freediver Denis Grosmaire z Tikehau Ocean Tour, který se už mnoho let potápí s lagunovými tygřími žraloky, pouští do projektu s Centrem pro ostrovní výzkum a observatoří životního prostředí na Moorea až do konce roku 2022 odebírat vzorky kůže zvířat pro genetické testování.

,,Teď, když tyto žraloky velmi dobře znám, vidím je růst, vidím je těhotné a už netěhotné,“ říká Grosmaire. Jeho práce pomůže určit vztahy mezi žraloky, kteří se zdají být obyvateli Tikehau. A těmi z okolních ostrovů, což vědcům umožní zjistit, jak je tento druh přechodný.

Kulturní úcta a respekt

Pro obyvatele Francouzské Polynésie jsou žraloci tāura. Totemová zvířata a strážci. A to jak pro rodinné skupiny, tak pro celé ostrovní skupiny, říká Matahi Tutavae, tahitský filmař a vypravěč a zakladatel Faafaite-Tahiti Voyaging Society.

,,Jsou navigátory, ale také strážci míst,“ říká. 

Tutavae vzpomíná, jak byl na výletě plachetnicí mezi flotilou tradičních polynéských kánoí při přiblížení k Fakaravě z Tahiti. Skupina se zastavila po třech dnech plavby, aby provedla rituál, který jim mezi dvěma ostrovy poradila místní žena z Fakaravy.

,,Když jedete někam do Oceánie, je to vždy o tom, požádat o svolení a vysvětlit své záměry – jak lidem, kteří tam žijí, tak i jejich předkům,“ říká Tutavae. ,,Naučila nás modlitbu, jako klíč k otevření dveří.“

Řekl, že jeho skupina zahájila obřad uprostřed oceánu, aby požádala o povolení přiblížit se k Fakaravově laguně. O půl hodiny později, řekl, připlulo mládě oceánského žraloka bílého, totemové zvíře Fakaravy, a dotkl se trupu kánoe.

,,Pro nás to bylo dobré znamení,“ říká Tutavae. ,,Žraloci pro nás nikdy nebyli hrozbou, až do nedávné doby, kdy je lidé začali krmit a měnit jejich návyky.“

Potápět se žraločí alejí

Cestovatelé, kteří navštíví tento odlehlý kout světa, by měli ke žralokům přistupovat s úctou a respektem, říká. Vyhněte se cestovním kancelářím, které krmí žraloky, vzdělávejte se o zvířatech a vstupujte do oceánu s otevřenou myslí.

Turista sedí na plážovém lehátku pod stromem na pobřeží atolu Fakarava
Fakarava má druhou největší lagunu v souostroví Tuamotu ve Francouzské Polynésii

,,Zdá se těžké respektovat něco, co neznáte nebo čemu nerozumíte,“ říká Tutavae. ,,Máme to štěstí, že můžeme jít do vody a vidět všechna tato zvířata. Jako žraloky a velryby.“

„Nacházíme se uprostřed Tichého oceánu na některých útesových ostrovech, které jsou velmi, velmi bohaté,“ říká Grosmaire. „Když je hodně žraloků, je tam hodně ryb. A když je hodně ryb, je hodně žraloků.“

Říká, že do vody vstupuje vždy s poselstvím lásky, úcty, pokory a vděčnosti vůči žralokům.

,,Rozhodnou se ukázat, rozhodnou se přijít,“ říká. „Já, já tu jen čekám.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol