Fortwo Smart jako ideální prostředek do města?

Smart Fortwo se nikdy nestal takovým hitem, jak jeho tvůrci doufali, ale do malých prostor se hodí.

Je to jedna z věcí, které my, motorističtí novináři, rádi říkáme o elektromobilu – nejlépe se hodí do města, nebo něco v tom smyslu. Neznamená to, že se bude obzvlášť bavit při prohánění auta v těsných ulicích nekonečné zástavby. Spíš je to často eufemismus pro krátký dojezd.

Jistě, kupte si svou malou elektrickou cetku na baterie, ale nevzdalujte se za hranice města, protože byste museli jen zastavit a znovu nabít. Města jsou pro elektromobily geniální hlavně proto, že nejsou příliš velká (města), a kromě toho nepotřebujete moc energie, když sedíte na červené nebo trčíte v zácpě a proklínáte den, kdy jste přišli na svět.

Existuje několik elektromobilů, které se ideálně hodí pro život ve velkoměstě – třeba pěkný Fiat 500 nebo Volkswagen e-Up. Malé, ale s velkými ambicemi. Nebo pokud byste chtěli vyrazit trochu výš, můžete si vybrat retrostastické Mini Electric nebo Hondu e. Obě jsou trochu dražší, ale vdechnou vám nevýslovnou pohodu.

Existuje však jeden vůz, který je již téměř 25 let plakátovým vozem metropolitní elity. Snoubí se u něj sladění stylu a obsahu. Inspirací mu byli levné hodinky. První Smart Fortwo byl uveden na trh v roce 1998. S pohonem zadních kol, svižným výkonem (pokud jste měli manuál) a pohotovostní hmotností pod 1 000 kg.

Smart Fortwo je ideáldní do městské zástavby
Smart Fortwo je ideální do městské zástavby

Specifikace modelu Fortwo

Díky krátkému rozvoru a malému poloměru otáčení je ve městě velmi zábavný.
Poněkud překvapivě se v každé generaci Smartu Fortwo objevily elektrické verze, přičemž první přišla v roce 2006. Verze druhé generace byla dostupnější, s 14kWh baterií od Tesly, později rozšířenou na velkorysých 17 kWh a dojezdem 84 km podle starého systému NEDC.

Rychlý posun do roku 2019 a značka Smart přešla na plně elektrický pohon. Chytrý krok? Z prodejů nikdo nebyl nijak zvlášť nadšený, ale spojení s nezdolnou čínskou automobilkou Geely může znamenat jen dobré věci.

Elektrický Fortwo se však kupodivu za těch zhruba 15 let, které uplynuly od jeho prvního elektrického pohonu, nijak výrazně neposunul. Stále má 17kWh baterii a dojezd oficiálně kolem 80 kilometrů. Reálně však spíše 60. S Fortwo sice daleko nedojedete, ale alespoň si užijete parádní zábavu při parkování. Vzpomínáte si na všechen ten povyk kolem toho, že místo paralelního parkování můžete s autem prostě najet předkem na obrubník? Rozkošná funkce, ne že by si někdo vzpomněl, že by se to někdy stalo.

Duch původního vozu, s nímž se dá jet kamkoli (v rozumných mezích), žije i v nejnovější verzi. Později v roce 2022 se chystá nové SUV, takže je to ideální okamžik k oslavě svérázu a stylu tohoto naprosto zmateného projektu. Avšak tento projekt nějakým způsobem vydržel přes čtyři různá desetiletí.

Zdroje: TopGear, TowPoint