Fiat 500e Gelateria

Staré dieselové dodávky na zmrzlinu ohrožují zóny čistého ovzduší, ale Fiat má zábavné řešení. V reakci na zpřísňující se emisní omezení pro dodávky zmrzliny s dieselovými motory ve městech se Fiat 500e proměnil v „nejmenší zmrzlinárnu na světě s nulovými emisemi“.

Společnost ho vyvinula v reakci na zóny čistého ovzduší, které se zavádějí ve většině britských měst a jejich okolí. 14 z vyvinutých vozů uvede společnost do provozu do konce příštího roku.

Londýnské čtvrti Camden, Greenwich a Westminster zakázaly nebo omezily používání zmrzlinářských dodávek s kombinovaným motorem kvůli nadměrnému znečišťování ovzduší a hluku. Rozšíření zóny s velmi nízkými emisemi na všech 32 čtvrtí vstoupí v platnost 29. srpna. To znamená, že dodávky, které nesplňují požadavky, musí platit poplatek 12,50 GBP (350 Kč) za den kdekoli v oblasti M25.

Fiat 500e Gelateria Edition rear
Fiat 500e

Šéf společnosti Fiat UK Damien Dally řekl: „Jednorázový Fiat 500e Gelateria Edition sice zůstává ojedinělým konceptem pro Velkou Británii, který vychází z modelu 500e Cabrio, ale je to řešení s nulovými emisemi, které demonstruje všestrannost vozu v městském prostředí. Je malý, kompaktní a elektrický, stylizovaný s ohledem na italské dědictví značky.“

Mnoho stávajících zmrzlinářských dodávek jsou zastaralá užitková vozidla s nevyhovujícími dieselovými motory, což vyvolalo poptávku po čistších alternativách.

Přepracování na Fiat 500e

Jednorázové přepracování Fiatu 500 inspirovala „místní italská zmrzlinárna z 50. let“. Vyměnili zadní sedadla za dvojici mrazáků poháněných bateriemi a vyzdobili ho patřičně žoviálním modrobílým lakem a důležitou skládací střechou a stříškou. Na předním podběhu kol má také bronzový nápis „Gelateria“, který jej označuje jako jedinečný výtvor. Fiat také vyvinul na zakázku vyrobenou zvonkohru, kterou dle jeho slov inspirovaly „operní zvuky Itálie“.

Fiat 500e Gelateria Edition ice cream
500e

Uvnitř Fiatu 500e najdete lehátka a dostatek mrazicího prostoru pro obsloužení 300 lidí denně – požadavek, který je vázán průzkumem Fiatu, který zjistil, že 83 % Britů si myslí, že „zmrzlinářské vozy jsou kvintesencí britské kultury“.

Navazuje na seznam jednorázových elektrických zmrzlinářských dodávek vyvinutých v průběhu let, včetně jedné vyvinuté společností Whitby Morrison, která jede na elektromotor, když přijede na místo, a na zakázku vyrobeného Nissanu e-NV200 od společnosti Mackies.

Zdroj: Autocar, Vapol