Okouzlující méně navštěvovaná místa

Lublaň místo Benátek, Raja Ampat místo Bali: tato méně navštěvovaná místa jsou stejně okouzlující jako jejich oblíbenější protějšky.

Podle nedávného průzkumu společnosti Prosper Insights & Analytics se v roce 2023 cestování vrátilo. A cestovní rezervace se tak vyšplhaly téměř na čísla před COVID-19. Mnoho destinací se však snažilo zvládnout zvýšený příliv turistů a některé vlády aktivně přijaly opatření k omezení množství návštěvníků. Mezi změny se zařadily: nové nebo zvýšené turistické poplatky, kampaně zaměřené na odrazování problémových návštěvníků a omezení návštěvnosti oblíbených atrakcí.

Spíše než být součástí problému mohou cestující aktivně podporovat řešení. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak pomoci chránit oblíbené lokality a zmírnit tlak nadměrné turistiky, je opustit vyšlapanou cestu a zvolit si alternativní destinace. Zvažte těchto sedm alternativ k oblíbeným destinacím po celém světě pro vaši příští cestu.

Vynechte Benátky, zkuste Lublaň

Lublaň
Slovinská Lublaň je skvělou alternativou, pokud hledáte okouzlující romantické vodní cesty

Není žádným tajemstvím, že Benátky a jejich obyvatelé se potýkají s turistickým ruchem. A nemůžeme jim to mít za zlé. Vliv nákladu cestujících – kolem 60 000 návštěvníků, kteří se každý den sjíždějí do tohoto křehkého města – jej proměnil z jeho dřívějšího stavu „La Serenissima“ („nejklidnější“) na pravý opak. Davy lidí, přeplněné kanály, poškozené ekosystémy, raketově rostoucí nájmy a autentické řemeslné obchody nahrazované levnými obchody se suvenýry dramaticky změnily kvalitu života. Každý rok tak davy vyhnaly několik tisíc obyvatel a ohrožovaly status města na seznamu UNESCO.

Hned za hranicí ve Slovinsku na vás čekají poklidné zvlněné kopce vinařské oblasti Brda. Toto „Slovinské Toskánsko“ má nádherný výhled, dekadentní jídlo a vína, která snadno konkurují těm italským. A dokonce lze vidět i nějakou středověkou architekturu – bez davů. Pokud se bez vodních cest opravdu neobejdete, zamiřte dále na západ do Lublaně, kde se můžete dosyta plavit po nefrově zbarvené řece. Ta se vine tímto přátelským, ekologicky uvědomělým hlavním městem.

Přeskočte Andamanské pobřeží, zkuste Mosambik

turista na ostrově Andaman; Okouzlující méně navštěvovaná místa
Turisté sledují západ slunce na vyhlídce Pee Pee na ostrově Ko Phi Phi, který je stále oblíbenější destinací
Mosambické pobřeží
Méně navštěvované pobřeží Indického oceánu Mosambik nabízí slunce, písek a ticho

To se nedá popřít: Thajsko je domovem některých z nejkrásnějších pláží na světě. Ale popularita má svou cenu. Milované pláže Phuketu, Koh Phi Phi a dalších v Andamanském moři přitáhly tolik turistické pozornosti, že přírodní prostředí a místní způsob života se hluboce a potenciálně nevratně ovlivnily.

Pokud hledáte slunce a písek, proč nezamířit do okouzlujícího Mosambiku? Tato jihoafrická země má více než 2 500 km pobřeží podél Indického oceánu. Z nichž velká část je šíleně ohromující a nedotčená. Prozkoumejte ostrovy mezi pobřežními souostrovími, šnorchlujte v nedotčených vodách nebo prostě jen tak odpočívejte na odlehlé pláži s dobrou knihou, sklenkou jihoafrického vína a mořským vánkem.

Přeskočte Pacific Crest Trail, zkuste Jordan Trail

pacifická hřebenová stezka; Okouzlující méně navštěvovaná místa
Pacific Crest Trail udělil v roce 2017 více povolení, než je skutečných km stezky
Jordánská stezka
 Více samoty najdete na nedávno založené Jordan Trail

Pokud hledáte dlouhou stezku, kde si můžete udělat nějaké sólo hledání duše à la Reese Witherspoon ve filmu Wild, Pacific Crest Trail — přesně ten, na který se vydala — bude pravděpodobně zklamáním. S více turistickými povoleními vydanými v roce 2017, než kolik je skutečných kilometrů stezek, se tato túra stala příliš populární pro své vlastní dobro. Dramatický nárůst turistů ohrožuje přírodní prostředí, které z něj učinilo pro začátek lákavý únik.

Ambiciózní dobrodruzi, kteří hledají samotu, se místo toho mohou vydat na Jordan Trail, nedávno zavedenou 650 km dlouhou cestu po celé délce této blízkovýchodní země. Určitě budete čelit fyzickým a mentálním výzvám – nemluvě o scenériích z jiného světa. Ty ukradnou váš dech, když budete procházet 52 komunitami a různými terény během své cesty napříč zemí. A pokud jste se ani po 650 km nenasytili, zvažte překročení hranice na palestinská území. A přidejte tak do svých plánů dálkovou kulturní stezku Masar Ibrahim al-Khalil. (Před rezervací cesty do Jordánska se poraďte s cestovním poradenským systémem amerického ministerstva zahraničí.)

Přeskočte Banff, zkuste neméně okouzlující Yoho

Banff; Okouzlující méně navštěvovaná místa
Krása Banffu se nezapře, ale nezapřou se ani davy
Národní park Yoho
Překročte hranici do Britské Kolumbie a promluvte si s přírodou v okouzlujícím národním parku Yoho

I na samotných fotografiích je snadné si zamilovat Banffovy kanadské vrcholy Rocky Mountain a ledovcová jezera, které jsou jako pohlednice dokonalé. Tato venkovní dobrodružná destinace v Albertě přitahuje značný počet návštěvníků – jen mezi dubnem a zářím téměř tři miliony.

Spíše než bitvu o fotografování v Banffu zvažte překročení hranice do Britské Kolumbie, abyste se spojili s přírodou v národním parku Yoho. Můžete se zde vydat na túru, na sněžnicích, pozorovat divokou zvěř a divoké orchideje, projet se na kajaku po příhodně pojmenovaném a nádherně zeleném jezeře Emerald Lake a prozkoumat Fosilní ložiska Burgess Shale, aniž byste naráželi do autobusů plných turistů.

Přeskočte Bali, zkuste okouzlující Raja Ampat

Bali
Protože je velká část Bali zaplavena turisty, vyberte si některý z dalších tisíců ostrovů, které tvoří souostroví Indonésie
Ostrovy Raja Ampat; Okouzlující méně navštěvovaná místa
Vápencové ostrovy Raja Ampat

Bali, dlouho uctívané jako významná duchovní svatyně, se v posledních letech stalo zaplaveným mezinárodními baťůžkáři, instagramery, jogíny a surfaři. Intenzivní nárůst turistů vedl ke zvýšení cen, davům lidí a tlaku na přírodní zdroje – a následně ke snížení kvality života a zážitků pro místní obyvatele i návštěvníky.

I když si na Bali stále můžete užít klidná zákoutí, je nejlepší nechat hordy dovolenkářů za sebou a rozvětvit se. Indonésie se skládá z tisíců ostrovů, takže ani nebudete muset opustit souostroví, abyste našli alternativu. Ostrovy Raja Ampat, které lákají idylickými plážemi s bílým pískem a prosperujícími zdravými útesy, jsou rájem na Zemi. Ať už jste podvodní nadšenci, chcete se procházet džunglí a pozorovat tropické ptactvo a divokou zvěř, nebo prostě toužíte po klidném místě, kde si odpočinete, zde najdete veškerý klid, který hledáte – a žádný z davů.

Přeskočte Islandskou Modrou lagunu, vyzkoušejte přírodní lázně Myvatn

Modrá laguna
Termální lázně Modré laguny jsou jednou z nejžhavějších destinací Islandu
Lázně Myvatn
Vydejte se po vyšlapané stezce do přírodních lázní Myvatn, abyste si užili kouřící samotu

Toužíte po zážitku z horkých pramenů? Island nabízí obojí na více místech za Modrou lagunou. Země ohně a ledu je domovem nesčetných potoků, pramenů, řek a jezer, které vytvářejí neuvěřitelně relaxační prostředí.

Můžete uniknout davům turistů a stále si užívat stejný druh akvamarínově zbarvené vody v přírodních lázních Myvatn na severu Islandu. Cestování dále znamená nejen méně lidí v bazénech, ale také zvyšuje vaše šance, že zahlédnete polární záři.

Alternativně si dobrodružnější cestovatelé užijí výzvu dostat se ke geotermálním bazénům uvnitř jeskyní Grjotagja – severozápadního prostředí tak kouzelného, ​​že se objevilo v epizodě Hry o trůny, nebo horkého potoka v Reykjadalur (nachází se jen hodinu jihozápadně od Reykjavíku).

Vynechejte bezmála okouzlující Dubrovník, zkuste Bosnu a Hercegovinu

Dubrovník;Okouzlující méně navštěvovaná místa
Když se stane Dubrovník zaplaven turistickým ruchem, zvažte, zda se nevydat do sousední Bosny a Hercegoviny
Bosna
Starý most je na seznamu světového dědictví UNESCO 

Chorvatské historické přímořské město Dubrovník, pod tlakem trifekty viníků nadměrné turistiky – výletních lodí, levných letenek a slávy Hry o trůny, se stalo nuceno přijmout opatření k omezení počtu denních návštěvníků a chránit svůj status UNESCO. Krátkodobí turisté (někteří zde zůstávají jen pouhé hodiny) mají tendenci hromadně napadat město, zabírat prostor a spotřebovávat zdroje, a přesto málo přispívají k ekonomice.

Zatímco Dubrovník řeší problémy se svou popularitou, zvažte prozkoumání kulturně rozmanitého a historicky zajímavého souseda na severu: Bosny a Hercegoviny. To, co této balkánské zemi chybí na pobřeží, to více než vynahrazuje vřelou pohostinností, nekonečnými turistickými a lyžařskými stezkami a řadou kulturních vlivů – od rakousko-uherských přes osmanské až po islám – které se odrážejí v architektuře, kuchyni, hudbě a zajímavým způsobem života.

TIPY PRO CESTOVÁNÍ NA RUŠNÁ MÍSTA

Pokud navštěvujete oblíbenou destinaci, existují způsoby, jak zlepšit zážitek pro vás i místní obyvatele.

  • Cestujte mimo sezónu.
  • Vyhněte se cestování ve velké skupině, velkým autobusem a výletní lodí. Velké skupiny a jednodenní výletníci mají tendenci zahlcovat destinace a spotřebovávat zdroje a prostor, zatímco místní ekonomice přispívají jen málo. Pokud cestujete ve skupině, šiřte lásku a utrácejte své peníze v místních obchodech a restauracích, kdekoli je to možné.
  • Rezervujte přes místní etické cestovní kanceláře. Například místo po turistické stezce ke Velkému paláci a Khao San Road v Bangkoku si raději zarezervujte prohlídku s místními průvodci, kteří vás provedou historickým srdcem města.