Cullinan Series II: Představuje designové novinky

Rolls-Royce dosáhl v roce 2023 dalšího prodejního rekordu a v polovině cyklu přináší Cullinanu, svému nejprodávanějšímu modelu, řadu aktualizací, aby udržel nastolené tempo. Model Series II se od odcházejícího Cullinanu liší designovými změnami a větším množstvím technologií uvnitř.

Aktualizace exteriéru jsou poměrně decentní a Rolls-Royce uvádí, že je to záměr. Cullinan je od svého debutu v roce 2018 tak populární, že nechtěl riskovat odcizení kupujících tím, že by SUV zásadně přepracoval. Přesto zdůrazňuje, že změny představují „nejrozsáhlejší vývoj řady II“ v její historii. Mnohé z aktualizací ovlivnil průzkum trhu. Cullinan byl prvním vstupem Rolls-Royce do segmentu SUV a od zahájení výroby se vedení společnosti hodně naučilo. Jeden zajímavý detail se týká řidiče. V roce 2018, kdy dali Cullinana do prodeje, bylo méně než 70 % řidičů samořídících. To se změnilo. V roce 2024 bude méně než 10 % řídit šofér.

Rolls-Royce

Vpředu má Cullinan uhlazenější světlomety zvýrazněné tenkými světly pro denní svícení, která zasahují do nárazníku, a většími otvory pro přívod vzduchu. Mřížku chladiče přepracovali a poprvé je osvětlená, zatímco lišty kolem výfukových koncovek mají nový vzhled. Uprostřed zadního nárazníku je také kartáčovaný nerezový plech, který vede pod vozem, a kupující si mohou poprvé objednat 23 palcová kola. Ta jsou vyfrézovaná z hliníkového polotovaru a mají trojrozměrný design, který lze plně vyleštit.

Cullinan Series II: Interiér

Vrací se oblíbená výbava Black Badge, která bude k dispozici při uvedení na trh. Dostane řadu černých designových detailů uvnitř i zvenčí.

Mnoho změn provedených v interiéru odráží, jak moc se technologie od debutu modelu Cullinan vyvinuly. Rolls-Royce přidal skleněný panel, který se táhne přes celou palubní desku. Zahrnuje digitální přístrojový panel a displej informačně-zábavního systému. Ten je lépe integrovaný do palubní desky než displej odcházejícího modelu Cullinan. Většina tohoto rozhraní je společná s modelem Spectre. Část přístrojové desky, která je před spolujezdcem, je osvětlena díky 7 000 bodům laserem vyrytým do zesíleného typu skla. Některé motivy jsou sice do systému předem nahrány, ale zákazníci si mohou vytvořit i vlastní, a to přímo ve spolupráci s designéry společnosti Rolls-Royce.

Rolls-Royce se při navrhování nových typů čalounění a obkladových materiálů obrátil na venkovní prostředí. K dispozici je obložení z šedého mořeného jasanu. Kmeny použité k jeho výrobě jsou individuálně vybírány, ručně mořeny a posety mikroskopickými kovovými částečkami. Tento proces trval více než čtyři roky. K dispozici je také nový typ látkového čalounění nazvaný Duality Twill. Vyvinuli ho společně společnost Rolls-Royce a tkalcovský mistr, kterého si značka mezitím najala. Výroba celého interiéru Duality Twill vyžaduje 20 hodin, 2,2 milionu stehů a asi 11 mil nití.

Cullinan Series II – interiér

Pod kapotou sídlí přeplňovaný dvanáctiválec

Pohon stále zajišťuje dvakrát přeplňovaný dvanáctiválec o objemu 6,75 litru. Ten roztáčí čtyři kola přes osmistupňovou automatickou převodovku, ale jeho výkon Rolls-Royce neoznámil. Pro kontext: odcházející Cullinan používá stejný motor, který dosahuje výkonu 563 koní a točivého momentu 840 N.m. Vůz má stejný motor. A Cullinan je i nadále standardně vybaven systémem řízení zadních kol a vzduchovým odpružením. Prodej modelu Cullinan Series II zahájí společnost již brzy. Ceny zatím neoznámili.