Expozice Mercedes-Benz v Praze

Na pražském výstavišti nechyběly novinky ani historické modely. Na úvod začneme novinkami, které si značka Mercedes-Benz připravila pro návštěvníky a své fanoušky – národní premiéru měla nová Třída E, v Praze nechybělo ani elektrické EQE SUV a také se veřejnosti ukázalo nové elektrické MPV s označením EQT.

Třída E

Nová Třída E je spojením tradičních hodnot a digitalizace, přičemž udává směr vývoje v rámci přechodu od spalovacích motorů k elektrickému pohonu a to nejen prostřednictvím důsledné elektrifikace spalovacích motorů – polovina všech nabízených variant bude využívat čtvrtou generaci plug-in hybridního pohonu. Třída E nabízí vizuálně odlišné varianty, které charakterizuje zejména rozličné provedení masky chladiče v závislosti na stupni výbavy. Masku chladiče propojuje se světly povrch ve stylu černého panelu, který připomíná elektrické modely značky. Návštěvníci expozice Mercedes-Benz se tedy mohou těšit na provedení v klasickém stylu s hvězdou umístěnou na kapotě. Vůz zaujme také povedeným interiérem – k dispozici bude nejnovější přístrojová deska s názvem Superscreen a také systém MBUX.

Třída E

Novinka Mercedes EQE SUV

Před uvedením na trh se přestavila také elektrická novinka EQE SUV. Auto přebírá celou řadu inovací z většího modelu EQS SUV a přitom zejména díky kratšímu rozvoru os náprav a natáčení zadních kol nabízí mimořádnou jízdní dynamiku a obratnost. Modulární podlahová platforma umožňuje nabízet model EQE SUV s velkým rozsahem výkonů v rozsahu od 180 do 505 kW. Nejvyšší výkon dostanete u verze Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC SUV.

Legendy tradičně přitahují také fanoušky výkonných automobilů a také v tomto ohledu si návštěvníci přišli na své. České publikum poprvé viděli model Mercedes-AMG C 63 S E Performance. Auto stojí na vyspělé hybridní technologii E Performance, inspirována technikou ve vozech Formule 1 a díky kombinaci spalovacího motoru vpředu a výkonného elektromotoru vzadu nabízí naprosto jedinečné jízdní výkony. Celkový nejvyšší výkon dosahuje hodnoty 500 kW (680 k) a maximální točivý moment 1 020 Nm.

Ještě výkonnější hybridní technologie E Performance pohání další novinku, která se objevila v expozici značky, vrcholný prestižní sedan Mercedes-AMG S 63 E Performance. Ten využívá zážehový motor AMG V8 o objemu 4,0 litru a dvojitým přeplňováním. Luxusní sedan stanovuje nové standardy ve svém segmentu a to jak výkonem hybridního systému 590 kW (802 k), tak maximem točivého momentu 1 430 Nm. Suverénní vzhled, poprvé se specifickou maskou chladiče AMG s vertikálními lamelami a velkou centrální hvězdou vyjadřuje dynamické schopnosti vozidla a zrychlení na stovku za 3,3 vteřiny, jakož i maximální rychlost 290 km/h.

Mercedes-Benz 300

Po boku tohoto vysoce výkonného prestižního automobilu se ukázal další unikát – jeho duchovní předchůdce, závodní sedan Mercedes-Benz 300 SEL 6,8 AMG, který stál u zrodu úspěšné divize AMG a ve své době šokoval motoristický svět. V roce 1971 se během vytrvalostního 24hodinového závodu v belgickém Spa-Francorchamps dostal na stupně vítězů v konkurenci čistě sportovních modelů. Značka AMG se tak během noci stala světoznámou.

Naopak mezi vize automobilů budoucnosti patřil stříbrný čtyřdveřový sportovní prototyp Vision AMG. Ten naznačuje, jaké možnosti nám poskytne nová platforma pro elektrické modely nazvaná AMG EA. Revoluční pohonné ústrojí s příslibem elektrické budoucnosti v duchu značky Mercedes-AMG posouvá hranice jízdních výkonů již více než 55 let.

Futuristické představy Mercedesu-Benz

To, že se vyplatí pozorovat futuristické představy, pozorně dokázal další exemplář dovezený speciálně pro potřeby prezentace značky na akci Legendy 2023. Studie luxusního SUV Mercedes-Maybach EQS naznačila v roce 2021 to, co se o dva roky později stalo skutečností – první plně elektrický model slavné značky. Sériový model Mercedes-Maybach EQS SUV představuje spojení maximálního luxusu a elektromobility. Jedná se o plně elektrický vůz, který si dává záležet nejen na luxusu a na možnostech individualizace, ale také na ohleduplnosti k životnímu prostředí. A to skrze nulové emise, špičkové technologie a ekologické materiály.

Akci automobilka Mercedes-Benz využila k prezentaci historicky nejpůsobivějších vozů, ale také k představení svých nejnovějších modelů. Mimo jiné jsme si mohli na vlastní oči prohlédnout plně elektrickou novinku – model EQT

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz