Crosstrek 2024 se zjemňuje a bude tišší

Subaru Crosstrek vypadá, jako by neznal hranice. Ze středu jeho masky chladiče se rozlévají mohutné černé šestiúhelníky a všechny ostré linie karoserie malého SUV obléká matný plast. Uvnitř se z pětimístného vozu snadno stane dvoumístný, přičemž sklopná opěradla zadních sedadel přivítají většinu oblíbených dobrodružných rekvizit. Všechny kánoe a stany, které se nevejdou dozadu, můžete dát nahoru. Kdyby Crosstrek uměl mluvit, řekl by: „Směle vpřed, nebojte se medvědů ani skalních úlomků!“. Jeho sebevědomí je okouzlující, i když ambiciózní.

Silné stránky modelu Crosstrek

Tišší, odvážnější, techničtější. Pro rok 2024 se Crosstrek nevydal ani tak cestou radikálních změn, jako spíše drobných, ale potřebných vylepšení. Poprvé nabízí bezdrátové systémy Android Auto a Apple CarPlay. Nejnovější verze bezpečnostní sady EyeSight, která pomáhá řidiči, má širší zorné pole, aby dříve upozornila na cyklisty nebo příčný provoz. Úctyhodná spotřeba paliva (kombinovaná spotřeba podle EPA 8,1 l/100 km; 8,8 l/100 km ve městě; 7 l/100 km na dálnici) zůstává zachována a startovací cena 26 290 dolarů (580 000 Kč) se nemění. Testovaná verze Premium s elektricky ovládaným střešním oknem, elektricky ovládaným sedadlem řidiče, detekcí mrtvého úhlu a paketem All-Weather se stále pohybuje pod hranicí 30 000 USD (660 000 Kč). Což je za tyto peníze hodně dobrá cena.

Subaru zdokonaluje své auto převlečené za robustní SUV od roku 1996, kdy poprvé obléklo dvoubarevný lak na model Impreza. Crosstrek z roku 2024 oblékl nové plechy na vyztužený podvozek, přidal polstrování na sedadla a ztišil kabinu, abyste cestou do práce lépe slyšeli podcast REI. Vypustili manuální převodovku, ale jinak nedošlo k žádným zásadním změnám v pohonném ústrojí. Základní a prémiové výbavy Crosstreku jsou vybaveny stejným 2,0 litrovým plochým čtyřválcem jako dříve, zatímco verze Sport a Limited dostanou 2,5 litrovou verzi s výkonem 30 koní navíc. Při naší první jízdě jsme usedli za volant modelu Crosstrek Premium v modré metalíze Offshore Blue. Představte si námořnicky šedou barvu jezera pod zataženou oblohou. A vyrazili jsme na celodenní projížďku kalifornským národním parkem Joshua Tree a na nedaleké stezky pro terénní vozy.

2024 subaru crosstrek premium
Crosstrek 2024

Na silnici Crosstrek najíždí do zatáček a chvíli mu trvá, než z nich vyjede. Motor 2,0 litru nikdy nebyl výkonnostní hvězdou a bez změny výkonu a s mírným nárůstem hmotnosti je nový Crosstrek o něco pomalejší než model 2018. Ten zrychlí na stovku za 9,5 sekundy a půl kilometru na naší testovací trati mu trvá klidně 17,4 sekundy.

Zlepšení pro rok 2024 je znatelné

Nový Crosstrek se však na trať vydá s mnohem menší kakofonií než dříve. Již dříve jsme si posteskli nad duněním převodovky CVT modelu Crosstrek a vytím přepracovaného motoru boxer. Zlepšení pro rok 2024 je znatelné. Falešné řazení převodovky CVT je měkčí, a to jak fyzicky, tak zvukově, a přestože motor stále využívá všech svých 152 koní a 200 N.m točivého momentu k dosažení dálniční rychlosti, je nyní možné při tom vést uvnitř rozhovor. Joshua Tree je notoricky známé větrným počasím – jednou jsme viděli havrana zavěšeného ve vzduchu, jak mává křídly bez pohybu vpřed. Nicméně žádný z pouštních vírů si neprorazil cestu do kabiny. A rozbitá štěrková dlažba byla patrná spíš přes čelní sklo než přes sedadla.

Měkčí jízda je výsledkem několika změn. Zaprvé, samotná sedadla. Subaru přidalo více výztuh a opory do spodní části sedadel i opěradel a výsledná křesla jsou baculatá a příjemná. Pod novými sedadly modelu Crosstrek se nachází globální platforma Subaru. Nový podvozek využívá více konstrukčního lepidla a další svařovací body, které zvyšují bezpečnost při nárazu a kvalitu jízdy. Díky tužší konstrukci vozu lze změkčit odpružení, aby lépe tlumilo nerovnosti. V testech to znamená také o něco lepší číslo na smykové dráze, které se zlepšilo z 0,81 g na 0,83 oproti modelu Crosstrek 2018 s manuální převodovkou, který obul stejné 17 palcové pneumatiky Yokohama Geolander.

Uvnitř kabiny Subie jsou tyto změny smíšené. Crosstrek jede skvěle na chodníku a tlumí vibrace na hlíně. Při nadšeném nájezdu i na malé stoupání nebo výmol lehce dosáhnete plné komprese, což má za následek nezajímavý hukot a skřípání pneumatiky na horní části podběhu.

2024 subaru crosstrek
Subaru Crosstrek 2024

Slabé stránky modelu Crosstrek 2024

Není tak odvážný v terénu, jak vypadá. To ale neznamená, že ho využijete jen na asfalt. Crosstrek nabízí světlou výšku 22 cm, což je více než u konkurentů, jako jsou Honda HR-V a Mazda CX-3. Pohon všech kol je součástí standardní výbavy. Rozdělení výkonu mezi přední a zadní kola v poměru 50/50, které bylo dříve základem vozu, bylo elektronicky „uvolněno“, aby bylo možné plynuleji zatáčet a rychleji reagovat na ztrátu trakce. Režim X-Mode se snadno nastavuje na středovém dotykovém displeji a zahrnuje kontrolu sjíždění z kopce a udržování rychlosti při rozjezdu do kopce. Při nízkých rychlostech Crosstrek s radostí zdolává písčité kopce i malé strže. Dostal elektronicky posilovaný hřeben řízení z modelu WRX, větší brzdy a elektronický posilovač brzd, takže řízení a brzdy jsou lepší na jakémkoli povrchu.

Interiéry Subaru málokdy ohromí, tíhnou k tlumeným látkám a černým plastům. Crosstrek je použitelný, s občasnými zábavnými designovými velikonočními vajíčky, jako jsou vrcholky hor na dně držáků nápojů nebo stylizovaná řeka tekoucí přes podlahu zavazadlového prostoru. Vysoký volič převodovky zabírá většinu středové konzoly, takže vpředu zbývá místo pro volitelnou indukční nabíjecí podložku telefonu a vzadu pro odkládací přihrádku velikosti peněženky a klíčů. Kapsy ve dveřích jsou velkorysé, jak se sluší na vůz, který slibuje místo pro 35 termolahví s vodou. Zadní sedadla nabízejí dobrý prostor pro nohy, ačkoli šikmá střecha omezuje prostor pro hlavu.

Zadní víko se otevírá dokořán, což usnadňuje nakládání zavazadlového prostoru. Prostor s gumovou podlahou poskytuje 0,5 krychlových metrů při zvednutých zadních sedadlech a 1,5 při jejich sklopení. Je to také příjemná výška, na které se dá sedět při pojídání sendviče a pozorování horolezců, kteří se odvážně pouštějí do závratných výšek. I když nejste příznivci zadních sedadel, váš pes ocení krátký skok nahoru.

Zlepšení převažují nad negativy

Mít Crosstrek na příjezdové cestě je jako mít rybářský prut v obývacím pokoji nebo horské kolo v kuchyni. Možná se zrovna nechystáte vyběhnout ze dveří do divočiny, ale lidem to říká, že byste rádi. Crosstrek 2,0 l z roku 2024 je stále pomalý a převážně silniční dojížděč, ale je to přívětivý a nyní i tišší způsob, jak se dostat do práce, a o víkendu by vás mohl snadno vyvézt z města. Pokud potřebujete vyrazit hlouběji do lesa, mějte v kufru pár turistických bot.

Zdroj: caranddriver, Vapol