Air Sapphire s dokonalým výkonem

Vedoucí inženýr podvozku společnosti Lucid mě udeřil do tváře. Nebylo to schválně. Požádal jsem Davida Lickfolda, aby natočil tachometr, zatímco zkouším launch control v modelu 2024 Air Sapphire. A i když věděl, co může očekávat, nedokázal bojovat se silami fyziky. Telefon mě s tvrdým prasknutím udeřil do lícní kosti a zbytek videa je jen můj smích a Lickfoldova omluva. Vysloužilo mi to odpoledne s ledovým obkladem, ale je to sakra dobrý způsob, jak demonstrovat zrychlení supersedanu Lucid Motors.

Air Max

Společnost Lucid od začátku věděla, že chce nabídnout verzi Air se vším všudy. Air Sapphire má za cíl etablovat Sapphire jako výkonnou podznačku, podobně jako AMG nebo SVR, která by si mohla najít cestu k budoucím modelům, například k připravovanému SUV Lucid Gravity. To byl docela náročný inženýrský požadavek. Dokonce i jeden z nejslabších vozů Lucid, dvoumotorový Air Pure, se dostane na stovku za 3,5 sekundy, což už je pro většinu strojů vysoce výkonné území. Tým Lucid musel nejen zajistit, aby Sapphire vynikal neslýchanými výkonovými čísly, ale také aby byl použitelný pro každodenní jízdu.

Nezdržovali se. Třímotorový Air Sapphire disponuje maximálním výkonem 1234 koní, který se uvolňuje v režimu Track, a točivým momentem téměř 2000 N.m. Vůz je vybaven systémem pro řízení rychlosti. Chlubí se také maximální rychlostí 330 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h za 1,9 sekundy, což je dostatečně rychlé na to, aby vám vyrazil vítr z hrudi a otiskl váš obličej na displej telefonu.

2024 lucid air sapphire
Lucid Air Sapphire

Naše testovací jízda byla spíše upoutávkou. Plnohodnotné testování a jízda na okruhu přijdou na řadu později v tomto roce, ačkoli jsme se s vývojovým prototypem Sapphire již proháněli na okruhu Virginia International Raceway. Na naší rychlé projížďce bylo dost zatáček a rovinek na to, abychom si udělali představu o tom, jak bláznivý Sapphire je. Nejenže vám zakloní hlavu dostatečně rychle, aby se vám do zátylku otiskla loga medvídků Lucid, ale také zatáčí a naštěstí brzdí jako auto o polovinu menší a těžší. Pod mírumilovnou půlnočně modrou kovovou slupkou modelu Sapphire se odehrává spousta kouzel, díky kterým jede a zastavuje tak, jak jede. Vše od systému kontroly trakce až po klouby zavěšení bylo upraveno. V některých případech zcela přepracováno s ohledem na řízení masivního výkonu.

Lucid Air Sapphire – design

Vnější vzhled modelu Sapphire není křiklavý jako u některých jeho okřídlených a tunelovaných konkurentů GT. „Myslím, že jsme všichni velkými fanoušky toho, co bych nazval ‚vysoký výkon pod radarem‘,“ říká Derek Jenkins, senior viceprezident pro design společnosti Lucid. Nehledejte velké křídlo s labutím krkem nebo vydlabané panely karoserie. Pokud si chcete všimnout modelu Sapphire, všimněte si rozšířeného předního splitteru s vyleptaným názvem Sapphire a vyššího zadního kachního ocasu pro lepší stabilitu ve vysokých rychlostech. Sapphire se také zbavuje skleněné střechy a nahrazuje ji hliníkovou, která váží méně a snižuje těžiště.

Celý vůz sedí níže na širších kolech a pneumatikách. 20 palcová kola vpředu a 21 palcová vzadu. Obě obutá do pneumatik Michelin Pilot Sport 4S určených právě pro model Sapphire. Používají tužší směs uprostřed a lepivější gumu na ramenou, aby optimalizovaly přilnavost v zatáčkách a valivý odpor v přímém směru. Kola mají otevřený design specifický pro Sapphire a dodávají se s odnímatelnými karbonovými aerodynamickými kryty. I když kdo by chtěl schovávat ty masivní karbon-keramické rotory? Vypadají jako malé planety obíhající za koly. 16,5 palcové rotory s desetipístkovými třmeny vpředu a 15,4 palcové rotory se čtyřpístkovými třmeny vzadu.

Lickfold uvádí, že tým testoval několik variant rotorů, než se rozhodl pro disky od britské společnosti Surface Transforms. Společnost specializující se na karbon-keramiku vyrobenou z delších vláken pro lepší tepelnou správu. Pokud se chystáte vyrobit pouliční vůz, který zajede půl kilometru za 9,0 sekundy, je dobré, když dokáže v cíli zpomalit. Opakovaně.

Čalouněná přední sedadla, velká obrazovka a sportovní prvky

Uvnitř si Sapphire zachovává velkou obrazovku a minimalistické uspořádání ostatních modelů Lucid Air. Nicméně přidává čalounění předních sedadel a některé sportovní prvky, jako je modré prošívání na tmavě šedých sedadlech a výplních dveří z Alcantary. Stejný materiál pokrývá i čalounění stropu, které by v menším voze udělalo z interiéru tmavou, mourovitou jeskyni, ale ve velké kabině modelu Lucid vypadá svěže.

Na rozdíl od některých automobilek, které to dělají u vysoce výkonných variant, se Lucid rozhodl nedekonstruovat interiér kvůli úspoře hmotnosti. Takže sportovní sedadla stále nabízejí vyhřívání, ventilaci a masážní funkce. Zadní sedadla zůstávají pro cestující plně čalouněná. Jenkins říká, že ačkoli počet klubů závodních elektromobilů roste, většina kupujících modelu Sapphire hledá každodenní flex, nikoliv závodní vůz. Takže zachování komfortu a užitných vlastností bylo pro úspěšnou konstrukci klíčové.

2024 lucid air sapphire
Air Sapphire – interiér

Technické změny modelu Air Sapphire

Většina změn v modelu Sapphire se skutečně odehrává pod jeho střechou. A to ve třetím motoru, přeladěném odpružení a nečekaně rychlém podvozkovém softwaru. S jedním motorem vpředu a dvěma vzadu musel být Sapphire schopen řídit přenos výkonu jak zepředu dozadu, tak vzadu zleva doprava.

Výkon více než 1000 koní, dokonce i na širokých, lepivých pneumatikách, vyžaduje velmi rychlé nastavení. Inženýr podvozku Lickfold uvedl, že zatímco dostupné systémy kontroly trakce dodávané dodavateli mohou reagovat každých 20 milisekund, vlastní centrální řídicí jednotka vozidla Sapphire měří a reaguje během jedné milisekundy. „Je to rychlejší, než člověk může vnímat,“ řekl těsně předtím, než mi dal pokyn, abych vůz ve špičce levotočivé zatáčky zastavil. Udělal jsem to a sotva se ozvalo cvrlikání, jak velký sedan poskočil dopředu do příslušného pruhu. Je to nepřirozené. Jezdit s tímhle autem několik týdnů a těžko byste se zase vrátili k něčemu jinému.

Nový software neslouží jen k děšení cestujících při výjezdu ze zatáčky. Lze jej také použít k úpravě jízdních vlastností modelu Sapphire, kdy lze nezávisle na sobě zpomalovat nebo zrychlovat zadní kola a napodobovat tak klidný poloměr zatáčení dlouhého luxusního vozu nebo ostré reakce osmiválce s pohonem zadních kol ve voze s krátkým rozvorem. Kromě jízdních režimů Smooth a Swift stávajících modelů je k dispozici režim Sapphire, který dodá více z dostupných 1234 koní, a režim Track, který uvolní řízení trakce a zpřísní řízení a odpružení. Režim Track otevírá podnabídku, která zahrnuje programy Dragstrip, Hot Lap a Endurance, které podmiňují baterii a řízení energie tak, aby nabídly buď maximum na krátkou dobu, nebo dostatek na delší seanci. Představte si je jako nastavení pro kvalifikaci a pro závodní den.

Cena modelu Air Sapphire

Při tak krátkém pobytu za volantem jsme sotva dojeli na slibovaných 680 km. Sapphire používá baterii o kapacitě 118 kWh a díky 900 voltové architektuře bude schopen dobíjet se rychlonabíječkou DC rychlostí až 300 kW. Sapphire je již v prodeji za cenu 250 500 dolarů (5,5 milionu Kč) a dodávky by měly začít v září 2023. Ve válce o výkon elektromobilů Lucid možná právě zasadil knokautující úder.

Zdroj: caranddriver, Vapol