Extrémně pomalá degradace plastového odpadu

Plastová láhev na mořském dně u pobřeží poblíž syrsko-turecké hranice

Globální spotřeba plastů je obrovská a roste rychlým tempem. Analýza ukazuje, že oceány se zdají již plné odpadků. Značná část se ukládá na zemi.

V průměru každou minutu skončí ve světových oceánech plný popelářský vůz plný plastů. Velká část se propadá do hlubin. Podle studie australské vědecké agentury Csiro a kanadské univerzity v Torontu se v současnosti odhaduje na dně oceánu celkem tři až jedenáct milionů tun plastového odpadu. Což značí jeho extrémně pomalou degradaci. Článek se publikoval v odborném časopise „Deep Sea Research Part I: Oceanographic Research Papers“.

S pomocí dálkově ovládaných podvodních vozidel (ROV) se poprvé mohlo zhruba vyčíslit, kolik plastového odpadu končí na mořském dně, uvedla výzkumnice Csiro Denise Hardesty. Tým také analyzoval, kde přesně se plast shromažďuje, než je rozbit na menší kousky a smíchán s mořským sedimentem.

Extrémně pomalá degradace plastového odpadu
Plastové znečištění ve Středomoří: zatímco v minulosti existovaly odhady mikroplastů, nová studie se zabývá většími předměty, jako jsou sítě, kelímky nebo plastové sáčky

Odhaduje se, že plastové znečištění na mořském dně by mohlo být až 100 krát větší než množství plastů plovoucích na hladině oceánu. Podle výsledků se asi polovina (46 %) odhadované plastové hmoty nachází nad hloubkou vody 200 metrů. Zbytek (54 %) v následujících oceánských hloubkách až 11 000 metrů.

Podle vědců se dno oceánu stalo místem dlouhodobého odpočinku nebo rezervoárem velké části plastového znečištění. „To se umocňuje extrémně pomalou degradací plastu v chladném prostředí. Tam se objevuje nedostatek kyslíku i UV záření,“ píší odborníci ve studii.

Spotřeba plastů se do roku 2040 zdvojnásobí

,,Víme, že miliony tun plastového odpadu skončí každý rok v našich oceánech. Ale to, co jsme nevěděli, bylo, kolik tohoto znečištění skončí na dně oceánu,“ vysvětlil Hardesty. Zatímco v minulosti existovaly odhady mikroplastů, nová studie se zabývá většími předměty, jako jsou síťky, kelímky nebo plastové sáčky.

Vzhledem k tomu, že se očekává, že spotřeba plastů se do roku 2040 zdvojnásobí, vědci zdůrazňují, že pochopení toho, jak a kam se plastový odpad přepravuje v moři, je zásadní. A to jak pro ochranu mořských ekosystémů a volně žijících živočichů.