Menší baterie v elektromobilech Ford

Pokud chcete uspět jako výrobce EV, jsou baterie tou nejdůležitější součástí. Ford proto chce menší akumulátory s rozumným dojezdem

Pokud chcete uspět jako výrobce elektromobilů, jsou baterie tou nejdůležitější součástí. Tvoří většinu nákladů (a hmotnosti) vozidla a samozřejmě přispívají k dojezdu a výkonu elektromobilu. Ford se však nechystá přijít na mizinu jen proto, aby se mohl chlubit elektromobilem s dojezdem 1 000 km. Společnost proto chce menší baterie s konkurenceschopným dojezdem.

Baterie čekají změny

Jedním ze způsobů, jak zvýšit dojezd elektromobilu, je použít větší sadu baterií. Nicméně s tím, jak na naše silnice vyjíždí stále více elektromobilů, jsou akumulátory pro elektromobily stále vzácnější a nejsou levné. Cílem by měl být větší dojezd s menším počtem bateriových článků. Stejně jako se výrobci automobilů léta snažili zvýšit účinnost vozů s benzinovým motorem, je na čase udělat totéž i u elektromobilů.

GM také nedávno prozradil, že připravovaný elektrický pick-up Silverado EV by měl být schopný dojezdu 724 km
Plánovaný EV pickup Chevrolet Silverado by mohl ujet na jedno nabití 724 km

Ford nedávno oznámil chystané elektrické SUV plné velikosti se třemi řadami sedadel, jako je Expedition. Jeho dojezd se odhaduje na 563 km a mělo by využívat baterii o kapacitě přibližně 100 kWh. Podle Green Car Reports generální ředitel Fordu Jim Farley nedávno ukázal prstem na GM s tím, že je zmatený tím, co se nyní v automobilovém průmyslu děje, protože vidí elektromobily s monumentálními akumulátory. Například GMC Hummer EV s akumulátorem o kapacitě 205 kWh.

GM také nedávno prozradil, že připravovaný elektrický pick-up Silverado EV by měl být schopný dojezdu 724 km. Automobilka však nezveřejnila velikost akumulátorové sady. Mezitím Ram 1500 REV z roku 2025 by měl používat 229 kWh baterii ve snaze dosáhnout dojezdu 804 km.

CEO Farley promluvil

Farley dále uvedl, že prostě nechápe posedlost velikostí baterií. Místo toho, aby se zabývali tím, jakého dojezdu mohou dosáhnout s rozumnou velikostí akumulátoru a dobrou účinností, někteří výrobci automobilů střílejí ke hvězdám, aby vyzdvihli něco vyloženě směšného. Dá se říci, že se to ve skutečnosti neliší od toho, co jsme viděli po celá léta, kdy automobilky soutěžily o to, kdo vyrobí větší, rychlejší, hlasitější model.

Farley ujistil: „Nehodláme se dostat na dojezd 1 000 km. Snažíme se vyrobit co nejmenší akumulátor pro konkurenceschopný dojezd.“

Pokud Ford použije 100 kWh baterii ve vozidle, jako je připravovaný třířadý rodinný vůz a zvládne ujet 483 nebo více kilometrů, mělo by to stačit. Ušetří to peníze nejen společnosti, ale i spotřebitelům. Nakonec by Ford mohl poskytnout energii z baterií pro dvě svá třířadá SUV, zatímco GM používá stejnou kapacitu pro jedno vozidlo.

Srovnání s Teslou

Tesla je nejúspěšnějším výrobcem elektromobilů, a to již několik let. Vždy se zaměřovala na efektivitu a nikdy nepoužívala mamutí akumulátory. Její největší, vysoce výkonná vozidla mají akumulátory s kapacitou kolem 100 kWh a elektromobily jako Model 3 a Model Y používají akumulátory o poznání menší.

Zdroje: insideevs, TowPoint