Dogen City – První plovoucí město na světě

Výroba potravin, zdravotnické zařízení, pohřebiště, ochrana před tsunami - to vše zahrnuje nový projekt námořního města s názvem Dogen City

Výroba potravin, zdravotnické zařízení, pohřebiště, ochrana před tsunami – to vše zahrnuje nový projekt námořního města s názvem Dogen City. Je možné, že by plovoucí město mohlo být dokončené do roku 2030, jak jeho tvůrci plánují?

Koncept města Dogen City

Tento koncept je logický. V blízké budoucnosti mohou rychle rostoucí hladiny moří kvůli klimatickým změnám způsobit záplavy ve městech, které obývají stovky milionů lidí. Tuto situaci již nelze změnit. Musíme se snažit minimalizovat dopady tohoto nejhoršího scénáře a současně se přizpůsobit novým podmínkám. V tomto kontextu je plánované plovoucí město pokusem o adaptaci.

Koncept na vodě

Projekt japonského start-upu je ambiciózní. Plovoucí město ve tvaru kruhu by mělo poskytnout obživu pro 10 tisíc obyvatel a až 30 tisíc turistů. Za normálních okolností by mělo být jeho hlavní funkcí rozsáhlé moderní zdravotnické centrum s nejnovějším vybavením. A to včetně robotické chirurgie, a měl by také poskytovat podporu velkým výzkumným centrům.

Plánovači musí myslet na všechno, protože chtějí, aby se město stalo v případě potřeby zcela soběstačné a dokázalo uživit všech 10 tisíc trvalých obyvatel a 30 tisíc turistů, kteří by mohli pobývat v Dogen City. Město by mělo být relativně malé, postavené do kruhu s průměrem 1,56 kilometrů, ale pokud je potřeba, může se snadno rozšířit. Mělo by zahrnovat vše potřebné – parky, školy, stadion, hotely, hřbitov. Pro letiště se tam sice nenajde místo, ale projekt zahrnuje plochu pro přistání a vzlet raketoplánů. Opravdu město budoucnosti.

Stálí obyvatelé by se měli po městě pohybovat pomocí lodí a vozidel poháněných elektřinou. Budovy nemají být jen vysoké, ale také hluboké. Většina pracovišť by měla být umístěná v podzemí – nebo lépe řečeno pod vodou. Celé město by mělo být odolné proti jakýmkoli povětrnostním vlivům a dokonce i vůči vlnám tsunami, proti kterým by měl chránit jeho vnější okraj s hrází ve tvaru písmene C.

Energie, potraviny, odpad

Město by mělo získávat energii z vln, větru a slunce. Avšak největší výzvou bude uživit jeho obyvatele v případě potřeby. Plánuje se mnoho vertikálních zahrad a oblastí pro pěstování zemědělských plodin. Stálí obyvatelé si mohou pěstovat vlastní potraviny, ale roční spotřeba jídla by měla dosáhnout zhruba 7 tisíc tun. Otázka tedy je, zda se podaří tuto potřebu pokrýt. A pak jsou tu také přibližně 3 miliony tun odpadu, které jsou neodmyslitelnou součástí každého lidského města. Podle projektantů by se měl odpad ekologicky zpracovat.

Tento projekt realizuje start-up, takže vznik tohoto „města budoucnosti“ závisí na investorech a zájmu o něj. Zatím nevíme, kolik by mělo plovoucí město stát, kde by mělo být postavené a jakým způsobem se začne stavět. Nicméně jeho projektanti tvrdí, že by mělo být uvedené do provozu v roce 2030. Vzhledem k okolnostem je to velmi odvážné tvrzení.

Zdroje: zoom.iprima.cz, towpoint