Elektrický let nabíjený z EV Ford

Americký student inženýrství Remy Oktay plánuje vůbec první elektrický let nabíjený z EV a již úspěšně dokončil zkušební provoz.

Oktay udělá 19. listopadu přelet na fotbalovém zápase Lafayette-Lehigh v plně elektrickém Pipistrel Alpha Electro. Kdy musí dostat letadlo z jeho domova v Hartfordu v Connecticutu do Eastonu v Pensylvánii.

Vzhledem k tomu, že na žádném z mezilehlých letišť není dobíjecí infrastruktura, kdy vzdálenost vzdušnou čarou se odhaduje asi na 240 kilometrů, musel hledat jiné možnosti.

Jeho plán? Získat majitele nákladních vozů Ford F-150 Lightning, aby nabili letadlo.

,,Máme čtyři řidiče Lightning, kteří zaručili, že cestu s námi pojedou,“ řekl.

,,Důvod, proč jsme se rozhodli mít čtyři, je, že potřebujeme mít dva týmy jezdců Lightning, protože letadlo letí rychleji, než dokážou jet kamiony.“

První elektrický let

Letadlová nabíječka může mít 240V 30A AC vstup a má 21 kW baterii. Společnost Oktay zaručila, že F-150 s 9,6 kW Power balíčkem – systémem, který může napájet i dům – má dostatek energie k plnému nabití dvoumístného letadla.

Elektrický let s nabíjením z EV Ford
Nabíjení letadla EV

Oficiální podpůrná posádka zahrnuje náklaďáky, v podobě tři aut Tesla. Proto, aby se ujistil, že letecká a pozemní posádka je dobře zajištěna, a Cessna 182 a vrtulník budou natáčet video pro dokument.

Původní plán byl let 12. listopadu. Ale podle počasí se může cesta přesunout na 13. týden před nadjezdem na fotbalový zápas „pro případ“ zpoždění.

Ze tří zastávek na pět

Předpisy FAA znamenají, že Oktay a jeho druhý pilot Philip Smith, instruktor letecké školy Hartford Learn2FlyCT, musí přistát s 30 minutami rezervní baterie.

Podle původního plánu tří zastávek to znamenalo, že měli 60 minut použitelného letového času. Plné dobití z F-150 by potřebovalo odebírat asi 10 kW.

Avšak vzrušení vyvolané myšlenkou náklaďáku nabíjejícího letadlo znamená, že by museli přidat další dvě zastávky „kvůli předvídatelnosti“.

To znamená, že baterie letadla nikdy neklesne pod 55-60 procent a nabíjení má pokaždé trvat 1,5 hodiny.

K propojení obou slouží invertor, dodávaný výrobcem letadel Textron eAviation, pro přepínání střídavého napájení kamionu na stejnosměrné pro letadlo.

Ale plán se neobešel bez zádrhelů. Pipistrel se navrhl v Evropě, ale F-150 navržený v USA používá jiný standard zesilovače.

Oktay říká, že museli spolupracovat s týmem ve Slovinsku. Ten staví letadlo, na úpravě firmwaru tak, aby letoun s mírně vyšším ampérovým hodnocením fungoval s náklaďákem.

Zkušební provoz 5. října, aby se ujistil, že Oktayův plán nabíjet z F-150 skutečně funguje, proběhl – proti jeho očekávání – dokonale.

,,Očekával jsem, že dojde k nějakému problému. A pokud to nebude fungovat, tak toto nastavení upravíme,“ řekl.

,,Jeli jsme osm hodin, aby to napoprvé perfektně fungovalo.“

Elektrický let s nabíjením z EV Ford
Zkušební let

Letectví jede na elektřinu

Emise leteckých společností tvoří asi 2,5 procenta všech emisí na celém světě a při současných trajektoriích růstu budou podle Deloitte do roku 2050 zabírat přibližně 27 procent světového uhlíkového rozpočtu.

Dnes se elektrická letadla omezují na malá letadla. Především s tlakem na letectví, aby výrazně snížilo své emise. Proto společnosti od Airbusu po Sydney Seaplanes pracují na tom, jak dostat do vzduchu větší modely.

Hearth Aerospace například navrhuje 19 místné elektrické letadlo, které chce dostat do vzduchu do roku 2026.

Oktay se začal učit létat po boku své sestry Chloe v roce 2020. I proto, aby mohl trávit více času se svým pilotem-dědečkem. Nyní přidal ke své kvalifikaci soukromého pilota hodnocení přístrojů a vícemotorů. A jako student inženýrství na Lafayette College říká, že spojení dvou vášní v letu s elektrickým pohonem ho posouvá ke kariéře v elektrickém letectví.

,,Nikdy v celém svém životě jsem se pro něco necítil tak zapálený, nebo tak hnaný,“ řekl.

„Vidím sám sebe, kdo může dát tyto dva komponenty dohromady. A zároveň pomoci rozvíjet nový věk letectví, a to je celý cíl tohoto projektu. Jde o to předvést tuto technologii, nadchnout pro ni lidi a podnítit větší zájem. Jak už pro inovace a investice do hybridních elektrických letadel, tak především do udržitelnějšího letectví.“

Zdroj: thedriven, TowPoint