Elektrické sekání trávy na solární pohon

Možná v očekávání kalifornského nadcházejícího zákazu malých spalovacích motorů se na trhu začaly objevovat akumulátorové elektrické sekačky na trávu. Alespoň jeden model je vybaven vestavěným solárním napájením.

Malé spalovací motory díky své mnohem nižší účinnosti chrlí mnohem větší objemy znečištění v jednotkovém měřítku. Ve skutečnosti byl citován šéf divize v California Air Resources Board: „Očekáváme (v Kalifornii), že znečišťující látky přispívající ozónem z malých off-roadových motorů (SOREs) překročí stejné emise z automobilů kolem časového rámce roku 2020.“

Nedávno Kalifornie schválila zákon, který do roku 2024 zakazuje prodej nových plynových fukarů listí a sekaček na trávu (a většiny nových SORE). V posledních několika letech se technologie baterií stala komerčně dostupnou.

Příběh od Press Herald upozornil na bezemisní podnikání v péči o trávník (obecně trávu), které provozují dva bratři ze střední školy – „Solar Mow“, kteří pracují (téměř) bez emisí. Rodina, která jednotky vlastní, také vlastní solární kontraktační společnost s 350 zaměstnanci sloužícími Nové Anglii – ReVision Energy.

Elektrické sekačky

Jednotka používaná společností Solar Mow je Rival, vyráběná společností Mean Green Mowers z Ohia. Článek Press Herald uvádí, že teenageři splatili půjčku ve výši 24 000 USD (577 560 Kč) za sekačku svému vzdálenějšímu, která funguje 6–7 hodin na jedno nabití.

Kupující Rival si mohou vybrat z 52” nebo 60” žacího ústrojí a také 14,5 kWh nebo 22 kWh baterie. Rival zrychlí z 0 na maximální rychlost 18,5 km/h za neuvěřitelných 1,3 sekundy. Výchozí možnosti zahrnují komfortní odpružené sedadlo elektrické sekačky a držák nápojů.

Na stránce příslušenství jednotky se uvádí 200 W solární panel, který slouží jako stínící kryt. Neexistují žádné podrobnosti o specifikaci modulu, ale tvrdí, že může přidat až 20 minut provozní doby denně.

Elektrické sekání trávy na solární pohon

Regulátor nabíjení mezi solárním panelem a baterií sekačky je Genasun GVB-8-WP, výrobce Sunforge.

Z pohledu Kalifornie se SORE skládají z off-roadových zážehových motorů. Ty produkují méně než 19 kilowattů (25 koňských sil) hrubého výkonu. Tato třída zahrnuje trávník a zahradu, průmysl, těžbu dřeva, letištní pozemní podporu a komerční užitkové vybavení, golfové vozíky a speciální vozidla.

Elektrické sekání trávy na solární pohon

Do roku 2028 se Kalifornie snaží zavést svou druhou fázi plánu snižování emisí SORE tím, že použije normy pro generátory a velké tlakové myčky.

Zbývající SORE na pultech obchodů na konci roku 2023 a do roku 2024 se mohou stále prodat. A majitelé starších zařízení mohou pokračovat v provozu a znečišťovat svými malými motory (třeba ve formě sekání trávy).

Zdroj: pv-magazine, Vapol