Sono Sion pojede na solární pohon

Firma Sono Motors přichází s modelem Sion, který pohání solární energie. Firma se také snaží použít solární technologii pro další výrobce

Společnost Sono Motors přichází s modelem Sion, který pojede na solární pohon. Firma se také snaží implementovat svou solární technologii pro další výrobce automobilů.

Auta na solární pohon nejsou podle německého start-upu Sono Motors pouhým snem. Jedná se o nový Sion firmy Sono Motos a k zákazníkům by se mohl dostat již v příštím roce. Sono pracuje na Sionu od roku 2017 a od té doby dosáhlo více než 19 000 rezervací.

Sono Sion

Společnost říká, že by Sion mohl stát kolem 730 tisíc korun, což z něj dělá soupeře pro nejlevnější elektromobily, jako jsou Fiat 500e a MG 5 EV. Přestože Sono sídlí v Mnichově, Sion se začne vyrábět ve Finsku a jeho cílem je do konce desetiletí vyrobit 257 000 vozidel Sion.

Energii pro Sion pomáhá generovat 456 solárních „půlčlánků“. Ty jsou zabudované do většiny panelů karoserie. Jediné panely, které neobsahují solární články, jsou přední a zadní nárazníky. Sono říká, že tyto buňky prodlouží odhadovaný dojezd Sionu na 305 km v průměru (o 112 km za týden).

Baterie Sion je jednotka s kapacitou 54 kWh. Nabíjí se buď solární energií zachycenou články, nebo nabíječkou, která nabízí rychlosti až 75 kW. Baterie je schopná odvést energii pro napájení elektronických zařízení a dokonce i dalších elektromobilů s výkonem až 11kW.

Rodinný vůz

Sion je navržený jako rodinné MPV a ve srovnání s předchozími koncepty můžeme vidět nové světlomety a zadní světla, čistší povrch po stranách, nové nárazníky a nabíjecí kryt vpředu. Je to hranatý vnější design smíchaný s minimalistickým interiérem. Uvnitř jsou dvě obrazovky na přístrojové desce a nezvyklá zamlžená obrazovka pod nimi. Jinde kabina vypadá docela konvenčně, navzdory atypickému pohonnému ústrojí.

Vůz se poprvé představil na první akci „Celebrate the Sun“ v Mnichově spolu s dalším výtvorem společnosti Sono – „Solar Bus Kit“. Jedná se o sadu solárních panelů, které lze dodatečně přidat ke stávajícím autobusům pro napájení věcí, jako je klimatizace a elektřina.

Zdroje: autoexpress, Top Nosiče