Nepřenosné nemoci a jejich zodpovědnost za úmrtí

Každé dvě sekundy zemře na celém světě někdo mladší 70 let na nepřenosnou nemoc, uvádí WHO. S rizikovými faktory by se dalo dobře bojovat.

Onemocnění srdce, rakovina nebo cukrovka jsou závažná onemocnění, která se nepřenášejí z člověka na člověka. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou příčinou téměř tří čtvrtin všech úmrtí na celém světě. Jak ve středu uvedla WHO, na nepřenosné nemoci zemře na celém světě ročně kolem 41 milionů lidí, jen 17 milionů se jeví mladších 70 let. Tato onemocnění nyní předstihla infekční onemocnění jako hlavní příčinu úmrtí.

Boj s nepřenosnými nemocemi

Každé dvě sekundy zemře člověk mladší 70 let na nepřenosnou nemoc, řekl Bente Mikkelsen, vedoucí oddělení WHO pro nepřenosné nemoci v Ženevě. Na boj s těmito nemocemi však jde jen minimální část prostředků na boj s nemocemi.

Alkohol a cigarety jsou rizikovými faktory pro rozvoj nepřenosných nemocí; Nepřenosné nemoci a jejich zodpovědnost za úmrtí
Alkohol a cigarety jsou rizikovými faktory pro rozvoj nepřenosných nemocí

86 procent úmrtí ve věku do 70 let na nepřenosné nemoci se vyskytuje v zemích s nízkými a středními příjmy, píše WHO ve své zprávě. Zejména obyvatelé chudších zemí často nedostávají potřebnou preventivní péči, léčbu a péči. Dodatečné výdaje na zdravotní péči ve výši přibližně 140 miliard eur do roku 2030 by mohly přinést čistý ekonomický přínos ve výši přibližně 2,7 bilionu eur zemím s nízkými a středními příjmy – částečně proto, že léčení nemocní lidé se mohou vrátit do práce.

Do roku 2030 se může zachránit 39 milionů životů

WHO zdůraznila, že hlavní rizikové faktory nepřenosných nemocí lze účinně kontrolovat. ,,Prostě musíme ty zásahy zavést všude,“ řekl Mikkelsen. Mezi ně patřilo omezení užívání tabáku, zdravější strava, méně alkoholu, více pohybu a lepší vzduch.

Pokud by byly zavedeny dobře známé a účinné intervence, do roku 2030 by mohlo být celosvětově zachráněno 39 milionů životů a bezpočet lidí by mohlo žít delší, zdravější a šťastnější život, uvádí zpráva.

WHO zároveň spouští interaktivní datový portál, na kterém lze sledovat situaci v každé zemi světa. Ukazuje, že Švédsko, Norsko, Itálie a Austrálie se zdají mimo jiné nejméně postiženy nepřenosnými nemocemi. Je také možné srovnání mezi zeměmi. Ve srovnání s Německem má Francie větší problémy s obezitou a špatnou výživou, ale Francouzi jsou fyzicky aktivnější. Situace s údaji však není ve všech zemích stejně dobrá.

Zdroj: spiegel, TowPoint