Toyota Corolla Cross Hybrid

Toyota Corolla Cross je SUV pro lidi, kteří si při objednávání indické verze zvolí možnost „bez koření“. Je to mimořádně neškodný dopravní prostředek zaměřený na hodnotu a známost před vyniknutím. To je v pořádku, ale jeho spalovací pohonná jednotka je slabá jako předšpenátový Pepek. Spotřeba paliva také nevypráví šťastný příběh. Proto přichází Toyota Corolla Cross Hybrid 2023, která přidává trojici elektromotorů pro tolik potřebný výkon a také lepší spotřebu paliva.

Namísto 169 koní, které má Corolla Cross, se Hybrid dostane na 196 koní. Stejně jako v Toyotě Prius 2023 s pohonem všech kol se 2 litrový řadový čtyřválec s Atkinsonovým cyklem o výkonu 150 koní spojuje se třemi elektromotory: které dohromady dávají 151 koní, který umožňuje standardní pohon všech kol. Pod zadními sedadly se nachází malá lithium-iontová baterie a točivý moment na přední nápravu přenáší bezstupňová automatická převodovka.

I s nově nabytým výkonem slibuje Corolla Cross Hybrid mnohem lepší spotřebu paliva než nehybridní model. Toyota odhaduje spotřebu 5,2 l ve městě, 6,2 l na dálnici a 5,6 l v kombinaci. Během našeho testu na dálnici při rychlosti 120 km/h dosáhl náš testovací vůz s hybridním pohonem 6,5 l. To je o chlup méně než odhad Toyoty, ale stále výrazně lepší než u varianty s benzinovým motorem.

Toyota Corolla Hybrid – mimořádná účinnost a přiměřené zrychlení

Zrychlení je také lepší; Toyota Corolla Cross Hybrid potřebovala k dosažení rychlosti 100 km/h 7,3 sekundy. To je o téměř dvě sekundy méně než v našem testu s nehybridní Corollou Cross, a to i přesto, že hybridní vůz váží téměř 25 kg navíc. Tato hmotnost však může negativně ovlivnit brzdění, protože naše zastavení ze 120 km/h na 55,5 m je o 3 m delší.

Nepotřebujete však Racelogic VBox, abyste věděli, že Corolla Cross Hybrid je rychlejší kůň ve stáji. Citlivá plynová páka a okamžitý elektrický točivý moment společně zajišťují větší svižnost při rozjezdu než dříve. Hybrid se nevzdává ani ve stoupání, jako je tomu u benzinové verze. Nový model je přijatelnější pro zapojení do dálničního provozu, i když jak jsme viděli u mnoha hybridů, výkonnost trpí s vybitou baterií.

Protože hybrid má více elánu než jakákoli jiná varianta Corolly Cross, považovala Toyota za vhodné vměstnat do hybridu spoustu sportovních prvků – a je k dispozici pouze v živějších výbavách S, SE a XSE, přičemž se vzdala chodcovějších LE a XLE. Patří sem standardní „sportovně laděné“ odpružení, které nabízí o něco ostřejší jízdu, než jakou jsme zažili u výbav Corolly Cross bez výbavy S. Naštěstí není příliš ostré; snaha o masovou přitažlivost udržuje věci relativně měkké a řízení je přeposilované na jedničku.

Jak jsou na tom modely s levnější výbavou?

2023 toyota corolla cross hybrid
Toyota Corolla Cross Hybrid

Kabina je téměř stejná jako ve standardní Corolle Cross a od Corolly se téměř neliší. Na vrcholu palubní desky je spousta nevyužitého prostoru, ale jinak je to útulný interiér. Obsahuje více než dostatečné množství úkrytů pro uložení všech drobností, které vám vypadnou z kapes. Viditelnost je solidní na všechny strany. Modely S a SE nabízejí pohodlná látková sedadla, kterým bohužel chybí vyhřívání. Pokud chcete vyhřívání sedadel, budete muset sáhnout až po výbavě XSE, která přidává drobnosti jako LED světlomety, 18 palcová litá kola a elektricky ovládané sedadlo řidiče.

Toyota také dala Corolle Cross Hybrid 2023 svůj nejnovější a nejlepší informační a zábavní systém. Toyota Audio Multimedia je svižnější software, který standardně zahrnuje bezdrátové zrcadlení telefonu a při předplatném navigaci založenou na cloudu. Ve všech třech modelech je umístěn na 8 palcovém dotykovém displeji.

Asistenční systémy Toyota jsou sdruženy pod názvem Toyota Safety Sense 3.0. Tato standardní výbava zahrnuje automatické nouzové brzdění, adaptivní tempomat, asistent pro jízdu v jízdním pruhu, automatická dálková světla, varování před opuštěním jízdního pruhu a rozpoznávání dopravních značek. U stupňů SE a XSE se přidává sledování mrtvého úhlu a upozornění na křížící se vozidla vzadu.

Ačkoli je Toyota Corolla Cross Hybrid dražší než její benzinové protějšky, stále je o několik tisíc nižší než podobně vybavené modely RAV4 Hybrid. Základní model S Hybrid se vplíží okolo 650 000 korun. Přechod na lépe vybavenou verzi SE zvýší cenu na 680 000 korun, zatímco XSE přesáhne hranici 700 000 korun.

Zdroj: caranddriver, Vapol