Konzervativní vláda zrušila zákaz tabáku pro mladé lidi

Podle plánů Jacindy Ardernové by se tabák lidem narozeným po roce 2009 již doživotně neprodával. Nyní ale tato nová konzervativní vláda rozhodnutí zrušila. Zdravotníci se nad tím zděsili.

Za vůdkyně labouristů Jacindy Ardernové schválil Nový Zéland na konci roku 2022 průlomový zákaz kouření, ale konzervativní vláda jej nyní zrušila – ke zděšení zdravotních odborníků. Koalice v čele s premiérem Christopherem Luxonem v naléhavém řízení legislativní balíček zrušila. Předcházela tomu bouřlivá parlamentní debata.

Vláda, jejíž součástí je i populistická strana NZ First, chce tento krok využít mimo jiné k financování slibovaného snížení daní. Plán oznámila už po nástupu do funkce.

Zákon přijatý minulou levicovou vládou stanovil zákaz kouření lidem narozeným po roce 2009. Tabák by jim již nebylo dovoleno prodávat doživotně. To znamená, že mladí lidé by již neměli být v pokušení začít kouřit.

V zákoně se zakotvilo i snížení obsahu nikotinu v cigaretách a menší počet prodejen tabáku. Země by měla být do roku 2025 z velké části nekuřácká. Kouření je na Novém Zélandu hlavní příčinou úmrtí, kterým lze předejít. Zákony měly začít platit postupně od července letošního roku.

Tabákový průmysl profituje ze zdraví Novozélanďanů

,,Nový Zéland zaznamenal v posledních letech největší pokles míry kouření na světě a my chceme stavět na praktických nástrojích a přístupech, které dosud fungovaly,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Casey Costello. Vláda se i nadále odhodlává učinit zemi bez kouře. Labouristická vláda však zaujala „prohibiční“ přístup, který ignoroval, jak dobře fungují iniciativy na odvykání kouření.

Konzervativní vláda zrušila zákaz tabáku pro mladé lidi
Tabákové listy

Výzkumníci z výzkumného centra ASPIRE Aotearoa na University of Otago označili zrušení zákonů za „ostudné“. Vědci by měli pomoci realizovat cíle labouristické vlády. Nyní se každoročně ohlašuje tisíce zbytečných úmrtí, zejména mezi Maory, řekl spoluředitel Andrew Waa. Domorodí obyvatelé Nového Zélandu mají vyšší míru kouření než zbytek populace a jsou zvláště náchylní k nemocem souvisejícím s tabákem. Waa zdůraznil, že nedávné průzkumy veřejného mínění také ukázaly silnou podporu veřejnosti pro zákony.

,,Tabákový průmysl oslaví své vítězství, protože přesvědčil vládní koaliční strany, které mají všechny úzké vazby na průmysl, aby prosadily svou agendu,“ uvedla nevládní organizace Health Coalition Aotearoa. ,,Jeví se naprosto nezodpovědné dávat zisky tabákového průmyslu nad zdraví Novozélanďanů.“