Dvoumístný elektrický roadster s otevřenou střechou

Jméno MG je synonymem pro radost z jízdy na dvou sedadlech s otevřenou střechou. Pověst si výrazně vybudovala díky MGB, která se budovala od roku 1962 do roku 1980.

Bohužel, MG prošlo těžkými časy. A zatímco několik nových modelů (včetně otevřených sportovních vozů) bylo postaveno v 90. letech a na počátku 20. století. Jak jméno MG, tak výrobní základna opustily Anglii a prošly několika majiteli, než se zastavily u společnosti, jakým je čínský výrobce automobilů SAIC.

1973 MGB.  Obrázek: Wikimedia Commons.
1973 MGB

Od té doby je odznak MG připevněn k sérii čtyřdveřových sedanů, poklopů a SUV. Včetně některých nejlevnějších elektromobilů, jako je nadcházející MG4. Do dnešního dne však žádný neměl žádné sportovní nároky, natož aby znovu nabídl dvoumístný hadrový top.

To se brzy změní. SAIC již nějakou dobu ukazuje designová cvičení (a v poslední době spíše prototypy) elektrického dvoumístného otevřeného sportovního vozu s názvem Cyberster. Toto auto nyní udělalo další krok směrem k výrobě a prodeji s nedávným představením předsériové prototypové verze s pravostranným řízením ve Velké Británii.

MG Cyberster

Ředitel pokročilého designu MG Carl Gotham při odhalení řekl: „Je to zvláštní okamžik pro nás všechny, kteří jsme se podíleli na navrhování tohoto jedinečného vozu. Cyberster nabídne zákazníkům MG výrazný, plně elektrický roadster, který bude stejně vzrušující jako sportovní vozy MG v minulosti.

Cyberster s některými designovými prvky dřívějších MG má dlouhou příď a zakřivené povrchy spolu s futuristickou (a výraznou) sadou nůžkových dveří.

MG Cyberster
MG Cyberster

Zveřejnilo se však několik dalších podrobností. Zatím víme jen to, že bude 4 535 mm dlouhý, 1 913 mm široký a 1 329 mm vysoký. A s pravděpodobným časem pod 4 sekundy z 0 na 100 km/h.

Cyberster se má začít prodávat ve Velké Británii a Evropě do poloviny roku 2024. Přičemž se očekává, že MG brzy oznámí další specifikace vozidel a podrobnosti o evropských veřejných představeních.

V závislosti na ceně – může se stát vážným konkurentem pro elektromobily Mazda MX5 (přibližně 1 mil. Kč). Nebo pokud se má MG nastavit na vyšší specifikaci a cenovou strukturu, může se nakonec pokusit prosadit se proti BMW řady 4 nebo Audi A5 v kategorii 2 mil. Kč. Což by mohlo být o něco těžší prodej.

Zdroj: thedriven, Vapol