Pití alkoholu na ulici na Ibize a Mallorce Vás od teď může přijít draho

Vláda na španělských Baleárských ostrovech má už dost opilých turistů. Zavedla nové přísné zákazy prodeje alkoholu a pití alkoholu na ulici

Místní vláda na španělských Baleárských ostrovech má už dost hlučných a opilých turistů, a proto zavedla nové přísné zákazy prodeje alkoholu. Za pití alkoholu na ulici hrozí turistům pokuta až 1500 eur (37 000 Kč).

Zákaz nakupovat alkohol po deváté hodině

Turisté v některých nejoblíbenějších letoviscích na Mallorce a Ibize mají zakázáno nakupovat alkohol v obchodech mezi 21:30 a 8:00 hodinou. Opatření je součástí úprav vyhlášky z roku 2020, která má omezit „nadměrnou turistiku“.

Součástí zpřísněných omezení je také zákaz provozu párty lodí v okruhu jedné námořní míle od určitých oblastí.

Zákaz platí pro Ibizu a Mallorcu

Noční prodej alkoholu se zakazuje ve městech Llucmajor, Palma, Calvia (Magaluf) na Mallorce a Sant Antoni na Ibize. Platí to pouze pro obchody, takže v barech, restauracích a klubech se alkohol stále prodávat může.

Noční prodej alkoholu se zakazuje ve městech Llucmajor, Palma, Calvia (Magaluf) na Mallorce a Sant Antoni na Ibize
Na španělských Baleárských ostrovech došla místní vládě trpělivost s opilými turisty

Pití alkoholu na ulicích v turisticky oblíbených lokalitách na Ibize a Mallorce – s výjimkou teras a dalších licencovaných prostor – se nepovoluje. Pokuty za porušení předpisů se mají pohybovat od 500 do 1 500 eur (12 – 37 000 korun). V případě obzvláště rušivého chování se mohou zvýšit až na 3 000 eur (74 000 korun). Zákon začne platit do roku 2027.

Rozhodnutí přichází spolu s balíčkem finančních prostředků ve výši 16 milionů eur na bezpečnost, kontroly a reklamu propagující zodpovědný cestovní ruch, které přinesla baleárská vláda.

Španělské Baleáry usilují o zodpovědnější cestovní ruch

Nová legislativa je součástí širší snahy nahradit turistiku zaměřenou na „slunce, sex a sangrii“ zodpovědnějším chováním návštěvníků. Zatímco se pravidla zpřísnila, znění vyhlášky pro rok 2020 se naopak zmírnilo.

Úřady změnily termín „nadměrný cestovní ruch“ na „zodpovědný cestovní ruch“. Uznaly také, že „cestovní ruch představuje více než 45 % HDP společnosti“.

Vyhláška pro rok 2020 již omezuje aktivity, jako happy hours, pub crawls a akce s nápoji za dvě ceny
Místním občanům vadí chování opilých a hlučných turistů

Zákon pro rok 2020 se zavedl poté, co mezinárodní média informovala o stále častějším rušivém chování turistů.

„Rok co rok se objevovaly zprávy týkající se nezdvořilého chování mladých turistů, které vyvolávalo hluboké znepokojení mezi ostatními občany, v hotelovém sektoru a v příslušných správních orgánech,“ uvádí se ve vyhlášce.

Nezodpovědné chování turistů, které se z velké části připisuje nadměrné konzumaci alkoholu, vedlo také k vážným zraněním a úmrtím. Vyhláška pro rok 2020 již omezuje aktivity, jako happy hours, pub crawls a akce s nápoji za dvě ceny.