Německý odrazový dalekohled pro lepší využití vody

Dalekohled by měl pomoci k menšímu plýtvání vodou v zemědělství. Nyní byl do vesmíru vypuštěn prototyp raketou, kterou vyvinuli výzkumníci ve Freiburgu a Jeně.

Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) se v sobotu 19. 2. 2022 vyslal odrazový dalekohled vyvinutý v Německu. Cílem je zlepšit využívání vody na Zemi. Raketa Antares 230 se soukromou vesmírnou nákladní lodí „Cygnus“ a téměř čtyřmi tunami nákladu odstartovala podle plánu v 18:39 německého času z místa Wallops Island v americkém státě Virginia od NASA.

Odlet proběhl bez problémů, jak uvedla v přímém přenosu americká vesmírná agentura NASA na internetu. Přílet na ISS se očekává v pondělí.

Místo NASA Wallops Island: start rakety Antares 230 se soukromou vesmírnou nákladní lodí »Cygnus«, voda
Start rakety Antares 230 se soukromou vesmírnou nákladní lodí »Cygnus«

Na prototypu nového měřicího přístroje od firmy ConstellR z Freiburgu se mimo jiné podílely Fraunhoferovy instituty ve Freiburgu a Jeně. V budoucnu se má instalovat do tzv. mikrosatelitů, které pak mají sbírat data o teplotě na zemském povrchu spolu s termální infračervenou kamerou a minipočítačem pro zpracování dat.

Zaměstnanci společnosti ConstellR: Práce na měřicím přístroji s odrazným dalekohledem a termo infračervenou kamerou
Práce na měřicím přístroji s odrazným dalekohledem a termo infračervenou kamerou

Podle společnosti ConstellR by hodnoty měly pomoci lépe odhadnout požadavky na vodu a spotřebovat tak méně vody. „Když jsou rostliny špatné, hnědnou a vadnou,“ řekl před startem šéf technologie Marius Bierdel. „To už je ale pozdě.“ Díky infračervené technologii se má vidět o dva týdny dříve tam, kde je potřeba zalévat. Na druhou stranu lze zabránit plýtvání vodou na jiných místech, říká Bierdel.

Spotřeba vody v zemědělství

Podle organizace na ochranu životního prostředí WWF spotřebovává zemědělství 70 procent celosvětové dostupné sladké vody. Ale 60 procent této vody se vyplýtvá netěsnými zavlažovacími systémy, neefektivními aplikačními metodami a rostlinami, které potřebují příliš mnoho vody pro své prostředí. Podobná čísla uvádí mimo jiné Organizace OSN pro výživu a zemědělství ( FAO ) a studie Postupimského institutu pro výzkum klimatických dopadů a Humboldtovy univerzity v Berlíně.

Zde přichází Bierdel a jeho tým: Svá data chtějí především zpřístupnit společnostem, které analyzují zemědělská data a předávají zjištění svým zákazníkům. To, že je o obor zájem, je jasné z německého svazu farmářů. Podle mluvčí je velká naděje, že satelitní měřicí přístroje pomohou k udržitelnějšímu využívání vodních zdrojů v zemědělství.

Zdroj: spiegel.de, Vapol.cz