Cupra Born – recenze

Cupra přichází s prvním elektromobilem Born.

Cupra Born je nová vzrušující verze elektrické verze hatchbacku Volkswagen ID 3.

Cupra, kterou vlastní španělská automobilka Seat, nám od svého uvedení jako samostatné značky v roce 2018 přinesla několik zajímavých, benzinových a plug-in hybridních výkonných modelů. Tento měsíc začíná v showroomech ve Spojeném království prodávat svůj první elektrický model. Nese název Cupra Born.

Hatchback je zpočátku k dispozici pouze v jednom mechanickém hávu. Cupra prochází posledními problémy s dodávkami polovodičů. Nový elektrický vůz má výkon 201 koní, 58 kWh.

Levnější základní model má 148 koní a 45 kWh. O něco výkonnější model má pod kapotou 227 koní a 77 kWh. Tyto modely se objeví později v průběhu tohoto roku. O špičkové verzi se dvěma motory se zatím nemluví.

V současné době se úrovně výbavy pohybují od V1 do V3. Ceny se pohybují mezi 1 milionem korun do 1,2 milionu korun. To znamená, že žádná z variant Born, snad kromě chystaného 45kWh modelu, nemá získat nárok na zásuvku britské vlády za 1 500 GBP (44 tis. Kč) v Car Grantu.

Ale počet standardních sad je poměrně velkorysý a poskytuje 18 palcová litá kola, adaptivní tempomat, 12 palcový informační a zábavní systém Cupra s dotykovou obrazovkou jako standard.

Schopnost rychlého nabíjení stejnosměrným proudem 135 kW Born je k dispozici pouze s baterií s maximální kapacitou 77 kWh. Zbytek se nabíjí maximálním výkonem 120 kW.

Cupra Born podobná Volkswagenu ID 3

Tohle je o něco sportovnější, stylovější a mírně dražší varianta Cupry na Volkswagen ID 3. I když v kovu spíše než na fotografiích je to přesvědčivější vyhlídka, než to může znít. Zlomyslnější pohled vozu, agresivnější nárazníky a nižší postoj mu dodávají vzhled na obrubníku, který ID 3 postrádá. Interiér našeho testovacího vozu V3 vyrobili a očalounili bohatší a atraktivnější směsí materiálů.

Pro větší relativní půvab vnějšího stylu Bornu a jeho kabiny si lze snadno představit, proč by mu lidé mohli dát přednost před ekvivalentní vyšší třídou ID 3. Dále Cupra slibuje příznivější zůstatkové hodnoty, které způsobují, že Born stojí měsíční trochu více.

Cupra Born se hodně podobá vozu Volkswagen ID 3
Cupra Born

Šedé textilie sedadel, bronzově zbarvené ozdobné prvky a na dotek měkké lišty na palubní desce z vozu dělají příjemné místo. Zde můžete trávit čas, i když informační a zábavní systém koncernu Volkswagen stále vyžaduje příliš mnoho vaší pozornosti při řízení. A přesto má do očí bijící problémy při používání.

Zda si lidé koupí Born na základě relativního zážitku z jízdy, se zdá být spornější, ale je to možné. Cupra má na Bornu nejen kratší vinuté pružiny, než používá ID 3, ale také širší pneumatiky pro vyšší úroveň přilnavosti. Navíc má přímější nastavení řízení s proměnným poměrem jako standard (stejné řízení je volitelné u ID 3) a přeladěný systém kontroly stability.

Adaptivní tlumiče Dynamic Chassis Control jsou volitelnou možností. Naše testovací auto je nemělo, ale ani je nepotřebovalo, aby jezdilo dokonale pohodlně.

Výkonnost modelu

I ve formě pouze střední třídy má Born dostatek výkonu a odezvy při akceleraci až do dálničních rychlostí. Při vyjíždění z městského limitu a zrychlování na příjezdových silnicích působí jako výkonné auto.

Born má také o něco silnější boční přilnavost, lepší kontrolu nad karoserií a lepší vyvážení ovladatelnosti v ustáleném stavu než ID 3, stejně jako o odstín, který je více vzadu poháněný funkcí fun-factor v tužších zatáčkách.

Interiér vozu získal šedé textilie sedadel, na palubní desce se nachází měkké lišty a ozdobné bronzové prvky
Interiér

Na cross-country silnicích je dostatek kousání a otáčení na ovladatelnosti vozu, přesnosti a vyrovnanosti při ovládání karoserie, aby vás zaujalo řízení.

Cupra zde určitě mohla poskytnout lepší pocit z brzdového pedálu a jemnější rychlé ovládání rekuperace energie tahu a plynu.

Za některé snahy přidat řidiči přitažlivost (jako je syntetizovaný hluk motoru) můžeme být rádi. Cupra nepovažovala za vhodné se s tím obtěžovat. Model mohl být trochu inovativnější. Poté by se jednalo o podstatně lepší vůz.

Pro většinu cílových zákazníku se však jedná o přitažlivý vůz. Není to ten typ vozu, který byste očekávali od zcela nezávislé značky Cupra. Ta si stále zakládá obchod jako výchozí nabídku pro nadšence, kteří spěchají s představením. Navíc se považuje za vynikající alternativu ke kompaktnímu benzinovému výkonnému vozu, který jste možná čekali. Ve skutečnosti má většinu stejných omezení, jaké se vyskytují u EV v širším měřítku.

Rozhodně má větší dynamiku ovládání než průměrně EV s cenou pod 40 000 GBP (téměř 1,2 milionů korun).

zdroje: autocar, Vapol