Robotický pes k monitorování solárních elektráren

Firma Iberdrola používá v solárním parku špringršpaněla a robotického psa, aby vycítili problémy s elektřinou, které by mohly vést k výpadkům

Společnost Iberdrola používá v solárním parku špringršpaněla a robotického psa, aby vycítili problémy s elektřinou, které by mohly vést k výpadkům. Robotický pes se používá také k detekci a analýze poruch v rozvodnách.

Společnost Iberdrola

Španělská energetická firma Iberdrola používá skutečného a robotického psa k odhalování závad v jedné ze svých pozemních fotovoltaických elektráren.

Skutečný pes využívá své čichové schopnosti k odhalení problémů v elektrické síti, které by mohly vést k výpadkům proudu. K vyhledávání závad ho vycvičili technici společnosti ScottishPower, dceřiné společnosti Iberdroly ve Velké Británii. Společnost tvrdí, že v prosincovém testu měl stoprocentní úspěšnost.

„Nejenže našel všechny připravené problémy, ale odhalil i takové, které se od něj neočekávaly,“ uvedla společnost Iberdrola s tím, že pes šetří čas a eliminuje zbytečnou práci tím, že pomáhá co nejrychleji odstranit poruchy. „Výcvik psa není náhodný, protože je součástí pilotního projektu, který se připojuje k dalším akcím, které společnost naplánovala pro řešení nepříznivého počasí v zemi.“

Robotický pes

Kromě služeb poskytovaných skutečným psem využívá Iberdrola ve fotovoltaickém zařízení také psa robotického. Zařízení má zabudovaný systém termovizního vidění, který generuje termografické zprávy o stavu jednotlivých komponent fotovoltaické elektrárny, zatímco prochází mezi řadami panelů po naprogramované trase. Podle vývojáře robota – americké společnosti Boston Dynamics – je velkou výhodou robotických nohou to, že jsou nezávislé na terénu.

Společnost Iberdrola uvádí, že robotický pes je schopný detekovat a analyzovat poruchy v rozvodnách
Robot společnosti Boston Dynamics

Společnost Iberdrola uvádí, že robotický pes je schopný detekovat a analyzovat poruchy v rozvodnách.

„Výhod tohoto malého technologického pomocníka je hned několik,“ vysvětluje. „Na jedné straně pořizuje fotografie s vysokým rozlišením, které porovnává s dříve pořízenými snímky. To umožňuje odhalit změny v infrastruktuře, které lidskému oku unikají.“

Společnost dodala, že robot dokáže shromažďovat velké množství dat, což může pomoci zvýšit počet kontrol, které se každoročně provádějí.

Pes společnosti Boston Dynamics

Společnost Boston Dynamics prodala svého prvního robotického psa v roce 2020 za 74 500 dolarů. Doposud se využíval v různých průmyslových odvětvích pro širokou škálu aplikací. Zpočátku se robotický pes podle amerického výrobce používal ke kontrole výstavby tunelů aktivní infrastruktury.

Zdroje: pv-magazine, TowPoint