Nové motory společně vytvoří Toyota, Mazda a Subaru

Toyota, Mazda a Subaru v Japonsku uspořádaly společnou konferenci, na které hovořily o tom, že začnou vyrábět nové spalovací motory

Automobilky sice v těchto dnech oznamují chystané elektromobily, ale některé automobilky pracují na zcela jiných projektech. Společnosti Toyota, Mazda a Subaru v Japonsku uspořádaly společnou konferenci, na které hovořily o tom, že začnou vyrábět nové spalovací motory. Tyto tři společnosti se spojily, aby urychlily vývoj a snížily náklady.

Podpisové motory

Namísto konstrukce společného motoru používaného všemi třemi společnostmi začne trojice pracovat na „podpisových motorech“, které mají reprezentovat jejich značky. Konkrétně Toyota připravuje nové řadové čtyřválce, Mazda usiluje o rotační motory a Subaru chce vylepšit horizontálně uložený boxer. Nové pohonné jednotky mají být kompatibilní s několika uhlíkově neutrálními palivy: kapalným vodíkem, biopalivem a syntetickým palivem.

Toyota vystavila dvojici rozpracovaných řadových čtyřválců, 1,5litrovou jednotku, kterou předvedla samostatně a také uvnitř prototypu, a větší 2,0litrový motor
Nový 1,5l motor od společnosti Toyota

Spolu s oznámením se představilo několik vzorků budoucích motorů. Mazda přivezla jedno- a dvourotorový motor pro použití v elektrických vozidlech. Jak je vidět u modelu MX-30 a konceptu sportovního vozu Iconic SP, rotační motor slouží jako generátor pro napájení baterie.

Nemá mechanické spojení s koly. Mazda však uvádí, že rotační motor „se v současné době používá pro generátory“, což si někteří mohou vykládat jako náznak, že by se to v budoucnu mohlo změnit.

Jaké motory vystavila Toyota a Subaru

Toyota vystavila dvojici rozpracovaných řadových čtyřválců, 1,5litrovou jednotku, kterou předvedla samostatně a také uvnitř prototypu, a větší 2,0litrový motor. Společnost o nich neměla mnoho co říci, kromě zmínky, že oba mají „vysoký výkon a vysokou tepelnou účinnost“.

Co se týče Subaru, to přivezlo hybridní systém nové generace a umístilo jej také do maskovaného prototypu Crosstreku. Model třetí generace, který se v současnosti prodává ve Spojených státech, hybridní variantu postrádá, ale na ostatních trzích se crossover dodává s elektrifikovanou soustavou. Ta kombinuje 2,0litrový motor boxer s 12,3kilowattovým elektromotorem a malou lithium-iontovou baterií.

Rivalita mezi automobilkami zůstává

Toyota, Mazda a Subaru daly jasně najevo, že zůstanou rivaly, přestože spojily síly ve vývoji úspornějších pohonných jednotek. Vzhledem k tomu, že tyto nové motory budou menší, budou mít podle této trojice budoucí modely nižší kapoty pro lepší aerodynamiku, aby se dále zlepšila účinnost. Zároveň tyto změny poskytnou konstruktérům větší volnost.

Dalším společným cílem všech tří značek má být integrace motorů, baterií a dalších elektrických pohonných jednotek do těchto příštích generací ICE. Spalovací motory mají poskytovat lepší výkon, takže doufejme, že auta začnou z těchto novinek těžit.