Solarud ukázal zařízení na odvod vody z FV panelů

Portugalský startup Solarud představil novou generaci zařízení na odvádění vody pro fotovoltaické panely s nízkým sklonem

Portugalský startup Solarud představil novou generaci svého zařízení na odvádění vody pro fotovoltaické panely s nízkým sklonem. Nový design zabraňuje ucpávání způsobenému pískem a prachem, a to jak v Nano, tak i v přizpůsobených verzích, které se hodí pro instalace a pro moduly různých velikostí.

Startup z Portugalska

Portugalský startup Solarud uvedl na trh novou verzi svého zařízení na vypouštění vody. Nový model lze připevnit k solárním modulům a vyřešit tak problémy s prachem a znečištěním.

Po uvedení původního zařízení letos v květnu společnost naslouchala zpětné vazbě zákazníků, aby vyvinula technologii proti ucpání.

„V extrémních prostředích (pouště nebo suchá prostředí s nízkou vlhkostí) by se zařízení ucpalo po prvních srážkách nebo během ranní kondenzace,“ řekl magazínu pv António Neves, spoluzakladatel Solarud.

Nahromaděné znečištění může vést k ucpání v obytných instalacích. Proto zařízení vyžadují čištění po několika měsících.

Zařízení Nextgen

Řešení s označením Nextgen firmy Solarud obsahuje patentovaný design společnosti proti zanášení, který tento problém řeší. U původního zařízení uvádí energetické zisky v průměru 3,5 % a u Nextgen očekává ještě lepší výsledky, ačkoli návrh ještě nezačal testovat.

Produkt je také lépe přizpůsobitelný různým velikostem modulů než jeho předchůdce. Původní zařízení pracovalo s výškami rámu 30 mm, 35 mm a 40 mm.

„Nové zařízení se může přizpůsobit jakékoli míře mezi 30 mm a 40 mm. Záložky již nejsou zlomené (aby se přizpůsobily zamýšlenému rozměru), ale jsou spíše přehnuté. Toto skládání jim dodává pružinový efekt, čímž se přizpůsobí různým výškám,“ řekl Neves.

Nové zařízení se tak dokáže přizpůsobit výškám rámu 32 mm a 38 mm, které jsou v oboru standardem. Společnost přešla z průmyslového 3D tisku na použití vstřikování pro Nextgen. „Přepínač zvýšil výrobní faktor téměř dvacetkrát a také umožnil vytvořit robustnější zařízení,“ řekl Neves.

Na Nextgen nabízí šestiletou záruku – jedná se o čtyřleté vylepšení svého předchůdce. Nové zařízení je také levnější a je k dispozici pro hromadné nákupy – počínaje 50 jednotkami za 2 400 korun. Jeden kus vyjde na 48 korun, plus DPH a náklady na dopravu. Původní zařízení se již nevyrábí ani není možné zakoupit.

Zařízení Nano

Společnost také uvedla na trh zařízení Nano a na zakázku vyrobené verze zařízení. Solarud Nano se základnou menší než 10 mm ve srovnání s 22 mm u Nextgen je určený pro instalace s velmi malými mezerami mezi moduly, až do 10 mm.

Zařízení Nextgen a Nano lze přizpůsobit pouze rámům o tloušťce mezi 8 mm a 11 mm, ale Solarud Custom lze vyrobit na míru.

„Byli jsme požádaní o zařízení s tloušťkou 13 mm a 15 mm, zejména od zákazníků v Austrálii, a tak jsme se rozhodli vytvořit službu zařízení na míru,“ vysvětlil Neves. „Klienti nám pošlou datasheet modulů. My poté navrhneme zařízení tak, aby vyhovovalo specifikacím. Dále zašleme zákazníkům nějaké vzorky, a pokud jsou spokojení, mohou si zařízení objednat na našem webu.“

Nano i vlastní zařízení jsou vytištěná 3D a jsou k dispozici pro hromadné nákupy od 60 korun za jednotku plus DPH a náklady na dopravu. Společnost vyvíjí a vyrábí všechna zařízení v Portugalsku a má mezinárodní klientskou základnu zaměřenou zejména na Evropu a Německo.

Zdroje: pv-magazine, TopVozíky