Penisy se prodlužují a prodlužují

Vědci zjistili, že průměrný penis roste. Výsledky je ale znepokojují – mužská reprodukční výkonnost je totiž stále horší a horší.

Podle nové studie se penisy prodlužují. Jak uvádějí vědci kolem urologa Michaela Eisenberga ze Stanfordské univerzity v Kalifornii, mužské genitálie vzrostly za posledních 30 let až o 24 procent. „Vzpřímená délka se v průběhu času výrazně prodloužila. A to v několika regionech světa a napříč všemi věkovými skupinami,“ píše tým ve World Journal of Men’s Health.

Výzkumníci provedli metaanalýzu studie, která tak shrnula a vyhodnotila 75 studií z posledních 80 let na toto téma. Nejstarší pochází ze 40. let 20. století, nejnovější vyšetřování z roku 2021.

Celkem se shromáždila data od více než 55 000 mužů, jejichž penisy se měřily od kořene penisu ke špičce žaludu v ochablém, nataženém a vzpřímeném stavu – data ze samo měření testovaných osob se vyloučila. Výsledek: ,,Délka vztyčených genitálií se za posledních 29 let prodloužila z průměrných 12 centimetrů na více než 15 centimetrů,“ píší vědci.

Vědci, všichni muži, mohou o důvodech nárůstu pouze spekulovat. Svou roli může hrát fakt, že sedavou práci vykonává stále více lidí. Vědci také sledují i vlivy prostředí.

Vzpřímená délka se výrazně zvýšila v několika oblastech světa; Penisy se prodlužují a prodlužují
Vzpřímená délka se výrazně zvýšila v několika oblastech světa

Obavy o reprodukční zdraví

Znečišťující látky, jako jsou pesticidy, by mohly ovlivnit mužský endokrinní systém – věda hovoří o takzvaných endokrinních disrupcích, které se často vyskytují v životním prostředí a v potravinách nebo hygienických produktech. Tyto příčiny jsou také zodpovědné za to, že chlapci a dívky dnes dospívají dříve.

Nápad na studii vznikl na pozadí podobných pozorování. Výzkumníci uvádějí, že reprodukční zdraví mužů se dlouhodobě zhoršuje a že sexuální dysfunkce se diagnostikuje a léčí častěji. Snižuje se také počet spermií a hladina testosteronu. Podle současných znalostí to přímo nesouvisí s délkou penisů. V této oblasti je však v budoucnu naléhavě zapotřebí další výzkum.

Zdroj: spiegel, Vapol