Vzácné onemocnění – percepční porucha

Obličeje jsou zdeformovány „démonickým“ způsobem: oblasti očí a úst vypadají značně protáhlé, vrásky na obličeji vypadají jako hluboké rýhy

Ti, kteří trpí prosopometamorphopsia, vidí tváře ostatních lidí zkreslené. S pomocí speciálního pacienta nyní neurologové pochopili, jak lidé, co mají toto vzácné postižení vnímají své protějšky.

Nemoc je vzácná, ale ztěžuje lidský kontakt: lidé postižení prosopometamorphopsia (PMO) vidí jiné tváře zkreslené. 58 letý pacient na klinice US Dartmouth College popsal své vnímání ostatních lidí jako „démonické“. S jeho pomocí tamní tým poprvé vizualizoval tváře démonů pro ty, kterých se to netýkalo. Výsledky se publikovaly v odborném časopise „Clinical Pictures“.

Prosopometamorphopsia (PMO) – démonická nemoc

Oblasti očí a úst se zdají být značně protáhlé, vrásky na obličeji vypadají jako hluboké rýhy – i tam, kde jinak nejsou žádné viditelné. Uši se také zdají protáhlé a směřují do špičky. Celkově počítačem manipulované fotografie připomínají gnómy nebo jiné fantasy stvoření z fantasy filmů.

Vzácné onemocnění - percepční porucha
Fotografie zpracované na počítači se určují k vizualizaci pacientova vnímání

Pacient Dartmouth prý potvrdil, že snímky odpovídají jeho vlastním smyslovým dojmům. Podle odborníků je PMO u 58 letého muže velmi vzácné, a právě proto by jeho případ mohl pomoci při léčbě poruchy vnímání ostatních, uvádí se v prohlášení o studii. Jeví se však důležité poznamenat, že jak přesně se PMO projevuje, se liší člověk od člověka. Tvar, velikost, barva a umístění rysů obličeje se lišily. Trvání příznaků se také pohybuje od dnů nebo týdnů až po roky.

Špatná diagnóza a strach

U pacienta pozorovaného ve studii se porucha projevuje pouze ve tváři jiných lidí. Může však nerušeně vidět jejich snímky, ať už vytištěné nebo na monitorech.

,,V jiných studiích této poruchy nebyli pacienti s PMO schopni vyhodnotit, jak přesně vizualizace reprezentují to, co vidí,“ řekl hlavní autor Antônio Mello, postgraduální student na Dartmouthově katedře psychologie a vědy o mozku. ,,Protože vizualizace ukazuje i obličej a vy ho vnímáte stejně zkresleně.“

Osmapadesátiletý muž ve studii naopak mohl porovnat úpravu fotografií na počítači s vlastním vnímáním skutečné osoby viděné ve stejné místnosti. Podle prohlášení to představovalo „jedinečnou příležitost“.

Tým specialistů odkázal na další pacienty s PMO, kteří potřebovali správnou diagnózu, než mohli získat pomoc. ,,Slyšeli jsme od několika lidí s PMO, že jim psychiatři diagnostikovali schizofrenii a předepsali jim psychotropní léky,“ řekl Brad Duchaine, spoluautor studie a hlavní řešitel v Social Perception Lab na Dartmouth College. Ve skutečnosti se stává narušen pouze její vizuální systém.

Mnoho z postižených se navíc bojí o svém problému říct ostatním a stát se tak podezřelým z psychiatrické nemoci. ,,Jeví se to jako velký problém, kterému lidé často nerozumí,“ říká Duchaine. Nová studie má o tom zvýšit povědomí veřejnosti.

Jak a proč PMO vzniká, se musí podle Dartmouth College ještě podrobněji prozkoumat. V případě 58 letého muže studie uvádí několik možných příčin: předchozí bipolární poruchu, posttraumatickou stresovou poruchu, poranění hlavy a podezření na otravu oxidem uhelnatým krátce předtím, než se příznaky objevily.