Aspark SP600: Hyperautomobil překonal rekord v rychlosti elektromobilů

Japonská společnost Aspark v novém modelu SP600 dosáhla 8. června rychlosti 438,7 km/h podle palubního systému Racelogic V-Box

Bylo jen otázkou času, kdy se Rimacu Nevera postaví další elektrický hyperautomobil, aby pokořil rychlostní rekord. Méně známá značka Aspark nyní porazila chorvatskou bestii. Japonská společnost Aspark v novém modelu SP600 dosáhla 8. června rychlosti 438,7 km/h podle palubního systému Racelogic V-Box. To znamená o 26,7 km/h lepší rekord než zvládl model Nevera.

Vůz Aspark SP600 se vyrobil v Itálii

Aspark SP600, vyrobený v Itálii společností Manifattura Automobili Torino, byl na zkušebním polygonu ATP v Papenburgu dotažený až na hranici svých možností. Jedná se o stejnou německou zkušební dráhu, kde Nevera v roce 2022 stanovila předchozí rychlostní rekord a o rok později dalších 23 rekordů.

Před rekordní jízdou dosáhl Aspark SP600 rychlostí 420 km/h a 429,8 km/h, čímž překonal Neveru
Aspark SP600 překonal rychlostní rekord vozu Rimac Nevera

Díky dvojici rovinek o délce 3,86 km je to skvělé místo pro testování schopností hyperautomobilu. Před rekordní jízdou dosáhl Aspark SP600 rychlostí 420 km/h a 429,8 km/h, čímž překonal Neveru.

Za volantem seděl Marc Basseng

Za volantem nového rychlostního krále elektromobilů seděl Marc Basseng, 45letý německý závodník, který v roce 2010 vytvořil s vozem Pagani Zonda R rekordní kolo na Nürburgringu, když cílovou pásku projel za 6 minut a 47 sekund.

Tento čas následně vylepšily další vozy a v současné době drží titul AMG One s časem 6:35. V roce 2012 vyhrál tentýž Marc Basseng vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans, když pilotoval vůz Audi R8 LMS ultra.

Podrobnosti o voze zatím neznáme

Podrobnosti o voze zatím automobilka nezveřejnila. Hovoří se však o něm jako o nově vyvinutém vozidle, nikoliv jako o variaci předchozího modelu Owl. Mluví se o něm jako o prototypu určeném pro sériovou výrobu a je vybavený na zakázku vyrobenými pneumatikami Bridgestone Potenza Race.

V roce 2012 vyhrál tentýž Marc Basseng vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans, když pilotoval vůz Audi R8 LMS ultra
Za volantem seděl zkušený jezdec Marc Basseng

Absence bočních zrcátek, která mají odemknout větší rychlost snížením odporu vzduchu, nám jasně napovídá, že se nejedná o silniční vozidlo. Společnost M.A.T. vůz zkonstruovala a postavila doma v italském Turíně. Zde rovněž prošel virtuálními i fyzickými testy a také aerodynamickými optimalizacemi v aerodynamickém tunelu.

M.A.T. se zaměřuje na výrobu hyperautomobilů

Pokud vám společnost M.A.T. nic neříká, vězte, že jde o stejnou společnost, která stojí za vozy Apollo Intensa Emozione (IE) a SCG003C a SCG003S společnosti Scuderia Cameron Glickenhaus.

Předchozí Aspark Owl byl inzerován s maximální rychlostí 413 km/h, tedy o 25,1 km/h nižší než u nového SP600. Starý elektrický hyperautomobil, rovněž vyvinutý ve spolupráci se společností M.A.T., disponoval čtveřicí motorů s výkonem 1 953 koní a okamžitým točivým momentem 1 416 N.m. Vůz měl ve výbavě motor o výkonu 1 500 N.m a s točivým momentem 1 500 N.m.

Stále nemá na Chiron Super Sport

Přestože je SP600 rychlejší než Bugatti Veyron Super Sport s rychlostí 430,9 km/h, stále zaostává za Chironem Super Sport s rychlostí 490 km/h. Koenigsegg plánuje testovat Jesko Absolut ještě letos a zjistit, zda skutečně dokáže dosáhnout deklarovaných 531 km/h. Také Hennessey věří, že jeho Venom F5 dokáže překonat hranici 482 km/h.