Budoucí elektrická auta

Přestože elektrický automobil není žádnou novinkou, jejich popularita výrazně vzrůstá před nadcházejícím zákazem prodeje benzinových a naftových vozů v roce 2030. Moderní technologie baterií znamená, že dojezd 200+ km se stává stále dosažitelnější a zároveň poskytuje výkon, který by v mnoha případech zahanbil ekvivalentní auto s vnitřním spalováním.

Již nyní existuje široká škála elektrických možností, od malých městských vozů a cenově dostupných hatchbacků, módních SUV, luxusních člunů a dokonce i výkonných vozů. Toto rozšíření se jen zvětšuje, jak se stále více výrobců zapojí do elektrického rozjetého vlaku.

Nejde však jen o nová jména, Tesla opět rozšiřuje svou nabídku o sportovní vůz a pickup, zatímco značky jako Audi a Volkswagen představují elektrická vozidla v každém segmentu, protože pomalu vyřazují spalovací motory.

V tomto seznamu se podíváme na velké starty v tomto roce a dále v budoucnu. Pokud se vám některý z nich zalíbí. Nezapomeňte si přečíst naše průvodce o tom, jak elektromobily fungují, jak nabíjet a jak se s nimi denně žije.

Audi A6 e-Tron

Naštěstí budoucnost není zcela ve tvaru SUV, přičemž Audi předvádí verze Sportback a Avant svého nadcházejícího A6 e-Tron. S očekávaným datem prodeje někdy v roce 2024 bude v přechodném období sedět vedle A6 se spalovacím pohonem.

Specifikace jistě zní lákavě, s 800voltovou architekturou umožňující mimořádně rychlé nabíjení, 100kWh baterií zaměřenou na dojezd 700 km při testování WLTP a dvěma elektromotory poskytujícími čas pod 4,0 sekundy z 0-100 km/h.

Audi A6 e-Tron

Q6 Audi e-Tron

Q6 e-Tron bude dalším ze stále delší řady elektrických SUV vyráběných německým výrobcem, jehož výroba by měla začít koncem roku 2022.

Stejně jako Macan nové generace si zakládá na platformě PPE vyvinuté Audi. Což by mu mělo umožnit nabídnout prostor v kabině Q7, přestože je tak krátký jako Q5. To je balení EV pro vás.

Zatím nemáme k dispozici žádný rozsah údajů o výkonu. Ale očekává se, že Q6 e-Tron bude podporovat nabíjení 350 kW pro velmi rychlé časy obratu na nabíjecích stanicích.

Audi Sphere koncept

Trojice konceptů Audi, GrandSphere, SkySphere (na obrázku) a UrbanSphere, všechny předvádějí novou generaci baterií a asistenčních technologií pro řidiče. I když bychom očekávali, že návrhy kvůli výrobě poněkud zmírní. Audi již uvedlo, že GrandSphere předvádí další generaci A8, která se vydá v roce 2025.

Zda je také chuť na prémiové luxusní MPV nebo sportovní vůz s proměnlivým tvarem, se teprve uvidí, ale můžete zaručit, že ve všech třech konceptech je alespoň zrnko reality.

BMW i7

Pokud je EQS trochu nekonvenční a svým vzhledem připomíná mýdlo, nasměrujeme vás na BMW i7. Podívejte se za, ehm, rozdělující přední část a je to fakticky čistě elektrická verze nové řady 7 v duchu i4 a řady 4 Gran Coupe.

Už jsme řídili prototyp, který na nás udělal dojem svým výkonem a jízdními vlastnostmi, takže produkční verze by měla být docela něco.

Byton M-Byte

Byton M-Byte je ambiciózní, vysoce propojené SUV, které jsme dříve viděli na CES 2019 – veletrhu Consumer Electronics Show, pro méně technické z vás.

Britské prodeje M-Bytes s pravostranným řízením byly přislíbeny do konce roku 2021, i když stále čekáme. Až konečně dorazí, bude nabitý technologiemi včetně obrazovky palubní desky, která se roztáhne po celé šířce pro řidiče i spolujezdce.

Stejně jako Audi e-Tron je M-Byte zaměřen na všechny růstové oblasti automobilového trhu: Čínu, SUV a EV. Ale na rozdíl od e-Tronu se Byton zaměřuje na dostupnější cenu a věří, že dokáže vytvořit měřítko pro srovnání s Tesla Model 3.

Citroën Ami

Oprášení historického názvu pro svůj drobný a přívětivě vyhlížející elektromobil je od Citroënu s jeho půvabně zvláštním Ami s plastovým tělem dobře uváženým krokem.

Prodeje byly zahájeny ve Velké Británii, i když je to o něco dražší než na kontinentu. Navzdory zachování levostranného řízení se cena vyšplhala z původního odhadu 175 000 Kč na více než 220 000 Kč. Rovněž stojí za to pamatovat, že díky dojezdu 70 km a maximální rychlosti 43 km/h jste efektivně omezeni na jízdu ve městě.

Cupra Tavascan

Navazující na rodící se řadu elektromobilů Born in Cupra bude sériová verze konceptu Tavascan od roku 2019. Zatímco Born je plně elektrický hatchback, Tavascan je větší kupé-SUV jako VW ID.5.

Je téměř samozřejmé, že je od VW Group a je poháněn elektřinou a je založen na všudypřítomné firemní platformě MEB.

Očekávejte, že Tavascan bude stát o něco více než Born kvůli jeho větší velikosti a téměř jistě žádné verze s označením Seat. Zahájení výroby je plánováno na rok 2024.

Elektrická Dacia Spring

Bez ohledu na čtyřkolky jako Ami a Renault Twizy je Dacia Spring nejlevnějším evropským elektromobilem s cenou pod 370 000 Kč na některých trzích. Dojezd 140 mil není o čem psát, ale co čekat za tu cenu? Prodej Springs ve Spojeném království bohužel ještě nepotvrdili, přestože je již nějakou dobu dostupný v Evropě. Doufejme, že britské rameno Dacie přesvědčí mateřskou loď, aby ji sem poslala s volantem na pravé straně.

Ocean Fisker

Ne každý připravovaný elektromobil patří mezi SUV, ale vzhledem k pokračujícímu růstu popularity tohoto stylu karoserie není překvapením, že výrobci zoufale touží po kousku crossoverového koláče. Jednou z takových značek, která se znovu objevila a našla současný význam, je Fisker se svým drsným oceánem, který má dorazit do Británie během roku 2023.

Výrobu zajišťuje Magna v Rakousku poté, co ztroskotala dohoda s Volkswagenem o použití platformy MEB. Ceny začínají na 866 000 Kč, přičemž rozsah završí výkonnou vlajkovou lodí, která dokáže vystříknout z klidu na 100 km/h za méně než tři sekundy.

Ford: elektrický tranzit

Už jsme řídili Mustang Mach-E a plně elektrickou verzi plnohodnotné dodávky Transit, ale to je jen začátek ambicí Fordu v oblasti elektromobilů. V roce 2023 se objeví plně elektrická verze nejprodávanějšího britského vanu Transit Custom a nesázeli byste na to, že se někdy objeví elektrický Transit Connect.

Ford elektrický tranzit

Je to díky spojení s Volkswagenem, které povede také k elektrickým osobním vozům podpořeným platformou MEB společnosti VW. To by mělo v příštích letech znamenat řadu hatchbacků, SUV a potenciálně sedanů.

Genesis elektrifikován

Genesis již má na trhu svůj první plně elektrický vůz ve tvaru GV60. Vozu založeného na stejné platformě jako Hyundai Ioniq 5 a Kia EV6. K tomu se připojí elektrické verze luxusního vozu G80 a SUV GV70.

Oba vypadají téměř stejně jako jejich protějšky se spalovacím motorem, s výjimkou zaslepené mřížky chladiče a chybějícího výfukového potrubí. Genesis uvádějí maximální oficiální dojezd 519 km, 22 minut 10-80 % nabití, pokud najdete 350kW nabíječku a méně než 5,0 s 0-100 km/h.

Elektrický Jeep Wragler

Jeden z nejikoničtějších amerických automobilů se pouští do akce na baterie. V roce 2021 Jeep představil elektrický koncept Wrangler nazvaný Magneto. A sériový model následuje po určitém okamžiku.

Jsme daleko od zjištění přesných technických specifikací. Ale koncept využívá pohonné ústrojí, které údajně odpovídá výkonu 3,6litrového motoru Wrangler V6 na americkém trhu. Šestistupňová manuální převodovka je zahrnuta. I když se pravděpodobně stane konvenčnějším jednostupňovým systémem, až se Jeep skutečně dostane k jeho výrobě.

Kia EV 9

Kia Concept EV9, další koncept, který odhaluje v roce 2021, s sériovým modelem v roce 2022. Koncept EV9 se zjevně „inspiroval vodou“. Což je sentiment, který má odrážet smysl vozu pro udržitelnost a použití recyklovaných materiálů uvnitř.

EV9 si zakládá na platformě Hyundai e-GMP. (Stejně jako základ MEB od VW, tuto zkratku budete v příštích několika letech hodně slyšet). A naše dosavadní zkušenosti s ní v Ioniq 5 a Kia EV6 naznačují, že EV9 bude opravdu velmi dobrá.

Lotus Eletre

Ať se vám to líbí nebo ne. Statné elektrické SUV stojí mnohem více peněz, než okleštěné sportovní vozy, a proto představují Lotus Eletre. Aby to vykompenzovalo jeho nezanedbatelnou hmotnost, bude mít minimálně 600 koní a každý kousek myslitelné technologie podvozku.

Uvnitř je interiér mnohem bohatší než obvyklé snahy Hethelu, na což bychom si měli zvyknout, protože značka v nadcházejících letech uvede na trh výkonné sedany a menší SUV.

Elektrický Lucid Air

Lucid Air, který je již k dispozici ve Spojených státech a má přijít do Spojeného království v roce 2023, je konkurentem Tesly Model S a Porsche Taycan, který je již ve své domovině ohromen. Je k dispozici s výkonem až 1096 k nebo dojezdem 840 km EPA, což je docela úspěch pro začínající firmu.

Lucid Air

To však umožnilo přístup k designu a inženýrství s čistým listem, přičemž co nejvíce vyvinuli v naší firmě. Kvalita také zapůsobí, zatímco design osloví jak uvnitř, tak vně. Pořád chcete Teslu?

Elektrický Maserati Grecale Folgore

Už jsme jezdili s Grecale v hybridním a horkém hávu V6 Trofeo, ale v roce 2023 bude představen plně elektrický Grecale Folgore. O jeho technickém složení toho moc nevíme, částečně proto, že to bude poprvé, co je platforma „Giorgio“ a Alfa Stelvio/Giulia elektrifikována.

Maserati

Pokud dáváte přednost tradičnějšímu Maserati, jeho prvním elektrickým modelem má být nové kupé GranTurismo. Karty pro elektrifikaci obsahují také superauto MC20 a next-gen verze Quattroporte a Levante.

Zdroj: carmagazin.co.ok, top-voziky.cz