Tesla Giga Berlin dosáhla milníku výroby

Berlínská továrna Tesly dosáhla rychlosti 4 000 elektromobilů týdně. Výrobní milník přichází poté, co nová továrna v prosinci dosáhla 3 000 vozů týdně a odráží 33 % nárůst výroby za pouhé dva měsíce.

Giga Berlin se otevřela 22. března 2022, přibližně měsíc před další masivní továrnou Tesly, Giga Texas, která byla otevřena v Austinu.

Giga Berlin a Giga Texas se považují za dvě z nejvyspělejších automobilových továren na světě. Obě továrny již používají revoluční výrobní techniky, které nejsou nikde jinde na světě k vidění. Jednou z těchto nových technik je Teslova „unibody“ neboli jednotělové odlitky. Ty se používají k výrobě Modelu Y na Giga Berlin.

Obří odlitky jedné karoserie se vyrábějí na největších vysokotlakých licích strojích na světě a umožňují Tesle vyrábět celé části vozu. Ty tradičně vyžadovaly svařování stovek samostatných dílů.

Odlitky jsou tak velké, že materiáloví inženýři společnosti Tesla museli vyvinout novou hliníkovou slitinu, aby roztavený hliník mohl před nastavením proudit do všech složitých oblastí formy. Skutečně revoluční průlom ve strojírenství.

Zadní odlitek podvozku Tesla Model Y

V Giga Berlin trvá výroba každého vozu 10 hodin. To je trojnásobek rychlosti továrny Volkswagen ve Zwickau, kde výroba vozu trvá 30 hodin.

Nejvyspělejší automobilová továrna na světě

Giga Berlin má v současné době roční produkci 4 000 vozů za týden. Ta činí něco málo přes 200 000 vozů ročně. První fáze výroby se rozšíří na roční tempo 500 000 vozů ročně, ale továrna má kapacitu nakonec vyrobit až 2 miliony ročně.

Ačkoli původně zamýšlela vyrábět také nové strukturální bateriové sady Tesla 4680. Ale Tesla nedávno oznámila, že výroba berlínských baterií se nyní přesune do USA. Proto, aby využila obrovských 778 Kč/kWh Advanced Manufacturing Credits, které jsou součástí zákona Biden Administrations Inflation Reduction Act.

Daňové dobropisy na baterie, které mají hodnotu více než 44 500 Kč za každé vozidlo vyrobené s 60 kWh baterií, vyvolaly závody ve zbrojení elektromobilů. Ty přeplňují výrobu baterií v USA. Společnosti z celého světa se nyní snaží stavět továrny v USA, aby využily kreditů.

Výrobní milník Tesla Giga Berlin přichází jen několik dní před událostí 383 Comments. Ta představí některé z výrobních pokroků, které společnost Giga Berlin změnila.

Generální ředitel Elon Musk také řekl, že „Master Plan 3“ společnosti Tesla se oznámí během akce Investor Day. A naznačil, že se oznámí také podrobnosti o platformě Tesla 3. generace. Silně se spekuluje, že tato platforma 3. generace výrazně sníží výrobní náklady Tesly. A vydláždí tak cestu k modelu za 556 tis. Kč.

Vysoce kvalitní elektrické vozidlo, které se zdá nejen levnější na provoz a údržbu, ale také levnější na nákup, se má stát posledním hřebíčkem do rakve vozidel se spalovacím motorem.

Den investorů Tesly 1. března by se mohl stát nejvýznamnějším okamžikem v historii automobilového průmyslu od doby, kdy před více než 100 lety začal z linek sériové výroby sjíždět Model T Henryho Forda.

Zdroj: thedriven, Vapol